Христо Хинков: Хората с психични проблеми трябва да бъдат обслужвани извън болниците
Изключително важно е хората с психичноздравни проблеми да бъдат обслужвани в извънболнична среда, извънприютна.
Това каза министърът на здравеопазването Христо Хинков по време на дискусията „Качеството на психиатричната грижа и правата на хората с психичноздравни проблеми в България: предизвикателства и решения“, организирана от депутата Стела Николова. Основният фокус на форума е състоянието на психиатричната грижа, достъпът до социална подкрепа на хора с психичноздравни проблеми и ефективната защита на техните права.
25 години искаме тази деинституционализация, отбеляза министърът. Той посочи, че реформата е насочена натам, колкото се може по-малко хора да живеят в психиатричните болници, а да бъдат изведени в общността.
Има много положителни неща, но те не са в резултат на усилията на държавата, коментира още здравният министър.
Хинков посочи, че държавата се опитва да направи стратегии, план за действие със съответно финансиране. Той обясни, че в Плана за възстановяване и устойчивост първоначално са били записани да бъдат реновирани 34 лечебни заведения за 25 млн. лева, но според него тези средства не са достатъчни. Той заяви, че трябва да се подобрят условията в психиатричните заведения.
За около една година сме направили 17 проверки в психиатрични центрове, посочи омбудсманът Диана Ковачева. По думите ѝ основните проблеми при предоставянето на психиатрична грижа са два - начинът на финансиране и липсата на кадрово обезпечаване. Ковачева заяви, че се констатира и проблем с качеството на медицинската грижа. Тя посочи, че не е актуализиран фонд „Издръжка“ .
Един от най-сериозните проблеми, констатиран от нея, е и голямата пренаселеност в държавните психиатрични болници . Храноденът е друг от проблемите - за сведение храната на един пациент за ден в болницата в Бяла към август т.г. е 2,76 лв. Според калкулатора на инфлацията на НСИ, от януари 2021 г. до юли 2023 г. инфлационният индекс на потребителските цени е 29,9%. Това означава, че един храноден на пациент към август 2023 г. би трябвало да е с минимална стойност 3,25 лв. Освен това се отчита и липса в менюто на пациентите на млечни продукти, плодове, пресни зеленчуци, риба, посочи Ковачева.
Тя заяви, че е днес сезирала председателя на Комисията за защита от дискриминация заради 10-годишното неизпълнение на решение от 1 юли 2013 г. от страна на здравното министерство, предаде БТА. По думите ѝ това задължава ведомството да предостави необходимите финансови ресурси на държавните психиатрични болници за повишаване качеството на осъществяваните в тях медицински услуги и спазване на утвърдените медицински стандарти.