Петър Стоянов на честването на 120 г. от рождението на Златю Бояджиев в Пловдив: Той е емблемата на Града на художниците

22.10.2023 20:26 24 часа Пловдив онлайн
Президентът Петър Стоянов и внукът на Златю Бояджиев - Златин, на честването.
Кметът на Пловдив Здравко Димитров с Петър Стоянов и Кръстю Кръстев.
Министърът на културата Кръстю Кръстев се отказа от написанато слово и говори от сърце.
Честването започна с изпълнения на възпитанички на Музикалното училище в Пловдив.
Луксозните издания, посветени на големия художник.
Една от знаковите творби на големия художник.

Годишнината беше отбелязана с две изложби, нов албум и многобройни гости в едноименната къща-музей

„Три събития има в момента по повод 120-ата годишнина от рождението на Златю Бояджиев - в Националната художествена галерия в София, в родното му Брезово и в къщата-музей в Пловдив. Без съмнение празникът тук се доближава най-много до духа на това, което носи Златю Бояджиев, защото той е емблемата на изобразителното изкуство в Града на художниците." Това каза президентът Петър Стоянов в Пловдив, който е и почетен председател на фондация „Златю Бояджиев”.

За честването на 120-ата годишнина от рождението на големия художник десетки пловдивчани и гости изпълниха къщата-музей „Златю Бояджиев“. Сред гостите в емблематичната сграда бяха кметът Здравко Димитров, министърът на културата Кръстю Кръстев, доц. Елена Кантарева-Дечева - директор на ОИ „Старинен Пловдив“, Златин Бояджиев - внук на художника, съпругът на другата му внучка Цена Бояджиева, която вече не е между нас - Мимо Димов, Димитър Пампулов - съставител и арх. Стефан Добрев - издател на най-новия албум с портрети, рисувани от Златю Бояджиев, много пловдивски творци, общественици, медии, студенти и ученици. Празникът започна с изпълнение на талантливото дуо Марияна Стоева - цигулка и Екатерина Стоева - виола, възпитаници на музикалното училище „Добрин Петков“ в Пловдив, които изсвириха „Пасакалия“ от Хендел.

„Позволете ми да благодаря на всички, които се ангажираха. Фондацията, чийто почетен председател съм, не би могла да свърши и половината от нещата без упоритостта, постоянството и търпението на Димитър Пампулов. Благодаря му! Пловдив е град на художниците! Добре познато, звучи като клише, но като всички клишета е вярно. За онова поколение художници – Йоан Левиев, Димитър Киров, Христо Стефанов, без съмнение, Златю Бояджиев остана като бащата, патриарха на пловдивското изобразително изкуство“, каза още Петър Стоянов.

Кметът Здравко Димитров отправи благодарност към Димитър Пампулов и арх. Стефан Добрев за новия двуезичен албум, събрал в 260 страници портрети, рисувани от Златю Бояджиев.„Малко са градовете - не само в България, а и в Европа, които имат талантливи художници като Златю Бояджиев. Ние, пловдивчани, трябва да се гордеем с него, но и с цялата школа на пловдивските художници. Те прославиха града ни и България далеч извън пределите на Европа. Златю Бояджиев не спря да твори, въпреки трудностите, а изкуството му е вечно! Този голям творец заслужава да пазим паметта му, а докато има памет за големите личности, те ще са живи и ще са сред нас”, каза Зико. 

Министърът на културата Кръстю Кръстев, който беше подготвил слово, което да прочете, реши да не го прави, а да сподели чистата си, човешка емоция. „ Щастлив съм, че живея в този град, че съм работил в този град. Пловдив има особеното право, привилегия и потенциал да се нарича българската столица на културата. Легенди се разказват за хората на изкуството. Но няма как да говорим за Пловдив и изкуството и да не си спомним за Златю Бояджиев. Да не споменем особения дух на града, който ражда такива творци. Поздравявам екипите на „Старинен Пловдив“ и Община Пловдив, на Фондация „Български архитектурен модернизъм“; благодаря на Златин Бояджиев, на НБ „Иван Вазов“ и Дирекция „Регионален държавен архив“ – Пловдив, както на всеки един от вас, допринесъл за прекрасната програма, включваща мащабната изложба с непоказвани творби. С всички тези прекрасни прояви празнуваме факта, че България има привилегията да се нарича Родина на класика Златю Бояджиев – видян и оценен от България и от света!”, каза министър Кръстев.

От днес до януари 2024 г. в къщата музей е експонирана изложба, включваща творби от фонда на Градската галерия в  – Пловдив и ОИ „Старинен Пловдив“, част от постоянната експозиция, както и шест непоказвани творби на Златю Бояджиев.

Експонирана е и документална изложба за живота и творчеството на художника и лични вещи, предоставени от наследника Златин Бояджиев. Изложбите са подготвени от екип: Валя Ангелова – уредник на къща-музей „Златю Бояджиев“ и Теодор Караколев от фондация „Български архитектурен модернизъм“ със съдействието на Златин Бояджиев.

За луксозния албум „Димитър Пампулов представя: Портрети от Златю Бояджиев“ говориха авторите му. Издателят арх. Стефан Добрев, живял дълги години във Франция, сподели, че често си е задавал въпроса как е възможно да няма книги, посветени на гениалния български живописец. И когато преди 10 години се завърнал в България, създал издателство, което веднага публикувало книга за Златю Бояджиев. Той разказа и любопитната подробност, че чрез предзидента Петър Стоянов първата бройка е отишла при семейство Клинтън - големи почитатели на творчеството на българския художник.

Авторът на общо четири книги за Златю Бояджиев - Димитър Пампулов, разкри няколко любопитни истории за създаването на портретите, поместени в новия албум. Сред тях за Николай Гяуров, който идва в Пловдив за откриването на Партийния дом през 1969 г., за портретите на артиста Константин Кисимов и ролята на жена му Лиляна, на Хосе Санча – известен испански художник, на Лили Иванова и други. Разказа и истории, свързани с таланта на Златю Бояджиев като певец – тенор в младите си години и влечението му към музиката и изкуството като ученик в Търговската гимназия.

Честването продължи в следобедните часове с презентация „Хронос и топос в платната на Златю Бояджиев“ и прожекция на документалния филм "Художникът Златю Бояджиев" от 1961 г. Сценаристи са Хаим Оливер и Цанко Лавренов, режисьор е Иван Попов, а оператор е Барух Лазаров. Филмът печели втора награда за документален филм на първия Фестивал на българския филм "Златна роза" във Варна през 1961 г. и същата година е номиниран за златна палма на фестивала в Кан.

Други от От Пловдив

6,5 млн. лв. превръщат гимназия в Пловдив от руина в училище на бъдещето

Чудехме се как изобщо са учили деца в 88-годишната сграда, казва строителят Класните стаи са просторни, с окачени тавани, PVC настилка и нова дограма Емблематичният стих на Яворов “Две хубави очи -

За месец четири пъти потрошили стъкла на автобуси в Пловдив

Само за месец четири пъти ванадали са строшили стъкла на автобуси в Пловдив. При един от инцидентите ученици атакували със снежни топки автобус. Назад в годините пък инцидентите са 20, съобщи bTV

Дива горила едва не погуби шефа на пловдивския природонаучен музей (Снимки)

В Пловдив пристигат от Австралия ехидна, птицечовка, вомбад, тасманийски дявол, коала и казуар Огромна горила за малко да убие директора на пловдивския природонаучен музей главен асистент Огнян

Пловдивчанин, горил кабели, към полицаите: Какви сте вие да ми вземате бакъра

Глобен е с 200 лв. за дребно хулиганство Мъж, горил медни кабели край р. Марица, заплаши полицаите, отзовали се на мястото заради гъстия черен дим, че от следващия ден няма да са на работа

63-годишна пешеходка е в болница след катастрофа в "Кючук Париж"

63-годишна жена е в пострадала в катастрофа в пловдивския квартал "Кючук Париж". Инцидентът е станал на пешеходна пътека, а ранената е в болница, съобщиха от МВР. Около 7,30 ч

>