София влезе в топ 10 на света по поскъпване на жилищата

16.10.2023 22:30 Христо Николов
Ново жилищно строителство в бургаския квартал “Меден рудник”. Бургас е един от областните градове с най-голямо поскъпване на жилищата у нас според последните данни. СНИМКА: ТОНИ ЩИЛИЯНОВА

България е девета в тази класация, а в ЕС - втора

Българската столица заема девето място по поскъпване на жилищата на годишна база през второто тримесечие на 2023 г. сред 107 града по света. В класацията по държави България също заема деветото място, сочат данните от глобалния доклад на консултантската компания Knight Frank.

С ръст на цените от 8,8% София изпреварва исландската столица Рейкявик и е малко след Будапеща. Първите осем града в класацията са Анкара, Истанбул, Дубай, Вилнюс, Загреб, Йерусалим и Атина. Преди няколко седмици се оказа, че България е на второ място в ЕС по поскъпване на жилищата.

Това се случва на фона на успокояване на глобалния пазар на имоти, излиза от доклада на компанията. Средният годишен ръст на цените на жилищата продължава да се забавя в цял свят. През първото тримесечие на тази година ръстът на цените в световен мащаб достигна 3,2%, докато през второто тримесечие той се е забавил до 1,7 на сто, като това забавяне се случва вече четвърто поредно тримесечие.

Основните причини за продължаващото поскъпване на жилищните имоти според анализа са намалялата несигурност, ограниченото предлагане на жилища и демографските промени.

На много пазари хората считат, че повишаването на лихвите вече е зад гърба им и те ще продължат да бъдат на нивата, които вече са постигнати.

Липсата на нова строителна дейност през последните години в съчетание с по-ниска пазарна ликвидност създават недостиг на налични имоти. Обяснението е, че домакинствата през последните години са избягвали масово да сменят жилищата си, за да задържат ползите от ниските лихви по ипотечните кредити. В много държави пък има силна вътрешна миграция на населението след породената от пандемията пауза и това води до увеличено търсене на жилища и ръст на цените.

Данните от това тримесечие показват съвсем леко подобряване на пазарната среда. “Последиците от по-високите лихви може да се стабилизират, но не са изчезнали. Предстои да се проявят отложени във времето последици от по-високите лихви по ипотечните кредити, които ще бъдат усетени, тъй като все повече кредитополучатели ще рефинансират заема си през идните 12 до 18 месеца”, отбелязва Knight Frank. 

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>