Учени откриха как токсичните протеини се натрупват в мозъка при Алцхаймер

04.10.2023 20:29
Мозък Снимка: Pixabay

Израелски, холандски и шотландски изследователи откриха как токсичните протеини, които участват в развитието на болестта на Алцхаймер, се натрупват в мозъка, се казва в съобщение на Израелския технологичен институт (Технион), публикувано във вторник.

В изследването, публикувано в списание „Нейчър комюникейшънс“, изследователите се фокусират върху по-често срещания тип на болестта - спорадична форма на Алцхаймер, която не се причинява от генетични мутации, както при по-рядката наследствена разновидност на Алцхаймер.

За разлика от наследствената болест на Алцхаймер, при която механизмът на натрупване е ясен поради очевидната връзка между мутациите и протеините, при спорадичната болест на Алцхаймер досега не бе известен спусъкът за натрупване на вредни протеини.

Настоящото проучване установи, че натрупването на протеини при спорадичната болест на Алцхаймер се дължи на нарушаване на механизма за разграждане и изчистване на протеини, известен също като системата убиквитин-протеазоми.

Системата действа по следния начин: белтъците в клетката се маркират за разграждане, чрез ковалентно прикачване на молекули убиквитин, които образуват верига. Последната е сигнал за взаимодействие с протеазомата (белтъчния комплекс) и прицелният белтък се подлага на разграждане.

Използвайки 3D модел на човешки невронни клетъчни култури, екипът установява, че увреждането на убиквитиновата система води до натрупване на токсични протеини дори в здрава тъкан, имитирайки типичната патология на Алцхаймер.

След това изследователите създават РНК молекула, пригодена за селективно заглушаване на един от елементите в дефектната убиквитинова система, което води до подобряване на патологията в техния експериментален модел, предаде БТА.

Те предполагат, че тази РНК молекула, насочена към идентифицирания от тях компонент, може да послужи като прототип за разработване на ефективно лечение на спорадичната болест на Алцхаймер.

Други от Докторе кажи

Пристрастени сте към телефона си, мозъкът ви може “да изгние”

Не е официална медицинска диагноза, но е феномен, който води до когнитивни изменения Най-уязвими са подрастващите и тийнейджърите, когато емоционалният контрол и паметта тепърва се развиват Всички

Област Варна влиза в грипна епидемия от четвъртък

Област Варна влиза в грипна епидемия от 23 до 29 януари. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването във фейсбук. Те уточниха, че със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция

ВМА отбеляза Бабинден с първата си АГ роботизирана операция

"Днес е Бабинден (по стар стил). Празник, символизиращ новия живот. Ден, в който изказваме своята признателност и уважение към екипа на д-р Янчо Делчев и всички гинеколози и акушерки във ВМА за

Отстраниха 1,5 кг тумор от бъбрека на 8-годишно момиченце

Тумор, тежащ 1,5 кг, бе премахнат от бъбрека на 8-годишно момиченце в детската болница Bambino Gesù в Рим. Операцията е продължила 9 часа, пише La Repubblica

Лекари: Зачестяват случаите на измръзване след употреба на райски газ

Зачестяват случаите на измръзване след употреба на райски газ. За това алармират лекарите от Университетската болница "Свети Георги" в Пловдив. Само за последния месец в Пловдив са лекувани трима

>