Близо 9% от родителите ваксинират детето си, само за да го запишат в градина или училище

25.09.2023 12:26 Константина Костова
Доц. Ангел Кунчев
Доц. Михаил Околийски

Близо 9% от родителите ваксинират детето си, за да го запишат в училище, а 8% от тях изобщо не го имунизират, защото се притесняват да не получи странични ефекти. Това показват данни на проучване на УНИЦЕФ по поръчка на здравното министерство за нагласите на родителите и общопрактикуващите лекари към прилагането на ваксини за деца.
„От едно изследване стана ясно, че има 5 групи в обществото. Варират по възраст, социално демографски критерии“, обясни заместник здравният министър доц. Михаил Околийски. По думите му около 25% са привърженици на ваксините, има група, съставена от притеснени хора относно вредите от имунизациите, група на скептиците, както и група на отричащите или наречените антиваксъри.
„Антиваксърите са между 12-15%, това са хората, които убедено говорят срещу ваксините, не вярват в тях. Сравнително млади са – между 18-49 години, имат високо образование и предимно са жени, а мъжете имат ниска здравна грамотност. Не приемат рутинната ваксинация, имат ниско доверие към здравните работници, институциите и медиите. Четат жълти издания, в които пише, че COVID е илюзия“, обясни Околийски. Според него 24% от обществото са притеснените хора, това е средна класа, живеят в градски райони, имат задоволителна здравна грамотност. Приемат рутинната имунизация, но имат нужда от повече целенасочени послания, имат нужда от повече информация. 20% са скептици, но биха били повлияни от кампании, уточни зам-министърът.
„За 15% антиваксърите вдигат шум като за 115%. Подобна картина съм виждал в Румъния, Сърбия, Македония“, коментира и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. По думите му само в Молдова и в България се увеличават жените, умиращи от рак на маточната шийка. По 400 жени умират на година, каза още Кунчев.
61% от родителите са в подкрепа на имунизациите, стана ясно от проучването. 54,2% вярват, че ваксините предотвратяват заразни болести, а 9,7% смятат, че ползите от ваксините са повече от вредите. 8,7% ваксинират детето си, защото иначе няма да може да го запишат в училище и градина, обясниха Георги Георгиев от УНИЦЕФ и д-р Кремена Пармакова от Министерството на здравеопазването.
Най-честата причина за отказ е възможността от странични ефекти. Най-разпространените притеснения на родителите са свързани с качеството на ваксините. Половината от родителите споделят с лекарите, че се притесняват от възможни странични ефекти, а за 40% притеснение е дали детето ще вдигне температура. 30% мислят, че може да се отключат различни заболявания – например от аутистичния спектър.
99,5% от лекарите съветват родителите да ваксинират децата си. 92% от тях отхвърлят твърдението, че ваксините имат тежки ефекти. 78% посочват, че нямат в практиката си деца, които не са ваксинирани. Половината от лекарите признават, че имат затруднения при комуникацията с родителите, като една от основните причини е неинформираността на майката или бащата.

Други от Докторе кажи

Лекарският съюз: Не може да има амбулаторни практики без общопрактикуващ лекар

Българският лекарски съюз (БЛС) категорично не е съгласен лекарската дейност в амбулаторните практики да се извършва от медицински персонал с по-ниски професионални умения

Увеличават се отсъстващите по болест ученици в област Хасково

Увеличават се отсъстващите по болест от занятия ученици в област Хасково, съобщиха от Регионалното управление на образованието към Министерството на образованието и науката

Пострадалият при влаковата катастрофа, настанен в ИСУЛ, е с опасност за живота

59-годишният мъж, който пострада при сблъсъка между два товарни влака вчера и беше докаран от екип на СМП в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", остава в много тежко състояние, с опасност за живота

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

>