Вълната от COVID-19 настъпва до ноември, ще се размине с пика на грипа по Коледа

27.09.2023 23:00
От 1 октомври започва имунизирането срещу грип за хора над 65 години. СНИМКА: “24 ЧАСА”
Доц. Ангел Кунчев

Грип, COVID-19 и респираторен вирус ще ни атакуват през есента и зимата. Те обаче няма да се развихрят по едно и също време, ще доминират, но един след друг, прогнозира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

След като през последните няколко дни коронавирусът се завърна, пикът му ще е през октомври-ноември, очакват специалисти. Малко след това у нас ще дойде и грипът, който пък ще стигне пикови стойности в края на годината - по Коледа и Нова година или началото на 2024 г.

Повод за притеснение засега няма, категорични са лекари. Коронавирусът протича със

силно главоболие, болки в гърдите, температура, кашлица и отпадналост,

но симптомите обикновено отшумяват за четири-пет дни.

“Слава богу, коронавирусната инфекция все още е от тези варианти, които се предават много лесно, но протичат по-леко и повечето хора нямат нужда от болнична помощ. Преминава за няколко дни”, коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред “24 часа”. Според него повечето пациенти ще изкарат вируса на крак, но 15% от тях ще имат усложнения.

Затова той препоръчва хората да се ваксинират срещу коронавируса. От вчера започна имунизирането с новата адаптирана ваксина срещу XBB варианта на COVID-19. Здравните власти осигуриха 80 000 дози, които са предназначени за хората над 12 години. През следващата седмица

се очаква и доставка на ваксини за деца между 6 месеца и 11 г.

Желаещите могат да се ваксинират при личния си лекар, регионалните здравни инспекции или в някои от болниците в съответния град, обясни д-р Кремена Пармакова от здравното министерство след семинар за васкинопрофилактиката в понеделник. Според нея ваксинираният става напълно предпазен от варианта на коронавируса.

Седем пъти са се увеличили случаите на COVID за последния месец, показват данните на Единния информационен портал. 311 са новите заразени за вчера от направени 1908 теста. Това означава, че делът на положителните проби е 16,3%.

“Реалният процент на положителните проби е много по-нисък в обществото, но и хората са повече.

Умножете по 5, 6, 7 пъти регистрирания брой и ще получим реални числа”,

обясни здравният инспектор пред Нова тв.

Ръст на заразените се наблюдава през последните няколко дни, след като през лятото имаше по десетина, а в някои дни и по нула регистрирани случая. Последните високи стойности на COVID са засечени през май, когато 173-ма са дали положителен резултат.

“Нищо необичайно не се случва. През годините виждаме изменчивостта на вируса и нови генетични мутации”, обясни директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. Според нея сред симптомите на сегашния вид на COVID

-19 по-често има възпаление на очите.

Същевременно силно мутиралият нов вариант пирола, който се разпространява в 17 държави, включително в Гърция, все още не е засечен у нас. Според някои медици пирола е по-заразен от познатия омикрон. Очаква се предизвиканата от него инфекция да протича относително леко, без висок риск от усложнения. Новият вариант тръгва от Израел, в Европа първо бе засечен във Великобритания и Франция. В Гърция, както и в Северна Македония призовават за носенето на маски в болниците. Специалистите препоръчват носенето на маски поне в лечебните заведения у нас също да се въведе.

Засега обаче не се предвижда въвеждане на мерки

заради ръста на COVID, обясни здравният министър проф. Христо Хинков в изявление в Министерския съвет вчера. “Поставили сме изисквания към всички РЗИ да бъдат в готовност и при увеличаване на случаите да се предприемат необходимите действия, свързани с въвеждане на противоепидемиологични мерки в болници, детски градини и т.н. Въпросът е, че се оказва, че този вариант на COVID е доста по-слабо вирулентен и не дава усложнения. Така че имаме известна доза успокоение, макар че нищо не се знае и как може той да трансформира в нещо различно. Така че сме нащрек”, обясни министърът.

От 1 октомври започва ваксинацията срещу грип за хора над 65 години. Тази година

здравното министерство осигури 370 544 ваксини срещу грип,

като през следващите 3 години броят им постепенно ще се увеличава. В сравнение с 2022 година почти двойно повече пенсионери ще могат да се ваксинират. Целта е през 2026 г. да бъде постигнат 35% обхват на хората в тази група.

“Имам списък, в него са над 100 човека, които чакат”, обясни общопрактикуващият лекар д-р Георги Миндов пред “24 часа”.

“Най-подходящите месеца за имунизация срещу грип са октомври и ноември, ако вирусът се забави, бихме могли и през декември”, обясни Кунчев.

“Ако си направим имунизация и се срещнем с дивия вирус след 5 дни, не може да очакваме, че тази имунизация ще ни предпази”, каза още той. Затова според него най-подходящо е ваксинациите да са през октомври или ноември, за да може хората да изградят пълен имунитет до декември. “През януари, когато е масовата циркулация на грипа, да сме напълно подготвени”, заяви здравният инспектор.

В аптеките вече има ваксини, които желаещите могат да купят свободно. Цената им е около 20 лв., но засега интересът е слаб, обясняват фармацевти. “Миналата година ни ги доставиха накуп, но тази година изготвям списък с желаещите и го подавам към доставчика”, обясни столична аптекарка.

Други от Докторе кажи

Лекарският съюз: Не може да има амбулаторни практики без общопрактикуващ лекар

Българският лекарски съюз (БЛС) категорично не е съгласен лекарската дейност в амбулаторните практики да се извършва от медицински персонал с по-ниски професионални умения

Увеличават се отсъстващите по болест ученици в област Хасково

Увеличават се отсъстващите по болест от занятия ученици в област Хасково, съобщиха от Регионалното управление на образованието към Министерството на образованието и науката

Пострадалият при влаковата катастрофа, настанен в ИСУЛ, е с опасност за живота

59-годишният мъж, който пострада при сблъсъка между два товарни влака вчера и беше докаран от екип на СМП в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", остава в много тежко състояние, с опасност за живота

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

>