МОН: 16 млн. лв. за университетите ще бъдат изплатени още следващата седмица, ако има съгласие между ректори и синдикати

06.10.2023 17:44
Софийски университет

Парите за възнагражденията на академичния състав може да бъдат изплатени още през следващата седмица, ако се постигне консенсус между университетите и синдикатите, съобщиха от Министерството на образованието в отговор на отворено писмо на синдиката за висше образование към КНСБ. Оттам предупреждават, че заради разговори с отделни ректори, преподавателите нямало да си получат увеличението и през октомври. 

"Правителството осигури допълнителни 16 млн. лв. за увеличение на възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища в България с бюджета за 2023 г. Въпреки че липсва подобно нормативно изискване, в името на добрия социален диалог и плурализъм, МОН инициира серия от срещи с представителите на висшите училища, Съвета на ректорите и синдикалните организации в областта на висшето образование за обсъждане на тяхното справедливо разпределение", пише МОН.

Първите разговори по темата бяха проведени през август 2023 г., непосредствено след приемането на държавния бюджет. От тогава до сега МОН е разработило над 10 предложения за разпределение на тези допълнителни средства, които са предоставени на държавните висши училища, на Съвета на ректорите и на синдикатите.

Заедно с това разговорите през последните месеци с представители на синдикалните организации в сферата на висшето образование са ежеседмични.

В резултат от тези срещи бе изработен проект на общо решение. След остра реакция от Асоциацията на медицинските университети и след среща с председателя на Съвета на ректорите към момента МОН е предложило за одобрение на синдикалните организации минимално променен вариант, за който се очаква тяхното становище. Средствата могат да бъдат преведени още следващата седмица, ако този консенсус бъде постигнат между тях.

Основен приоритет за МОН е поддържането на постоянен контакт с всички заинтересовани страни и взимане на стратегическите решения за сектора след отчитане на всички мнения. В тази връзка, както и до сега, ще продължат интензивните срещи и разговори по темата.

По-рано днес от синдиката на висшето образование към КНСБ в отворено писмо поискаха проверка относно упражняване правомощията на министър на образованието и науката и забавяне изпълнението на приетото от 20 септември 2023 г.  с 20% увеличение на минималната заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища от 1500 на 1810 лева, считано от 1 август 2023 г.

Според синдиката бил нарушен социалният диалог, водели се разговори с отделни ректори, а не с национално представените синдикати, липсвали отговори на изпратени писма с вх. номера в МОН и въз основа на това покана за преговори, както по изпълнение на финансовата 2023 г., така и за проектобюджета за 2024 г. 

Други от Просветни

Великотърновския университет с втора Зимна школа по калиграфия за иконописци

За втора година Православният богословски факултет на Великотърновския университет организира Школа по калиграфия за иконописци. Проявата е част от Евтимиевите дни

Николай Вълканов: Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути!

Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути. Това каза зам.-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов, в чиято сграда NV Tower в София бе деветата церемония и "24

Оценка за дисциплината? От “връщате ни в комунизма” до “и в Италия е така”

Въвеждане на оценка за дисциплина в училище чрез промяна в Закона за предучилищното и училищното образование поиска синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа”

Академичните оскари усмихнаха еврокомисар, вице, министри, ректори и студенти (Галерия)

Българските университети са лидер на Балканите по чуждестранни студенти. За да продължим да развиваме висшето образование министерството ще направи нова програма за привличане на студенти от трети

Министър Вълчев свика съвещание на регионалните управления на образованието

Елиминиране на формализма, намаляване на административната тежест и промяната от заучаване към функционалност на знанията на учениците. Това са част от приоритетите

>