Десет години „Един пояс, един път“: ползотворни резултати и широки перспективи

24.10.2023 10:30 Н. Пр. Дун Сяодзюн, посланик на КНР в България

В днешния свят темите за мира и развитието са изправени пред сериозни предизвикателства. Дефицитът на мир, развитие, сигурност и добро управление се увеличават. Опитвайки се да даде отговор на въпросите „Какво се случва със света?“ и „Какво да правим?“, китайският председател Си Дзинпин предложи през 2013 г. инициативата „Един пояс, един път“. Първоначалното ѝ намерение бе да използва опита от древния Път на коприната и, възприемайки взаимосвързаността като основна линия, да засили политическата координация, инфраструктурната свързаност, безпрепятствената търговия, финансовата интеграция и обмена между хората с други страни, за да даде нов тласък на световния икономически растеж, да отвори ново пространство за глобално развитие и изгради нова платформа за международно икономическо сътрудничество.

От създаването си през 2013 г. „Един пояс, един път“ еволюира от концепция до план, от идея до практическо изпълнение, от визия до реалност, от стратегически план до детайлна реализация. Тази инициатива се превърна в популярна платформа за международно сътрудничество, което надхвърля географските граници, преодолява културните различия и отговаря на различни нужди за развитие. Тя предоставя богатството на източната мъдрост за подобряване на системата за глобално управление и се превърна в ярък пример за изграждане на общност на споделена съдба за човечеството.

От предлагането на инициативата преди десет години, повече от три четвърти от страните в света и над 30 международни организации вече участват в нея. Създадени бяха над 20 многостранни платформи за сътрудничество в конкретни области, простиращи се от Европа и Азия до Африка и Латинска Америка. Инициативата привлече близо 1 трилион долара инвестиции, в рамките ѝ бяха предприети над 3000 съвместни проекта, изградени бяха над 80 зони за икономическо и търговско сътрудничество и бяха създадени 420 000 работни места в различни страни, помагайки за изваждането на близо 40 милиона души от бедността и проправяйки път за общо развитие на всички държави. На 17 и 18 октомври в Пекин се проведе третият Форум за международно сътрудничество „Един пояс, един път“, на който присъстваха над 10 000 гости от 151 държави и 41 международни организации, демонстрирайки отново огромната привлекателност и глобалното влияние на инициативата.

Има една популярна китайска поговорка, която гласи: „Празните приказки вредят на държавата, а практическите действия водят до нейния просперитет“. Предлагайки инициативата Китай не беше воден от нереалистични мечти или празни твърдения, а вместо това предприе ефективни и прагматични действия, които доведоха до реални резултати в съвместното изграждане на „Един пояс, един път“. В Европа бяха пуснати за движение приоритетният участък от магистралата Север-Юг в Черна гора, Пелешацкият мост в Хърватия и сръбският участък Белград-Нови Сад от железопътната линия между Белград и Будапеща. Пирейското пристанище в Гърция възвърна своята жизненост, а пристанището на Хамбург се превърна във важен център за икономическото и търговско сътрудничество между Китай и ЕС. Железопътната връзка между Китай и Европа насърчава ефективно развитието на търговията. До края на септември 2023 г. повече от 78 000 влакови композиции са пътували между двата края на евразийския континент, достигайки до 217 града в 25 европейски държави и създавайки нов международен транспортен модел за свързаност между Изтока и Запада, и за интеграция на културите, икономиките и търговията. Според прогноза на Световната банка, до 2030 г. международното сътрудничество в рамките на „Един пояс, един път“ ще помогне за изваждането на 7,6 милиона души от крайна и 32 милиона души от умерена бедност в участващите страни, ще увеличи търговията помежду им с 2,8 до 9,7 процента, световната – с 1,7 до 6,2 процента, а глобалният доход с 0,7 до 2,9 процента.

В насърчаването на висококачественото развитие на инициативата „Един пояс, един път“ Китай винаги е следвал принципа за широко обсъждане, съвместен принос и споделяне на ползите и се придържа към концепцията за откритост, екологичност и почтеност. Китай работи със съответните държави, за да превърне „Един пояс, един път“ в път на мир, на просперитет, на откритост, на грижа за околната среда, на иновации, на култура и почтеност и се стреми към постигане на високи стандарти, повишаване благосъстоянието на хората и устойчиво развитие.

Постиженията от последното десетилетие ни накараха да осъзнаем, че човечеството е взаимозависима общност със споделено бъдеще. Китай може да е добре само когато и светът е добре. Когато Китай е добре, светът ще бъде още по-добре. Когато много хора добавят дърва към огъня, пламъците се издигат по-високо и взаимопомощта ще ни отведе по-далеч. Ние самите трябва да живеем добре, но и трябва да помогнем на другите да живеят добър живот. Само чрез свързаност, взаимна изгода, общо развитие и печелившо сътрудничество можем да постигнем успех, да оказваме положително въздействие и да реализираме значими постижения. Изминалото десетилетие показа, че инициативата „Един пояс, един път“ е от правилната страна на историята, отговаря на тенденциите на времето и поддържа правилния път на развитие. Тя има силна устойчивост, жизненост и широки перспективи.

България се присъедини към инициативата „Един пояс, един път“ през 2015 г. и е важен възел за сътрудничество на Балканите. Заедно с механизма за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа, тя осигури по-разнообразни канали и платформи за контакти в отношенията между Пекин и София, задълбочи традиционното ни приятелство, укрепи връзките между хората, разшири практическото сътрудничество в икономиката, търговията, културата, образованието, науката и технологиите, и обогати стратегическото ни партньорство. За изминалите десет години двупосочната ни търговия се удвои – от 1,994 милиарда долара през 2012 г. до 4,124 милиарда през 2022 г. В момента Китай е третият по големина търговски партньор на България извън ЕС. Кумулативните китайски инвестиции в България надхвърлят 600 милиона долара, а преките са около 167 милиона долара. Те обхващат пет основни сфери – автомобили, възобновяема енергия, информационни и комуникационни технологии, земеделие и финанси. Сътрудничеството ни се разшири от търговия и инвестиции до експорт на финансови и управленски модели. Китай е готов да работи с България, за да продължат страните ни да се възползват от тази най-мащабна платформа за международно сътрудничество, каквато е инициативата „Един пояс, един път“, да изведем нашите практически контакти на ново ниво и да осъществим нови пробиви в отношенията си.

На току-що приключилия трети Форум за международно сътрудничество „Един пояс, един път“ китайският председател Си Дзинпин обяви осем дейности в подкрепа на бъдещото висококачествено изграждане на инициативата в бъдеще, които включват: ускорено висококачествено развитие на железопътната свързаност между Китай и Европа; създаване на пилотна зона за сътрудничество в електронната търговия по Пътя на коприната; организиране на ежегодно международно изложение за дигитална търговия (Global Digital Trade EXPO); координиране на напредъка между големи и „малки, но стойностни“ проекти за повишаване благосъстоянието на хората; увеличаване на подкрепата за Международния алианс за зелено развитие „Един пояс, един път“; по-нататъшно утвърждаване на Конференцията за зелени иновации „Един пояс, един път“, изграждане на механизъм за диалог и обмен във фотоволтаичната индустрия и създаване на мрежа от експерти в сферата на екологията и нисковъглеродното развитие; по-нататъшна реализация на Плана за действие за научно-технологични иновации и провеждане на първата конференция за научно-технологичен обмен в рамките на „Един пояс, един път“; увеличаване броя на съвместните лаборатории, изградени заедно с други страни – до 100 през следващите пет години, и подкрепа за млади учени от различни държави да работят краткосрочно в Китай; провеждане на форума „Лянджу“ за задълбочаване на диалога между културите със страни от инициативата „Един пояс, един път“; създаване на Алианс на туристическите градове по Пътя на коприната; по-нататъшно изпълнение на програмата за китайски правителствени стипендии „Пътя на коприната“. Тези осем дейности определят нова посока, разкриват нова визия и дават нов тласък на инициативата „Един пояс, един път“. Те обаче не целят само развитието на Китай, но и това на света. Те са основни мерки, с които Китай цели разширяване на отварянето си и изграждане на нов модел на развитие, но също така са и китайския план за решаване на проблемите пред глобалното развитие. В този смисъл, Китай приветства всички страни да се възползват от възможностите, които предоставя развитието му и да се присъединят към нас в името на по-доброто бъдеще.

Инициативата „Един пояс, един път“ бе предложена от Китай, но ползите и възможностите от нея принадлежат на целия свят. Догодина се навършват 75 години от установяването на дипломатическите отношения между Китай и България. Ние сме готови, водейки се от инициативите за глобално развитие, глобална сигурност и глобална цивилизация, да работим с всички държави, включително България, за задълбочаване на международното сътрудничество в рамките на инициативата „Един пояс, един път“, да съдействаме за нейното издигане на ново по-качествено и по-високо ниво, както и да насърчаваме модернизацията на всички страни, да градим отворен, приобщаващ, взаимосвързан и общ свят на развитие и да работим заедно за изграждането на общност на споделена съдба за човечеството!

Други от Анализи

1/5 от парите си семействата заделят за сметки за дома (Графика)

21,2%, или малко над 1/5 от общия си доход, домакинствата у нас отделят за жилищни разходи. Това сочат данни от проучване на Евростат за 2023 г. Под “жилищни разходи” се има предвид както наем

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

>