Сарафов след 127 дни на поста: От 71 дела срещу хора на власт 46 забавени (Обзор)

19.10.2023 21:00
Борислав Сарафов

Пленумът на ВСС го изслуша, за да разбере какво е направено по започналите ревизии

Седем дисциплинарни производства срещу магистрати, работили по казуса “Осемте джуджета”, досъдебно производство заради същото дело, както и още четири дисциплинарки, включително и на прокурора по “Барселонагейт”, който карал хората да работят в почивните дни.

Това е част от свършеното по проверките, които и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов възложи след встъпването си в длъжност на 16 юни. Той представи резултатите пред Пленума на ВСС.

Изслушването му в четвъртък беше заради решение на кадровия орган от лятото. Тогава бяха обсъдени случаят “Осемте джуджета”, делата срещу магистрати и политици и личните проверки, извършени от прокурори от ВКП спрямо членовете на Прокурорската колегия, които поискаха предсрочното прекратяване на мандата на бившия главен прокурор Иван Гешев.

Кадровиците настояха да бъдат информирани за проверките, когато приключат, и сега Сарафов обясни какво е направено по тях.

“Получих много тежко наследство. Това наложи да бъдат фиксирани дълго натрупваните проблеми”, обясни той. И припомни, че в средата на септември Прокурорската колегия образува дисциплинарни производства по отношение на някои от прокурорите и следователите, работили по “Осемте джуджета”. Основният проблем там е, че е имало

връщане на доказателства - в случая монети, преди приключването на делото

Те били иззети от сейфове на бизнесмена Явор Златанов, предадени по-късно на баща му Илия Златанов. Накрая според разследване на Антикорупционния фонд монетите се озовали в багажника на автомобила на Любена Павлова, бившата съпруга на издирвания бивш следовател Петьо Петров, известен като Пепи Еврото. Според закона доказателства не се връщат преди края на делото, още по-малко на човек, от когото не са взети.

Казусът “Осемте джуджета” започва, след като Специализираната прокуратура образува дело срещу Явор Златанов по сигнал на баща му Илия Златанов. През 2019-2020 г. двамата били в конфликт заради асансьорния им бизнес. Преди Златанов да се срещне с Петров, никоя прокуратура не обръщала внимание на сигналите срещу сина му.

Когато случаят е поет от Специализираната прокуратура, той се раздробява до три преписки и четири дела.

Сарафов обясни пред ВСС, че се е объркал от разрояването и не може да си обясни защо се е случило, при положение че казусът и фактическата обстановка са едни и същи.

В средата на септември Прокурорската колегия образува дисциплинарни производства срещу трима следователи и четирима прокурори по “Осемте джуджета”. Това са следователките Нели Тодорова, Светлана Стоянова-Вайзе и Петранка Рабаджиева. Прокурорите са Ивета Маркович, Дилян Деянов, Мирослав Илиев и Кирил Пейчинов. Дисциплинарните състави нямат срок, в който да се произнесат и да предложат решение на Прокурорската колегия. Дилян Деянов беше обвинен през август, че е върнал златните монети на човек, който е нямал права върху тях.

“Какво друго може да се предприеме освен дисциплинарните производства”, попита Атанаска Дишева от съдийската колегия.

“Не мога да ги привиквам и да им крещя”, отговори Сарафов

Вторият дискутиран въпрос бяха личните проверки, образувани през май от прокурори от Върховната касационна прокуратура спрямо кадровиците от Прокурорската колегия. След ревизията работна група е предложила тази практика да бъде прекратена. Не е било установено прокурорите от ВКП, започнали лични проверки, да са извършили дисциплинарни нарушения.

“Тези проверки са резултат от хиперактивността на бившия главен прокурор. Това са проверки, възложени с негова резолюция”, обясни Сарафов. Поясни, че са проверени срочността и ритмичността на 71 досъдебни производства срещу магистрати и политици. По 26 от тях имало пропуски във връзка с искания за удължаване на сроковете, по 22 е имало неритмично разследване и по-дълги периоди, през които не е правено нищо, а по 8 не е упражнен контрол върху разследващите.

Сарафов припомни, че градският прокурор на София Илияна Кирилова е образувала дисциплинарни производства срещу

прокурора по “Барселонагейт” Стефан Христов, защото накарал служители да работят през почивните дни

Това се случва след 15 май, когато разследването се ускорява. Дисциплинарно производство има и срещу колегата му Иван Първанов заради забавени дела.

На 10 октомври пък и.ф. главният прокурор е внесъл предложение за дисциплинарка срещу военния прокурор Антон Радойнов и военния следовател Добрин Маринов заради досъдебно производство, свързано с разпространените преди 3 г. СРС-та с президента Румен Радев. Със заповед на Кирилова се проверява работата и на още няколко прокурори и следователи. След проверки за наказания били предложени още Максим Колев от ВКП и районният прокурор на София Невена Зартова.

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>