Депутатите отложиха решението кога да се спре изгарянето на въглища в България

28.09.2023 18:06
Комисията по енергетика СНИМКА: Пресцентър на НС

Комисията по енергетика в Народното събрание отложи гласуването на Пътната карта за климатична неутралност на България с хоризонт 2050 г. за извънредно заседание следващата сряда, 4 октомври т.г. Това бе решено на днешното заседание на комисията по енергетика в Народното събрание.

Заседанието започна с представяне на Пътната карта за климатична неутралност от експерти от Министерството на енергетика (МЕ) с уговорката, че тя вече е одобрена от консултативния съвет по Зелената сделка и от Министерски съвет (МС). Картата предвижда преустановяване на изгаряне на въглища в България през 2030 г. в по-краткосрочния й план и не по-късно от 2030 г. до 2038 г. в дългосрочния й вариант.

От заседанието стана известно, че в сформираната комисията за енергиен преход, създала Пътната карта, са взели участие всички заинтересовани страни от правителствения и неправителствен сектор, като очакванията са били Картата да бъде завършена още миналата година.

"От юли т.г. работата по Пътната карта се ускори, основният й фокус е актуализиране на допусканията по отношение на потреблението, което да осигури електроенергийния баланс и ефекта от намаляване на въглеродни емисии", каза председателят на парламентарната комисия Делян Добрев. По негови думи очакванията са към 2025 г. генериращите мощности на България а бъдат близо 3 гигавата. "От 2030 г. до 2038 г. сценарият предвижда 1 гигават генериращи ядрени мощности. Включено е и изграждане на нови водно-акумулиращи електрически централи (ПАВЕЦ), които да допринесат за съхранението на произведената енергия", обясни председателят на комисията по енергетика. Други важни акценти на Пътната карта са хармонизиране на всички документи в сектор "Енергетика“ през 2024 г., формулиране на секторни политики и цели на индустрията и провеждане на първите търгове за водно-електрически инсталации (ВЕИ) със системи за съхранение.

Ренета Колева, заместник-министър в Министерството на околната среда и водите (МОСВ), каза, че МОСВ изцяло подкрепя Пътната карта, изготвена от МЕ и обясни, че в момента МОСВ изработва закон за ограничаване на изменението на климата, като екипите на подопечното й министерство работят в ускорен порядък, за да има заложени цели на страната ни за климатична неутралност още през 2024 г.

Депутатите обърнаха внимание, че освен сектор "Енергетика“, сектори като "Транспорт“, "Строителство“ и други, които са сериозни замърсители, не са включени в Пътната карта за климатична неутралност.

Депутатът Васил Стефанов от ПП – ДБ предложи гласуването на Пътната карта да бъде отложено заради неправилно формулиране на срока в дългосрочен план от 2030 г. до 2038 г., който би могъл да бъде тълкуван многозначно от заинтересованите страни и който трябва да бъде по-старателно описан в текста.

Делян Добрев одобри идеята му и проведе гласуване Пътната карта да бъде разгледана на извънредно заседание идната сряда заради двусмисления срок, което предложение бе прието с единодушие от комисията по енергетика, предаде БТА.

Участници в дебатите бяха Ива Петрова и Красимир Ненов - заместник-министри на енергетиката, Ивайло Авджиев, съветник на министъра на финансите, Иван Иванов, председател на КЕВР и много други експерти от правителствения и неправителствения сектор.

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>