Проф. Иво Петров: Миокардният инфаркт и мозъчният инсулт са убийци на общество ни

05.10.2023 10:23
Проф. Иво Петров

Министърът на здравеопазването откри Балкански ендоваскуларен конгрес в София. Той е една от крачките за постигане на стратегията ни за изграждане на Центрове за лечение на инсулт в България.

"Центровете са важни, тъй като сърдечно-съдовите заболявания, по-специално миокардният инфаркт и мозъчният инсулт, са убийци на нашето общество. България е една от най-засегнатите страни като болестност и смъртност от мозъчен инсулт. Исхемичният мозъчен инсулт се лекува по най-правилния начин, според последните клинични ръководства, с навременно ендоваскуларно лечение, което цели отваряне с катетър на артерията, предизвикала исхемично-мозъчен инсулт", каза кардиологът проф. Иво Петров в студиото на "България сутрин".

По думите му тази практика е започната от неговия екип преди повече от 15 години.

"На една от презентациите присъства министърът. Въпреки че с практиката сме започнали навреме, все още сме в началото на пътя като национална практика. Тя се утвърждава със съответните мерки на институциите и има призив практиката да бъде установена във всички европейски страни", обясни кардиологът.

Пред Bulgaria ON AIR проф. Петров уточни, че Центрове за лечение на инсулт в България има, но са малко и няма изградена стратегия, при която лекарите от Спешна помощ да транспортират пациент към тези центрове, без да има междинни звена.

"При мозъчния инсулт времето е живот. Колкото по-кратко време минава от началото на симптомите до отварянето на артерията, толкова по-голям е шансът на пациента не само да бъде спасен, но и да бъде спасен от инвалидност. Инсултът е свързан с между 15-20% естествена смъртност. Още по-голяма е инвалидността", коментира специалистът.

Ние сме едни от шампионите на европейско ниво в навременното и ефикасно прилагане на практиката за ранна перкутанна интервенция, т.е. интервенция с катетър, изтъкна гостът.

"Всички казват, че подобна практика трябва да бъде приложена и за инсултите. Страна като Чехия я прилагат. Това трябва да бъде приложено и в България", допълни той.

Проф. Петров напомни колко е важна превенцията.

"Множество проучвания показват, че превенцията може да намали честотата на сърдечно-съдовите заболявания, съответно инвалидността и смъртността от тях. Ние изработихме такава програма. Надявам се, че когато бъдат въведени сериозните програми за превенция, ще си дадем сметка каква част от мозъчните инсулти и миокардни инфаркти могат да бъдат предотвратени", увери кардиологът и изрази надежда скоро да бъден внесен проектът за промяна на законодателството, което призовава институциите да бъде обучавано населението за даване на първа помощ.

Други от Докторе кажи

Пристрастени сте към телефона си, мозъкът ви може “да изгние”

Не е официална медицинска диагноза, но е феномен, който води до когнитивни изменения Най-уязвими са подрастващите и тийнейджърите, когато емоционалният контрол и паметта тепърва се развиват Всички

Област Варна влиза в грипна епидемия от четвъртък

Област Варна влиза в грипна епидемия от 23 до 29 януари. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването във фейсбук. Те уточниха, че със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция

ВМА отбеляза Бабинден с първата си АГ роботизирана операция

"Днес е Бабинден (по стар стил). Празник, символизиращ новия живот. Ден, в който изказваме своята признателност и уважение към екипа на д-р Янчо Делчев и всички гинеколози и акушерки във ВМА за

Отстраниха 1,5 кг тумор от бъбрека на 8-годишно момиченце

Тумор, тежащ 1,5 кг, бе премахнат от бъбрека на 8-годишно момиченце в детската болница Bambino Gesù в Рим. Операцията е продължила 9 часа, пише La Repubblica

Лекари: Зачестяват случаите на измръзване след употреба на райски газ

Зачестяват случаите на измръзване след употреба на райски газ. За това алармират лекарите от Университетската болница "Свети Георги" в Пловдив. Само за последния месец в Пловдив са лекувани трима

>