Изкаралите дълъг КОВИД по-застрашени от увреждания на основни органи

24.09.2023 17:23
Ковид-19

Хората, които са карали дълъг КОВИД и са постъпили в болница, са по-склонни да имат увреждания на основни органи впоследствие, сочи ново проучване, цитирано от АФП и Би Би Си.

Магнитно-резонансното сканиране разкрива, че тези пациенти са три пъти по-склонни да имат някои аномалии в множество органи като белите дробове, мозъка и бъбреците.

Изследователите смятат, че това има връзка с тежестта на заболяването, и се надяват, че проучването в Обединеното кралство ще помогне за разработването на по-ефективни методи за лечение на дългия КОВИД. Информацията предаде БТА.

В проучването, публикувано в „Лансет респиратори медсин“, са разгледани 259 пациенти, които са се разболели от вируса до такава степен, че са били приети в болница.

Пет месеца след като са били изписани, магнитно-резонансното сканиране на основните им органи е показало някои значителни разлики в сравнение с група от 52 души, които никога не са имали КОВИД.

Най-голямо въздействие е било наблюдавано върху белите дробове, където сканирането е било 14 пъти по-вероятно да покаже отклонения.

При хората, които са били подложени на тежко лечение за КОВИД, е три пъти по-вероятно магнитно-резонансното сканиране да покаже някои аномалии в мозъка и два пъти по-вероятно в бъбреците. Не е имало значителна разлика в състоянието на сърцето или черния дроб.

Д-р Бети Раман от Оксфордския университет и един от водещите изследователи в проучването казва, че е ясно, че хората, които живеят с продължителни симптоми на КОВИД, е по-вероятно да са имали някакви увреждания на органите.

„Възрастта на пациента, колко тежко е бил болен от КОВИД, както и дали е имал други заболявания по същото време, са значими фактори за това дали ще установим увреждане на тези важни органи в тялото или не“, казва тя.

Констатациите са част от по-голямо проучване, разглеждащо дългосрочните ефекти на КОВИД върху тези, които са били хоспитализирани, известно като проучването Phosp-КОВИД.

Изследователите са установили, че някои симптоми съвпадат с признаците на увреждане на органите, разкрити при сканирането с ЯМР - например стягане на гърдите и кашлица с аномалии в белите дробове. Въпреки това не всички симптоми, изпитвани от хората, живеещи с дълъг КОВИД, могат да бъдат пряко свързани с това, което се вижда на сканирането.

Д-р Раман казва също, че изглежда аномалиите в повече от един орган са били по-често срещани сред хората, които са били приети в болница и са продължавали да съобщават за проблеми с физическото и психическото си здраве, след като са се възстановили от първоначалната инфекция.

„Това, което виждаме, е, че хората с многоорганна патология на ядрено-магнитния резонанс - т.е. те са имали повече от два засегнати органа - са четири пъти по-склонни да съобщават за тежки и много тежки умствени и физически увреждания“, казва тя и допълва: „Нашите констатации също така подчертават необходимостта от по-дългосрочни мултидисциплинарни услуги за проследяване, насочени към белодробното и извънбелодробното здраве (бъбреци, мозък и психично здраве), особено за тези, които са хоспитализирани за КОВИД“.

Проф. д-р Крис Брайтлинг от университета в Лестър, който ръководи проучването на Phosp-КОВИД, казва, че изследването е част от по-широки усилия за разбиране на групата от различни симптоми, които съставляват синдрома, известен като „дълъг КОВИД“.

„Това подробно изследване на изображенията на цялото тяло потвърждава, че промените в множество органи се наблюдават месеци след хоспитализацията за КОВИД“, казва той и добавя:

„Проучването Phosp-КОВИД работи за разбиране на причините, поради които това се случва, и за това как можем да разработим тестове и нови методи за лечение на дългия КОВИД.

 

Други от Докторе кажи

Нощното изпотяване може да бъде симптом за рак на дебелото черво

Ракът на дебелото черво е известен като „тих убиец", тъй като в ранните му стадии не се проявяват явни симптоми. Въпреки това ранното откриване е от решаващо значение

Експерт: Профилактиката за рак на гърдата трябва да стане задължителна

Профилактиката за рак на гърдата  трябва да стане задължителна и да се обхване цялата популация.  Тази теза защити в студиото на БТВ хирургът доц. Свилен Масляков

Пациентски организации настояват здравната каса да поема изследването за биомаркери

Пациентски организации настояват НЗОК да заплаща изследването на биомаркери за диагностика на онкологични заболявания. В момента, за да получат правилното за тях лечение

Първи случай на маймунска шарка в София

Първият за годината случай на маймунска вариола (monkey pox) е открит в CheckPoint Sofia, Център за сексуално здраве. След потвърждение в частна лаборатория за носителство на рядкосрещаното

От сряда спират планови операции и свиждания в Пловдив, но грипна ваканция няма

Със заповед на директора на РЗИ-Пловдив д-р Аргир Аргиров от 22 януари, сряда, се преустановяват плановите операции в болниците за срок от 7 дни. Същата мярка се въвежда за профилактичните прегледи

>