Акад. Юлиан Ревалски: БАН има увеличение на качеството на научната продукция
По основните показатели през последните няколко години Българската академия на науките (БАН) има устойчиво развитие и увеличение на качеството и количеството на научната продукция, на патентната и проектната дейност, и на работата, свързана с Народното събрание и с Министерския съвет. Това каза председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски на заседанието на парламентарната образователна комисия, на което бяха обсъдени годишни доклади на научната институция за последните няколко години.
Главният научен секретар на БАН проф. Нели Косева представи данни от годишни доклади на Академията от последните години и отбеляза, че през миналата година са се навършили 110 години от първия закон за Българската академия на науките. През изминалата година заявките за полезни модели и патенти, регистрирани в съответните документи, са общо 72. В последните години между 60 и 70 са обектите на интелектуална собственост от Академията, съобщи проф. Косева, цитирана от БТА.
Тя представи също данни за съвместни проекти с бизнеса и по европейските програми, като отбеляза, че данните устойчиво се повишават от 2019 г. и това се дължи на подобряването на инфраструктурата на БАН. През миналата година започна изпълнението на две нови национални научни програми. Институтите на БАН координират изграждането на два Центъра за върхови постижения и на четири Центъра за компетентност, съобщи проф. Нели Косева.
Общият брой учени на академични длъжности към края на миналата година е 2285, основният дял е на главните асистенти, което е добре, защото това е трето поколение, което би трябвало да даде устойчивост в развитието на БАН. Средната възраст в Академията е 49 години, а миналата година беше почти 50 години, или има малко подмладяване на състава на БАН, каза главният научен секретар. Проф. Косева във тази връзка благодари на Министерството на образованието и науката за споразумението, чрез което е било възможно назначаването на млади учени в БАН.
Проф. Нели Косева представи данни и за оперативните дейности, осъществявани от институти на БАН, като уточни, че се поддържат 14 мониторингови мрежи, научно се осигурява ядрената енергетика, обслужва се и се поддържа суперкомпютър, както и европейски мрежи в структурата за отворена наука. БАН поддържа и регионалната академична мрежа, има сътрудничество с общините и с университети в страната, обясни главният научен секретар.
През миналата година сме обучавали 389 докторанти, което е малко повече от предходните две години, каза проф. Косева. Тя добави, че БАН използва програмата "Еразъм" за осъществяване на мобилност. Ученическият институт на БАН организира през миналата година деветата научна ученическа сесия, на която бяха представени над 50 проекта и бяха отличени 61 ученици от пети до 12-и клас. БАН участва традиционно и в Европейската нощ на учените. Освен научен център, БАН и е национален център на духовността, отбеляза главният научен секретар.
В отговор на депутатски въпрос председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски каза, че от преди седем години Академията е предлагала да има национална програма за възстановяване на позициите на българистиката в университетите в чужбина, каквато беше създадена вече.
Заместник-министърът на образованието и науката проф. Генка Петрова каза, че от МОН подкрепят доклада на БАН, но имат четири допълнения по него. Едно от тях е свързано с препоръката за привличане на млади учени в БАН.