Няма доказателства Бойко Борисов да е свързан с къщата в Барселона, прекратиха делото (Обзор)

17.10.2023 23:00 Ана Михова
Това е къщата в Барселона
Бойко Борисов беше разпитан в края на май тази година. СНИМКА: АРХИВ
Илиана Кирилова е шефката на СГП, където се водеше делото.

Няма доказателства лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов да е свързан по какъвто и да било начин с къщата в Барселона. До този извод стигна Софийската градска прокуратура (СГП) след разследване, продължило близо 3 години. Делото, станало известно като “Барселонагейт”, вече е прекратено.

Това слага край и на сагата с имунитета на Бойко Борисов, който беше поискан от вече бившия главен прокурор Иван Гешев на 2 юни т.г. в разгара на чутовната война, която се разгоря в прокуратурата в края на пролетта. На 7 юли бившият премиер сам се отказа от депутатската си защита.

След обстоен анализ и проверка на всички събрани материали екип от прокурори е стигнал до извода, че не са налице доказателства, които да сочат по несъмнен и категоричен начин да е извършено престъплението, за което е образувано делото, съобщиха от прокуратурата във вторник.

Разследването се води срещу организирана престъпна група за пране на пари. Точно затова и делото беше образувано от несъществуващата вече Специализирана прокуратура на 23 ноември 2020 г. В онзи момент закритата вече институция движеше делата срещу организираната престъпност.

Тя се самосезира по публикации в медиите, в които се твърди, че моделът Борислава Йовчева живее в имот в каталунската столица с детето си, което пък било от Бойко Борисов. Той много пъти е отричал тези твърдения и е уверявал, че няма имот в чужбина.

По делото са били разпитани

над 20 свидетели,

включително и самият

лидер на ГЕРБ

Борисов даде показания през май. Тогава в двора на прокуратурата на ул. “Черковна” бяха дошли десетки негови поддръжници, както и почти цялата парламентарна група на ГЕРБ, за да го подкрепят.

Повечето свидетели са разпитани след 15 май т.г., когато настъпи рязко ускоряване на разследването. В същия ден Иван Гешев скъса оставката си и призова да бъде “изметен политическият боклук”. Изразът му коства поста месец по-късно.

При разпитите почти всички свидетели с изключение на бившата съдийка Румяна Ченалова и бившата Мис България Ивайла Бакалова не знаели изобщо Борисов да е възлагал лично или чрез посредник купуването на имот в Барселона през март 2013 г. Не били чували и той да е предоставил имущество, тоест пари в размер на близо 3 млн. евро на някого, за да купи къща в каталунската столица.

Не се съдържат твърдения да е възложено на друг да прикрие действителните права, както и Бойко Борисов да е указал имотът да бъде апортиран или да е възложил лично или чрез посредник извършването на превод на валута с цел наем на друг недвижим имот - магазин в Барселона, е изводът на прокуратурата.

Само Румяна Ченалова

и Ивайла Бакалова на

разпитите си казали,

че Борисов е купил

къща в Барселона

Те обаче не осигурявали “конкретна, категорична и непротиворечива информация относно съществени елементи за престъплението пране на пари. Не били посочили време (периодичност) на осъществяване на престъплението, както и какво точно е направил Борисов, така че да е демонстрирал своята принадлежност към организираното престъпно сдружение, за което е било образувано наказателното производство.

Показанията на двете свидетелки били неконкретизирани и непоследователни, поднесени в обобщаваща и декларативна форма. Казаното от тях имало характер на предположение. Те всъщност представили пред разследващите анализ на свои субективни впечатления за факти и обстоятелства, които не може да бъдат проверени в хода на досъдебното производство.

Показанията на двете

свидетелки не се подкрепят

от другите доказателства

по делото,

обясняват от прокуратурата.

По делото била направена и счетоводна експертиза. Тя анализирала движенията по сметките на Бойко Борисов. Вещите лица, които са я направили, не са открили трансакции, които да бъдат свързани с разследването.

От тяхното заключение ставало ясно, че къщата в Барселона е купена със средства на търговско дружество за организиране и осъществяване на вътрешен и международен туризъм и свързаните с него туристически услуги.

По делото нямало никакви доказателства да е имало предварителни договорки от престъпен характер, за трайно и устойчиво съгласие между три и повече лица, които да извършат пране на пари. Според закона, за да има престъпна група, трябва минимум трима да се организират да правят престъпление.

В хода на наказателното производство не са събрани каквито и да било доказателства, от които да бъде направен категоричен извод, че недвижим имот е закупен с пари, придобити от престъпление, се посочва в постановлението за прекратяване на делото.

Не се съдържали доказателства, че Борисов е купил имот, и в материалите, получени от Испания и Кипър. Преди месеци с тяхното очакване, а след това - превеждане, се обясняваше и забавянето на разследването.

От събраните писмени, гласни и веществени доказателства се установява, че придобиването на имота в Барселона за сумата от 2 900 000 евро от бизнесмена Александър Чаушев е било направено чрез договор за мандат с търговско дружество Т. Т. С.

В свои интервюта

Чаушев винаги е

потвърждавал, че

къщата е негова, но

никога не е живял в нея

Преди време беше казал, че е необитаема.

От събраните материали можело да се направи извод, че през март 2013 г., когато е купен имотът, дружеството е разполагало със средства. Те били придобити от дейността му и били достатъчни, за да се купи подобен имот.

Поради всички тези факти наблюдаващите прокурори стигнали до извода, че не е извършено престъпление по отношение на недвижимия имот.

Същевременно преди прекратяването на наказателното производство те са отделили материали в друго разследване за четири престъпления. Всичките са за пране на пари, което е едно от най-трудно доказуемите престъпления в Наказателния кодекс.

Едното е за пране на пари чрез увеличаване на капитала на испанско търговско дружество, другото е пране на пари чрез преводи между физически лица с инициали Р. Р. и Б. Й. (вероятно бившата “Мис Бикини” Борислава Йовчева и пернишкия бизнесмен Росен Русимов - . б.р. ).

Третото е пране на пари за закупуване на недвижим имот в Турция и четвъртото за неизгодна сделка по повод продажба на акции на търговско дружество.

Делото “Барселонагейт”

е пример и за т.нар.

дела на трупчета,

по които години наред не се работи, а в определен момент се вадят и по тях започва усилено разследване. Водещото обаче не е разкриване на истината, а обслужването на конкретна политическа ситуация.

Първо за къща в Барселона се говори в разследване на испанската медия “Ел Периодико”, публикувано в края на февруари 2020. Материалът се позовава на полицейска разработка в Каталуня, образувана по сигнал на гражданско движение “Боец” от 2019 г. Сдружението се обърнало към испанските власти да изяснят дали бившата миска Борислава Йовчева обитава луксозна къща в Барселона за близо 3 милиона евро, купена от бизнесмена Александър Чаушев.

На 23 ноември 2020 г. се задейства и Специализираната прокуратура. Наблюдаващи прокурори по “Барселонагейт” в началото са Венцислав Фердинандов и Стефан Христов, за когото бившият главен прокурор Иван Гешев призна, че му е съученик.

2 г. и половина след началото на разследването са разпитани само 4-ма свидетели и са искани основно справки от общинска администрация и разкриване на банкови и данъчни тайни. Има периоди от по 3 месеца, през които по делото не е работено.

На 15 май тази година обаче наблюдаващият прокурор Стефан Христов взема делото от следователя. В следващите месец и половина са разпитани 17 свидетели, сред които Бойко Борисов, Валентин Златев, Ивайла Бакалова.

Назначени са две

компютърнотехнически

експертизи, извършени са

претърсвания и изземвания, внесени са искания за разкриване на банкови и данъчни тайни, направено е предложение за сваляне на имунитета на Борисов, както и много други действия по разследването за събиране на доказателствата.

Преди 15 май ситуацията е различна. На 9 септември 2021 г. например следователят по делото предлага до прокурор Христов разкриване на банкова тайна. Два месеца по-късно Христов го праща на Гешев, който трябва да го внесе според Закона за кредитните институции. 8 дни по-късно Гешев отказва. Липсата на данните проваля вече назначена финансово-счетоводна експертиза.

Друго забавяне по разследването е свързано с прословутия превод на документите от испанските власти, получени по две европейски заповеди.

Заради пропуските по делото Стефан Христов беше отстранен от разследването, а срещу него започна дисциплинарно производство.

Други от От страната и света

След разследване на "24 часа": Радев иска да му пратят доклада за генералски злоупотреби (Видео)

Румен Радев ще изиска да му пратят доклада за генералски злоупотреби. Това заяви президентът, който е на посещение в Банско по повод Световната купа по сноуборд

За ден хванаха 26 шофьори зад волана след като са пили и 12 с наркотици

При катастрофи в страната през изминалото денонощие са пострадали 15 души Общо 11 470 моторни превозни средства са проверени в рамките на  специализирана полицейска операция за спазване на Закона за

Над 900 сурвакари на маскарадния празник "Тайнството на Сурва" в Радомир

Над 900 сурвакари дефилираха на маскарадния празник "Тайнството на Сурва"  в Радомир и представиха елементите ѝ в автентичен вид. Тежки звънци и хлопатари

Пътническият трафик през гръцките летища се е увеличил с 9,3 процента през 2024 г.

Пътническият трафик през всички гръцки летища е нараснал рязко през 2024 г., съобщи гръцката Служба за гражданска авиация (СГА), която отчита ръст от 9,3 процента в сравнение с 2023 г

Приключенията на киселото мляко отвъд океана, разказани в документален филм

Документалният филм „Българската бактерия" разказва за това как българското кисело мляко, с дълбоките си корени в историята на Балканите, е подхранило „меката" дипломация и културното сътрудничество

>