Учени откриха поразяващи разлики в нивата на металите в мозъка на хора с Хънтингтън

18.10.2023 19:50
Учени

Учени от университетите в Манчестър и Окланд са открили поразяващи разлики в нивата на металите в мозъка на пациенти с болестта на Хънтингтън, вид деменция, в сравнение с контролна група със здрава тъкан, съобщава сайтът „Медикъл експрес“.

В проучването, публикувано в „еБиоМедсин“, елементите, включващи селен (металоид), натрий, калий, магнезий, калций, желязо, цинк, мед и манган, са изследвани в 11 части на мозъка.

По-специално учените установяват значително намаляване на нивата на селен във всички 11 области на мозъка на пациентите с Хънтингтън, като изчисляват, че има висок риск от заболяване, когато нивата са ниски, предаде БТА. 

Във всеки регион на мозъка, с изключение на структурата субстанция нигра (substantia nigra), са наблюдавани повишени съотношения на натрий и калий, а в много от областите са установени повишени нива на калций и/или цинк. Локализирани намаления на желязото, медта и мангана са били налице съответно в структурата глобус палидус (globus pallidus), малкия мозък и субстанция нигра.

Болестта на Хънтингтън е смъртоносно заболяване, при което нервните клетки в някои части на мозъка постепенно се разрушават и умират, което води до пропуски в паметта, загуба на равновесие, тикове, промени в настроението и проблеми с преглъщането, говора и дишането.

Причинява се от дефектен ген, наследен от родител, и често се появява между 30 и 50-годишна възраст, но патогенетичните му механизми все още са слабо проучени.

Понастоящем не съществува лечение за заболяването, което засяга около 8 на всеки 100 000 души във Великобритания.

Известно е, че селенът играе важна роля в защитата от оксидативен стрес, водещ до дисбаланс между свободните радикали и антиоксидантите, който може да увреди органите и тъканите и да доведе до Хънтингтън. Той също така участва в дисфункцията на митохондриите (източник на енергия в човешките клетки), за която е известно, че се появява при развитието на Хънтингтън.

Натрият и калият играят важна роля в централната нервна система, като регулират провеждането на електрическите нервни импулси.

Калцият, цинкът, желязото, медта и манганът също участват в процеси с широк обхват като генна експресия, клетъчна сигнализация и клетъчна смърт.

Областите с различни нива на невродегенерация са изследвани с помощта на най-съвременната технология, наречена масспектрометрия с индуктивно свързана плазма.

Научният ръководител д-р Мелиса Шолефийлд каза: „Това е първото известно проучване, което изследва металите едновременно в много области на мозъка на хората с Хънтингтън. Смятаме, че промените, които открихме в техните нива, биха могли да допринесат за няколко патогенетични механизма, включително митохондриална дисфункция, оксидативен стрес и дисфункция на кръвно-мозъчната бариера, както показват предишни проучвания при мишки“.

Главният изследовател професор Гарт Купър сподели: „Най-поразителното откритие е недостигът на селен във всяка една част на мозъка, която изследвахме. Тъй като селенът е в недостиг във всички области на мозъка, а не само в една, това означава, че един ден би било по-лесно да се ориентираме за евентуална терапия.“

Други от Докторе кажи

Лекарският съюз: Не може да има амбулаторни практики без общопрактикуващ лекар

Българският лекарски съюз (БЛС) категорично не е съгласен лекарската дейност в амбулаторните практики да се извършва от медицински персонал с по-ниски професионални умения

Увеличават се отсъстващите по болест ученици в област Хасково

Увеличават се отсъстващите по болест от занятия ученици в област Хасково, съобщиха от Регионалното управление на образованието към Министерството на образованието и науката

Пострадалият при влаковата катастрофа, настанен в ИСУЛ, е с опасност за живота

59-годишният мъж, който пострада при сблъсъка между два товарни влака вчера и беше докаран от екип на СМП в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", остава в много тежко състояние, с опасност за живота

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

>