Апатията към вота може да надделее: ниска избирателна активност работи за ГЕРБ и БСП, по-висока - за ПП-ДБ и "Възраждане"

18.10.2023 08:00
Избори
Работен момент на клуба за аналитични прогнози "Екзаминър", който събра известни социолози и политолози в столичния хотел "Хемус".

Въпреки сравнително ниската обществена подкрепа от около 20-25%, кабинетът "Денков" излезе успешно и от двата протеста - на зърнарите и енергетиците, което е знак за по-продължително управление. Изглежда и местните избори няма да променят кардинално политическата карта. Това заяви социоложката Боряна Димитрова, която оглавява социологическата агенция "Алфа рисърч", на дискусия на клуба за аналитични прогнози "Езкаминър". Тема на сбирката, на която присъстваха водещи политолози и социолози, беше "Политическата ситуация след 4 месеца некоалиционно управление и как ще повлияят местните избори". 

Според социоложката войната в Украйна и конфликтът Израел - "Хамас" са сплотяващи правителството фактори. Тя определи като успех гласуването на първо четене на промените в конституцията. По думите й то ще има възпиращ ефект срещу евентуален разпад на (не)коалицията.

Местните избори едва ли ще пренаредят съществено политическата карта, коментира още тя. Според нея "Възраждане" ще имат пробив в общинските съвети с до 10-12 места, но не и кметове. БСП е в отстъпление, а ПП-ДБ нямат структури в национален план. Големите пробиви са в София, Пловдив и Варна - там са залозите за промяна, каза тя. По скорошни данни на "Алфа рисърч" по-голям шанс в Пловдив има кандидатът на ГЕРБ.

В София пък води Терзиев, следван от Хекимян, а трета и на много малка дистанция е Ваня Григорова. И тримата обаче не са припознати напълно от партиите си, коментира Димитрова. "За първия и втория това е минус, но за Григорова е плюс, че Нинова не я харесва. Събира и част от електората на "Възраждане". Ще е буря, ако изпревари Хекимян", коментира шефката на "Алфа рисърч".

"Очевидно Ваня се превръща в основен въпрос на тези избори - нещо като черен лебед", възкликна Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп". "Тя може да предложи антисглобка фронт и е себе си", допълни той.

Според него ПП-ДБ залагат на една карта - София, и ако спечелят битката тук, това ще компенсира загубата им в други градове. Политическото по места не е силно, тук-там ще има сглобкови кметове, но те с любопитство гледат към Радев, убеден е Симеонов.

"Възраждане" според социолога играят партийно и агитират: "Гласувай за човека на Костадинов в твоя град!". "Те ще се опитат да се "разкажат" като втора политическа сила. На европейските избори може да се класират обаче на челни позиции и това ще е удар по сглобката".

"Хората подкрепят листите на "Промяната", но кметовете им - не", коментира социологът Васил Тончев от "Сова-Харис". Според него в момента няма национални политики, които да засилят хората към урните и е напълно възможно апатията да надделее. По думите му ниска избирателна активност работи в полза на БСП и ГЕРБ, по-висока - за ПП-ДБ и "Възраждане".

ГЕРБ успяха да излязат от политическата изолация и запазиха структури, коментира политологът Димитър Ганев от "Тренд". "Възраждане" според него няма да има съществен пробив, дори да стигне до балотаж. Според него местните избори не застрашават парламента, а правителството. "Ако на 29 октомври резултатът е неблагоприятен за части от сглобката, може да се стигне до създаване на нов кабинет даже още преди ротацията", каза той.

Сегашното управление само си създава проблемите, заяви социологът Юлий Павлов. "Премахнаха забраната върху вноса на украинско зърно 2 дни преди да падне. Същото се случи с гласуването на конституционните промени, чиято главна цел бе да се изземе неприлично голямата власт на главния прокурор, а това беше разводнено. Промените в закона срещу домашното насилие бяха калпави. Стана ясно и двублоковото разделение "за" и "против" Русия. На този фон оценявам по-активното включване на Делян Пеевски като позитивно. Ролята на Борисов също е позитивна - над 2/3 от избирателите са евроатлантически настроени и лидерът на ГЕРБ ги удържа, каза Павлов.

Според шефа на Центъра за анализи и маркетинг (ЦАМ) ниската активност зависи от големината на общината. Той прогнозира, цитирайки проучване на ЦАМ, че в София пред урните ще застанат около 350 000. "Терзиев и Хекимян събират по-малко подкрепа, отколкото партийните им листи. И двамата бяха "парашутирани", а не избрани", коментира социологът. Прогнозира, че Григорова едва ли ще изпревари Хекимян за балотаж. "Позициите на ГЕРБ в местната власт са накърнени, но не и съборени", заяви социологът, като добави, че Терзиев няма да има мнозинство в СОС. "Чака ни тежко събиране на плаващи мнозинства. Това ще се случи в почти всички областни центрове", заключи социологът.

"Няма да има революционно разместване в политическата ни карта след местните избори ли?", реторично възкликна политическата психоложка Антоанета Христова. Според нея самата ситуация носи революционност, защото са налице високи нива на неудовлетвореност от управлението. В момента ни управлява коалиция, каза тя и отбеляза, че е любопитно дали Радев ще атакува промените в конституцията.

"Нямаме активно гласуване, имаме нисък дял хора пред урните и корпоративен вот, което означава навлизане на груби недемократични практики в изборния процес", коментира още Христова. "ГЕРБ може да запази сериозно присъствие, но ще има видим спад в СОС. ПП-ДБ са в критична ситуация, защото нямат структури. "Възраждане" си имат таван, БСП стигнаха дъно, Ваня им дава въздух. Според мен не бива да се избират кандидати за кметове, които не приличат на кметове. Издава невнятност", заяви още психоложката.

Според политоложката проф. Румяна Коларова кампанията едва сега започва, затова всякакви прогнози за изход от изборите малко "висят".

По думите й бъдещето на ПП на тези избори по аналогия може да бъде оценено като това на НДСВ.

"Възраждане" тръгнаха от местната власт, но едва ли са способни да направят промяната, към която се стремят в национален план. Важен е начинът, по който ще си взаимодействат с другите партии в общинските съвети", убедена е политоложката.

Новите кандидатури за кметове са резултат от търсене на граждански лица, обясни тя. "Не е криза на партийността, а опит да се привлече подкрепа от организации със социална база. За ПП например това са IT общностите", коментира Румяна Коларова и добави: "Това не е негативен процес, не трябва да го заклеймяваме".

Не е добре кандидатите за кметове да са политически неопитни хора, контрира политологът Огнян Минчев. "Защо Бойко Борисов не издигна човек като Лилков? Защото е прекалено голям залък да го контролира! Ваня и Лилков са по-убедителни, макар и без достатъчно подкрепа", заяви политологът.

Според него кандидатирането на Портних за кмет на Варна е пряка демонстрация на политическа арогантност. "Всеки във Варна би казал, че той не бива да е кмет", заяви политологът, който е родом от морския град.

По думите на Минчев на този етап кабинетът "Денков" си върши работата като правителство на кризисното управление. Той е на мнение, че трябва да създадем своеобразни екипи, които да работят за съгласие, и България да бъде представена на картата на този променящ се свят и да защитаваме националния си интерес.

Според анализатора Димитър Иванов най-важно е кой ще спечели изборите в София. "От това зависи ефективността на сглобката, която от пет месеца ни управлява".

Други от Анализи

1/5 от парите си семействата заделят за сметки за дома (Графика)

21,2%, или малко над 1/5 от общия си доход, домакинствата у нас отделят за жилищни разходи. Това сочат данни от проучване на Евростат за 2023 г. Под “жилищни разходи” се има предвид както наем

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

>