В най-старата детска градина в Лом децата изучават птици от специални центрове за наблюдение
Проектът за новите съоръжения е подкрепен от конкурса “Чиста околна среда” на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда
Грижата за природата изисква не само добри познания за нея, но и самосъзнание, което е необходимо да се развие още в най-ранната възраст. Това е и сред основните задачи, които си поставят работещите в Детска градина №1 “Снежанка” в Лом. За целта успяват да изготвят и защитят проекта “С люлки и птича песен, в двора чудесен”.
Инициативата им е подкрепена от Национална кампания “Чиста околна среда – 2022 г.”, чието мото е “Обичам природата – и аз участвам” с максималната предвидена за проекти на детски градини сума от 7500 лв.
Ежегодният конкурс се провежда в рамките на националната кампания на Министерството на околната среда и водите “Чиста околна среда”, която се финансира от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). В момента се изпълняват проектите по програмата от настоящата година, а скоро ще бъде обявено и новото й издание.
Инициативите по нея спомагат да се постигне пряко
позитивно въздействие върху околната среда
и да се формира положителна нагласа у хората за действия, свързани със съхраняването на природните ресурси. Такъв потенциал е забелязан при оценяването на проекта на детска градина “Снежанка”. Заради близостта с река Дунав дворът ѝ, разположен на 5 декара, се превръща в зелен остров и убежище за разнообразни видове птици. Освен за цветята и храстите там деца, родители и учители полагат грижи за пернатите гости, част от които гнездят целогодишно на място.
Като разширят познанията на децата за животинския свят, работещите в детската градина считат, че децата ще придобият опит за полагане на грижи за тях и положителни нагласи спрямо опазването им. За да ги превърнат в истински изследователи, с помощта на финансовата подкрепа от ПУДООС те изграждат центрове за наблюдение на птици в двора, чрез къщички и хранилки за различните видове, както и снабдявне с бинокли.
“Реализирането точно на този проект ни дава възможност да разширим познанията на децата за света на гнездящите птици от близката среда”, казва Зорница Михайлова, директор на детска градина “Снежанка”. За да бъдат подпомогнати интерактивните дейности, средствата ще послужат и за закупуване на учебни табла, енциклопедии и атласи, които да допълнят знанията за птиците в България.
Възпитаниците на детската градина се оказват истински късметлии да са сред подобно зелено пространство. Особено във времената на пандемия, когато малките все още са посещавали градината, прекарват голяма част от времето си в приветливите зелени площи. “В условията на пандемия, дворът е спасителен вариант и здравословна среда”, се посочва в проектното предложение.
Приветливото пространство
се превръща в любимо място за игра и учене за децата,
особено след като зоната е преобразена. За да могат всички 100 деца там да се възползват от развлечения като люлки, катерушки и клатушки, в проекта за финансиране е предвидено и изграждането на такива. Педагозите отбелязват още, че точно тези дейности – на свободна игра на открито, спомагат да развият физическо, когнитивно и емоционално отношение към средата на живот.
Подобни дейности осигуряват устойчиви резултати, смятат от детското учебно заведение. Според тях трайно изменената екологична среда там след реализирането на проекта,
ще спомогне за формирането на екологична култура
и ще създаде желание у децата да опазват околната среда, както и да се грижат за нейното биоразнообразие – в частност птиците. Добрите познания са сигурна основа да не се допуска от страна на младите природозащитници и останалите членове на обществото безотговорно отношение към природата.
Проектът ще се яви и мотивация за възпитателите, които ще продължат да търсят и откриват нови форми на обучение, които да приобщят децата към “зелената идея”.