Иновативни капки може да заменят очилата за четене

15.10.2023 13:33 Любомира Николаева

Недовиждането при четене не подминава нито един човек, който вече е отпразнувал 45-ия си рожден ден. Нарича се възрастово далекогледство, описвано в медицинските публикации като пресбиопия. Тя възниква, когато прозрачната леща на окото се втвърди с времето и загуби еластичност. Това затруднява фокусирането на окото за виждане на близки дребни елементи.

Малко зрителни увреждания имат толкова голям обхват. Дори хората с добро зрение в по-млада възраст с годините започват да се затрудняват, когато имат да свършат нещо прецизно на близко разстояние. В популярната поговорка за неизбежността на смъртта и данъците очните лекари добавят пресбиопията. В много случаи се засяга не само близкото зрение - между 20 и 40 см от очите, но също и средното - при разстояние от 50 до 100 см. Пресбиопията обикновено става забележима в началото до средата на 40-те години и продължава да се влошава до около 65-годишна възраст.

Проблемът с възрастовото далекогледство се разрешава с очила, които описателно се наричат за четене, а по-суетните хора избират поставящите се в окото контактни лещи или някоя от видовете операции за корекция на зрението.

Глаголът “разрешава” обаче ще е по-точен в минало време, смятат очни лекари с достъп до най-новите фармакологични средства за офталмологията. Към утвърдените методи се добавя принципно нов подход - капки за очи, които подобряват зрението за наблизо.

Засега се обсъждат ефектите от два типа лечебни разтвори - всеки с уникален механизъм на действие. Единият свива зеницата, за да подобри близкото зрение. Другият намалява втвърдяването на лещата, за да подобри способността на окото да се приспособява за ясно виждане чрез съкращаване на определен очен мускул.

Фармакологичното лечение на теория може да предложи предимствата да не носиш очила или да избегнеш какъвто и да било риск от хирургични усложнения. В статия на “Ривю ъв афтълмолъджи”, за която специално се уточнява, че няма търговско спонсорство, се коментират 9 медикаментозни средства в различни фази на клинично изпитване и вече одобрени капки за свиване на зеницата от Агенцията по храните и лекарствата в САЩ.

Обещаващите лечения не са еднократна терапия и такава вероятно е невъзможна за в бъдеще.

Все пак единият тип капки, които обаче са във фазите на клинична проверка, имат за цел по-дълготрайно въздействие.

Одобрените капки за свиване на зеницата, което създава нещо като фокусирано като през тунелче по-ясно виждане, действат още от 15-ата минута от прилагането и имат ефект за 6-8 часа. При необходимост от по-продължително добро зрение наблизо дозата трябва да се повтори. С медицинска лексика лекарството е миотик, който помага на лещата на окото да промени формата си за по-добър фокус върху близките обекти. Най-често съобщаваните странични реакции са били леко главоболие и зачервяване на очите, като някои хора също съобщават за дразнене и сълзене. Разработва се и версия без консерванти. С усъвършенстването на технологията се очакват още подобрения.

Одобрението на първите капки “алтернативни очила” провокира по-голям интерес към изследванията върху фармакологичното лечение на пресбиопия.

Амбицията на създателите на втория тип фармацевтици за заместване на очилата за четене, е с неколкомесечно лечение да “подмладят” еластичността на лещата с години. Това позволява на лещата лесно да променя формата си и да се приспособява гъвкаво за виждане на различни близки разстояния.

Други от Докторе кажи

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

>