Новият вариант на COVID-19 протича леко, но се чака и грип, предупреждават от УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив

16.10.2023 07:45 24 часа Пловдив онлайн
Лабораторията по вирусология в УМБАЛ “Свети Георги” - Пловдив

Настъпи сезонът на респираторните вируси, очаква се у нас да влезе и новият подвариант на Омикрон – „Пирола“ (или ВА.2.86), регистриран досега в над 20 държави. “Отчитаме увеличаване на изследванията за COVID-19, съответно расте и броят на позитивните резултати”, казва началникът на Лабораторията по вирусология при УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД - Пловдив доц. д-р Мария Атанасова.

Лабораторията постоянно следи, събира и изпраща до националния център в София пациентски проби за изследване на нови варианти на COVID-19. Медиците допускат, че „Пирола“ може да предизвика осезаема епидемична вълна, вероятно през ноември, а в края на януари у нас обичайно се наблюдава и пик на грипа.

Симптомите на инфекцията, която ВА.2.86 причинява, остават същите: висока температура, възпалено болезнено гърло, главоболие, мускулни и ставни болки, хрема, кашлица, отпадналост. Промените в обонянието и вкуса не са задължителни. Не са докладвани към момента смъртни случаи.

“Съществува въпросът доколко преболедували и ваксинирани са защитени от новия подвариант. Но тъй като много хора вече са прекарали ковид, някои дори 2-3 пъти, а други си поставиха ваксини, счита се, че вече има създадена значителна имунна прослойка в обществото, която ще е по-устойчива и на ВА.2.86”, твърди доц. Атанасова.

Най-защитени ще бъдат онези, които са преболедували сравнително скоро, до 1 година, предишни подварианти на Омикрон и ваксинираните с адаптирана за този вариант ваксина. Както и досега, рискови групи да се разболеят по-тежко са много възрастните хора, тези със сериозни заболявания на сърдечносъдовата и/или дихателната система, диабетиците и лицата с потиснат имунитет.

При подвариант ВА.2.86, ако антигенният тест се направи твърде рано в хода на заболяването, може да се получи фалшиво-отрицателен резултат, поради все още малкото количество вирусен антиген в секрета. “По-чувствителен е PCR методът. Лабораторията ни е оборудвана с автоматизирана PCR апаратура, с която работи отлично подготвен екип. Разполагаме и с модифициран вариант на PCR (и съответният апарат), който силно съкращава процедурата и резултатите се получават в рамките на 20 минути. Особено е подходящ за пациенти, които искат за кратко време да получат надеждна диагностика. И с двата варианта на метода получаваме прецизни резултати”, казва още доц. Атанасова.

„Следва да се напомни, че всеки зимен сезон обичайно циркулират и други респираторни вируси и ранната им диагностика е важна за навременно и адекватно лечение. В нашата вирусологична лаборатория извършваме с бързи антигенни тестове и с PCR метод изследвания освен за COVID-19, също и за грипни вируси типове А и В, респираторно-синцитиален вирус и аденовируси, като диагностичните ни възможности непрекъснато се разширяват“, заявява доц. Атанасова.

Други от Докторе кажи

Пострадалият при влаковата катастрофа, настанен в ИСУЛ, е с опасност за живота

59-годишният мъж, който пострада при сблъсъка между два товарни влака вчера и беше докаран от екип на СМП в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", остава в много тежко състояние, с опасност за живота

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

>