Мария Габриел: Българската външна политика и следва да е резултат от общонационални координирани действия

30.09.2023 10:40
Министър-председателят акад. Николай Денков и президентът Румен Радев отправиха приветствия към участниците.

Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел откри Годишната конференция „България в многополюсния свят: предизвикателства, приоритети, решения“, която се провежда с ръководителите на задграничните представителства на Република България. Над 150 извънредни и пълномощни посланици, постоянни представители в международните организации, генерални консули на Република България, както и представители на изпълнителната власт - министри и зам.-министри, се включиха в работата на форума. Видеообръщение към вицепремиера Мария Габриел и присъстващите направи Жозеп Борел, върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността. Министър-председателят акад. Николай Денков и президентът Румен Радев отправиха приветствия към участниците.

В изказването си при откриването на конференцията вицепремиерът Габриел благодари на президента Румен Радев и на министър-председателя академик Николай Денков за участието и подкрепата към работата на МВнР и българските дипломати.

„Днес повече от всякога съм убедена, че българската външна политика и дипломация следва да са резултат от общонационални координирани действия, и вярвам, че работейки заедно, ще съумеем да направим България още по-видима и значима на международната сцена“, заяви Мария Габриел.

Тя очерта четири водещи теми във външната политика на страната. „Важно е България да бъде активен член на ЕС и НАТО, задаващ посока и оформящ решения. В този контекст нашите приоритети са присъединяване към Шенген и Еврозоната, членството в ОИСР“, посочи Габриел.

Като втора тема вицепремиерът определи стратегическите партньорства на страната и открои тези със САЩ и Великобритания. „В днешната сложна геополитическа среда и в унисон с евроатлантическите ценности имаме още много да постигнем със стратегически партньори като САЩ и Великобритания“, каза Габриел. Тя подчерта значението на втората сесия на стратегически диалог България-САЩ и конструктивната срещата с държавния секретар Антъни Блинкен.

„Не губейки от поглед традиционни партньори, нека бъдем отворени и към нови партньорства, даващи възможности за страната. Ще търсим сътрудничество със страни като Япония и Индия, страните от Латинска Америка“, допълни Мария Габриел.

Защитата на правата на българските граждани и българските общности извън страната бе третата тема, акцентирана от вицепремиера. Тя отдели специално внимание на българските училища и тяхната роля.

„Четвъртата тема е нова - културната дипломация. Заедно можем да направим така, че България да има културен календар, да има бранд България, да може страната ни да стане по-разпознаваема. Имаме история, богато културно историческо наследство. Сега е важно със сътрудничество и нов поглед върху тези тематики да дадем перспективи за развитие“, категорична бе Мария Габриел.

След като очерта водещите теми, вицепремиерът набеляза и конкретни предизвикателства. „Сред днешните предизвикателства най-високо в дневния ред стои мирът. В последните години ставаме свидетели на многобройни конфликти. По отношение на войната на Русия срещу Украйна, България като член на ЕС и НАТО, има ясна позиция. Ние осъждаме войната и изразяваме своята солидарност и подкрепа за Украйна, подкрепяме демокрацията и основания на правила международен правов ред“, посочи Габриел. Тя потвърди, че страната ни ще продължи да оказва подкрепа на Украйна и постави специално внимание на Формулата за мир на президента Зеленски и възможностите за включване във възстановяването на страната. Габриел очерта и още две предизвикателства следствие от войната - енергийната и продоволствената криза.

Вицепремиерът подчерта и значението на съвместната работа със съседните държави - Западните Балкани и стратегическата важност на региона на Черно море.

Габриел обърна специално внимание на Инициативата „Три морета“ и приетата по нейна инициатива съвместна декларация между България, Румъния, Гърция и Хърватия. Тя цели засилване на сътрудничеството, укрепване на сигурността в региона, подобряване на регионалната свързаност и мобилизиране на необходимите инвестиции за важни инфраструктурни проекти. По отношение на РСМ Габриел посочи, че България не поставя нови условия, но очаква изпълнението на поетите ангажименти.

Вицепремиерът говори и за дигиталната дипломация, като се спря на два аспекта - борбата с дезинформацията, която подкопава устоите на демократичните общества и възможностите на България да бъде иновационен хъб. Мария Габриел припомни две важни стъпки, предприети по отношение на противодействието на дезинформацията и хибридните атаки - присъединяването на страната ни към Европейския център за върхови постижения за противодействие на хибридните заплахи в Хелзинки и подписването във Вашингтон на Меморандума за разбирателство между България и САЩ за противодействие на чуждестранното манипулиране на информация.

Мария Габриел посочи още, че с встъпването й в длъжност като министър е заявила волята си да работи за повишаване престижа на българската дипломатическа служба и целта да укрепи кадрово службата. „Заедно с екипа ми предприехме стъпки за увеличение на бюджета на министерството. С Постановление на МС, прието на 20 септември т.г., за първи път от 15 години по мое предложение бе актуализирана Наредбата за командировъчните средства при задграничен мандат, с което бе направена важна крачка за по-добро и адекватно заплащане на труда на българските дипломати. Вярвам, че това развитие е мотивиращо, особено за младите колеги“, подчерта Габриел.

Вицепремиерът обяви, че е дошло време и да се изготви нова цялостна външнополитическа стратегия на България, което бе посрещнато от всички присъстващи с голямо одобрение.

В заключение вицепремиерът и министър на външните работи благодари за екипната работа в изпълнение на изброените приоритети и насърчи представителите на дипломатическата общност да бъдат проактивни, с инициативи и предложения за конкретни външнополитически действия в отстояването на националните интереси на страната.

Други от От страната и света

Хванаха бивш затворник, обирал църкви и магазини в столицата

Арестуваха 38-годишен мъж за обири на църкви и магазини в София. Той бил задържан след поредното посегателство в ж.к. "Лагера". Мъжът първо задигнал дарения от местния храм

Желязков получи властта от Главчев: Не очакваме нито 100 дни толеранс, нито милост от опозицията

Мисля, че това за стоте дни толеранс (на новото правителство -б.р.) отдавна остана в миналото. Не очакваме нито толеранс, нито милост от опозицията.  Това заяви премиерът Росен Желязков на

Булгаргаз: Доставките на газ от Азербайджан не са подновени, но това няма да повлияе на цената за февруари

Към днешна дата доставките на природен газ от Азербайджан все още не са подновени. Това съобщиха от "Булгаргаз" в отговор на въпрос относно очакваното възобновяване на доставките на азерски газ към

Карлос Контрера поиска смяната на председателя на Столичния общински съвет

Каня всички групи в общинския съвет, без ПП-ДБ-СС на консултации за смяна на председателя на общинския съвет Цветомир Петров. Това заяви общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера

Борисов: Вратата е отворена за ПП-ДБ, всички ги искаме в кабинета, но те само лаят

Няма да ги пратя на избори, отсече лидерът на ГЕРБ Дал съм най-силните си хора, за да имаме силно правителство на страната. Този коментар направи в кулоарите на НС Бойко Борисов

>