COVID връща филтъра в училище: сутрин мерят температура и гледат за болно гърло на децата

10.10.2023 10:57 Константина Костова
В предишни ковид вълни учениците бяха тествани за вируса.

Строг контрол за допускане на децата започва в яслите, детските градини и училищата заради ръста на заразени с COVID-19.

Дали детето има висока температура, болно гърло, хрема, секрет от очите или кожни обриви, ще проверява медицинският специалист на входа на училището. Тези със симптоми няма да бъдат допускани в час. Указанията са изпратени от Столичната регионална здравна инспекция до директори на училища и детски градини.

“Специално внимание следва да се обръща на ежедневното наблюдение на здравословното състояние на децата”, гласят инструкциите.

Ако за ученик или дете от градина се установи, че е болно, то

трябва да бъде върнато на родителите, разпореждат от РЗИ.

Ръст на заразените се наблюдава от няколко седмици. На места преподаватели и училищни директори започват да обмислят въвеждане на онлайн обучение. Някои директори дори дават на родителите

да попълнят отсега декларации, че са съгласни децата им да се обучават онлайн, научи “24 часа”.

“Когато поради извънредни обстоятелства присъственият образователен процес в училището е преустановен само за една или повече определени паралелки, след заповед на директора на училището обучението на учениците в нея се осъществява - доколкото и ако е възможно, от разстояние в електронна среда чрез използване на средствата на информационните и комуникационните технологии”. Това писмо е изпратила до столичните директори шефката на регионалното управление на образованието в София Ваня Кастрева в петък.

В Пловдив вече четири паралелки минаха на дистанционни уроци

“Във всеки един от тези класове има по един заболял ученик. Съобразно мерките за борба с COVID всички деца от паралелката се карантинират за 5 дни и се обучават онлайн”, обясни д-р Тяна Учорджиева-Грозева от РЗИ.

“Имаме протокол отпреди 2-3 години, разписан е много подробно, трябва обаче да си го припомним. Ако дете е карантинирано, карантинираме цялата паралелка”, разказа за “24 часа” директорът на столичното 51-о средно училище “Елисавета Багряна” Асен Александров, който е и председател на сдружението на директорите в средното образование.

Според него обаче, ако в понеделник поставят диагнозата на дете, което

не е било в контакт със съучениците си 48 часа, не е необходимо да се вземат мерки

за съучениците му от класа.

Директор Александров не е задължавал родителите да подписват декларации, че са съгласни да се премине към онлайн обучение при необходимост. Не го е правил и преди, в периода на пандемията. Признава обаче, че големият проблем е с първокласниците, защото децата сами не могат да се оправят и родителите трябва да търсят начини както да намерят кой да гледа малчуганите вкъщи, така и да им осигурят помощник за дистанционните уроци.

Декларации не са подписвали и родителите на ученици от столичното 119-о училище “Акад. Михаил Арнаудов”, каза директорът и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов.

Имаме писмо с препоръка от РЗИ

да се засили дезинфекционният режим

В ситуация на COVID реагираме само на писмени заповеди и не проявяваме никакви своеволия, обясни и директорът на 107-о училище “Хан Крум” Данко Калапиш.

Здравните работници в учебните заведения и в детските градини трябва да обръщат специално внимание на хигиената на децата. Трябва да им покажат основните начини за миене на ръце, както и етикета на кихане и кашляне, инструктират още от регионалните инспекции.

Мерките срещу разпространението на вируса влизат в сила при всяко драстично увеличение на заразените. През предходните COVID вълни децата бяха задължени да са с маска по време на междучасията в коридорите. В повечето училища имаше различно начало на учебните занятия и различен график за междучасията за отделните паралелки. Учениците се обучаваха в ротационен режим, а храненето им в стола също се осъществяваше по график.

Не само новите подварианти на коронавируса разболяват в момента деца и цели семейства, напомнят лекарите. Сезонни и парагрипни вируси също са актуални тази есен.

Освен от новия COVID с кашлица, температура и силно главоболие има зачестили оплаквания от пациенти със стомашни болки, повръщане и диария, казват лични лекари. За грипа е рано.

Други от Докторе кажи

Лекарският съюз: Не може да има амбулаторни практики без общопрактикуващ лекар

Българският лекарски съюз (БЛС) категорично не е съгласен лекарската дейност в амбулаторните практики да се извършва от медицински персонал с по-ниски професионални умения

Увеличават се отсъстващите по болест ученици в област Хасково

Увеличават се отсъстващите по болест от занятия ученици в област Хасково, съобщиха от Регионалното управление на образованието към Министерството на образованието и науката

Пострадалият при влаковата катастрофа, настанен в ИСУЛ, е с опасност за живота

59-годишният мъж, който пострада при сблъсъка между два товарни влака вчера и беше докаран от екип на СМП в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", остава в много тежко състояние, с опасност за живота

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

>