До 6 пъти в годината българинът ходи на преглед, всеки трети пие лекарства без предписание

05.10.2023 11:45 Константина Костова
Проф. Даниел Вълчев и проф. Асена Сербезова представят данните от Здравен барометър

Средно между 5 и 6 пъти в годината българинът ходи на лекар. Така се нарежда в средните стойности в Европа, където около 10 пъти годишно в някои държави посещават лекар. Това стана ясно по време на първото публично представяне на система от обективни индикатори, отчитащи различни аспекти на системата на здравеопазването в новата гражданска платформа “Здравен барометър”. Тя наблюдава, анализира и оценява състоянието, ефективността, устойчивостта и развитието на системата на здравеопазване в България. Здравният баромтър е организиран от декана на Юридическия факултет към Софийския университет проф. Даниел Вълчев. Целта на барометъра е да анализира и да прави оценка на здравето и здравната система у нас. В него участват здравни експерти, юристи и икономисти.

Под един път годишно ходим на зъболекар, обясни бившият здравен министър проф. Асена Сербезова. Според нея 36,5% от българите пият лекарства без предписание. В „Здравен барометър“ следим болничните легла, ресурсите в системата, брой и структура на персонала, възрастов профил и приети студенти. В Пловдив има 38 болници, за 10 хил. души се падат 104 легла, даде пример Сербезова.

Тя представи данни, че през 2022 г. има 2159 лечебни заведения у нас. На първо място сме по общ брой легла в Европейския съюз, като се падат се по 120 души на легло, а в ЕС са по 190, каза Сербезова.
По отношение на медицинските специалисти организаторите на проекта обясниха, че над 50% от работещите в системата на здравеопазването са над 55-годишна възраст, а 20% дори над 65 години. В 9 от областите над 70% от работещите са над 55 години, а в област Ловеч – дори близо 85%.
Имаме достатъчно студенти, каза Сербезова, но трябва да помислим как да ги задържим. Изключително важно е сътрудничеството между отделните специалисти, заяви тя.
Според данните на платформата 44% от българите имат нормално тегло, а около 53,4% имат наднормено тегло. „ Българите консумират сравнително малко плодове, след нас са Люксембург, Латвия“, обясни бившият здравен министър.
Близо 40% от обявените от съда за незаконосъобразни подзаконови нормативни актове в периода 2007 – 2022 г. са издадени от министъра на здравеопазването, обясни проф. Вълчев. Между 2010 и 2022 г. министърът на здравеопазването е издал общо 601 подзаконови нормативни актове (нови и изменителни), което му отрежда трето място за периода от всички органи с такава компетентност. Това обясни Даниел Вълчев. Според него всички изследвани закони и подзаконови нормативни актове в областта на здравеопазването се променят повече от веднъж годишно. Основополагащи за системата закони се изменят и допълват много по-често – Законът за здравето (в сила от 2004 г.) с общо 101 изменения и допълнения или средно 5 пъти годишно, Законът за здравното осигуряване (в сила от 1998 г.) със 126 изменения и допълнения или средно по 4,9 пъти годишно и Законът за лечебните заведения с между 3 и 4 промени годишно.
В рубриката следим разходи за здравеопазване, сравнение с други публични страни, каза той.

Други от Докторе кажи

Лекарският съюз: Не може да има амбулаторни практики без общопрактикуващ лекар

Българският лекарски съюз (БЛС) категорично не е съгласен лекарската дейност в амбулаторните практики да се извършва от медицински персонал с по-ниски професионални умения

Увеличават се отсъстващите по болест ученици в област Хасково

Увеличават се отсъстващите по болест от занятия ученици в област Хасково, съобщиха от Регионалното управление на образованието към Министерството на образованието и науката

Пострадалият при влаковата катастрофа, настанен в ИСУЛ, е с опасност за живота

59-годишният мъж, който пострада при сблъсъка между два товарни влака вчера и беше докаран от екип на СМП в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", остава в много тежко състояние, с опасност за живота

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

>