Под 2% от абитуриентите на СМГ не стават студенти веднага, защото... вече имат свой бизнес или стартъп

19.09.2023 18:52 Ярослава Прохазкова
Д-р Антоан Тонев

Софийската математическа гимназия води по бал сред всички училища в страната при приема след 7-и клас, а възпитаниците всяка година печелят за България медали от най-престижните състезания в света. Как се възпитават красиви умове, разказва директорът

Софийската математическа гимназия “Паисий Хилендарски” е една от емблемите на града. Училището, в което се влиза с най-високия бал в страната и което неизменно през последните години е №1 в изпитите и матурите, а възпитаниците му носят медали от най-престижните международни олимпиади и състезания.

Над 98% от завършилите стават студенти веднага в наши и чужди престижни университети. Останалите под два процента не бързат да следват, защото... още от 10-и или 11-и клас са започнали да се занимават със стартъп или с някакъв свой собствен бизнес.

Двама от бившите ни ученици например имат стартъп за дронове - един от най-големите в България

в момента. И двамата не са завършили висшето си образование, но се реализират много успешно, обяснява директорът на елитното училище д-р Антоан Тонев.

За трета поредна година това лято СМГ е с най-високи резултати в цяла България от външното оценяване в 7-и клас по математика. По български език и литература е на второ място на една стотна разлика след ЧОУ “Св. София”, което е отлично представяне, като се има предвид, че гимназията е математическа и часовете по български език и литература са крайно недостатъчни за добро усвояване на материала, особено в прогимназиалния етап, казва директорът. Въпреки това средният резултат на учениците е над 90 точки. По математика пък тази година седмокласниците средно са постигнали 97,37 точки - съвсем близо до максимума. При това учениците на СМГ, явяващи се на изпита, са най-много спрямо децата от останалите училища в топ 10 - 158 спрямо до 80 деца във випуска на останалите.

Може да се каже, че ръководството на елитното столично училище е

сред моторите за бъдещата промяна в изпита след 7-и клас

От ръководството на СМГ се обърнаха към МОН няколко пъти с предложение да се промени външното оценяване, като се даде възможност за математическите и природоматематическите гимназии да се кандидатства по различен начин. И министърът вече обяви идеята изпитът да стане на два модула, както беше преди години - един задължителен за всички деца и втори само за кандидатстване в гимназии.

Трябва да се помисли за диференциация на учениците, защото много деца изкарват максималния резултат на НВО, тъй като са сравнително добре подготвени, но после в гимназия се оказва, че математиката не е тяхната страст и с годините им става все по-трудно. А при профилираната подготовка в 11-и и 12-и - съвсем, коментира директорът Тонев. Убеден е, че трябво да се даде шанс на децата с талант в математиката да влизат в тези гимназии по различен от досегашния начин. В паралелките с природни науки може да се кандидатства с резултат от олимпиадите по физика, химия или биология - искаме същото да се разреши и за тези с математичеснки профил, обяснява той.

Според директора страхотните резултати се дължат на изключително мотивираните ученици, техните амбициозни и подкрепящи учителите родители, както и на страхотния колектив от учители. Социалната среда също мотивира тийнейджърите да се занимават с учене. 90% са много запалени и дори някой да се отклони, веднага го “прибират” при себе си и не му позволяват да залитне твърде много и да се отклони твърде надалече. Това е идеята на всяка една общност, каза Антоан Тонев.

Неговата голяма гордост са резултатите от тазгодишните матури. В цяла България 16 са младежите с пълните 100 точки по математика, 9 от тях са от СМГ. Пълни шестици има и по информатика, и по английски език са близко, а математическата гимназия за първи път влезе в топ 3 и на зрелостния изпит по български език и литература. Това ми беше мечтата, откакто станах директор през 2018 г., признава Тонев. Отдава успеха на страхотния преподавател на випуска и на мотивираните му ученици, успели да задминат връстниците си от езиковите и хуманитарните гимназии на “техен терен”.

СМГ е прочута и с участниците си в националните отбори, които защитават името на България на международните олимпиади по математика, информатика, физика, химия, биология, математическа лингвистика, география, английски език.

В националния отбор по математика тази година участват трима ученици на СМГ, които се връщат с пълен комплект медали - златен, сребърен и бронзов. Така прославят България и училището си. Златният медалист е Марин Христов от 11-и клас и за втори път е част от националния отбор. Среброто спечели Иван Тагарев от 12-и клас, а бронза - Илияс Номан от 12-и клас.

Петър Жотев е първият ученик в света с три златни медала от международната олимпиада по биология,

изрежда директорът.

На националния кръг на олимпиадата по химия пък са участвали 19 ученици от 7-и клас, което е много над 50% от всички класирани в цяла България в тази възрастова група.

Тонев не пропуска и успехите в изкуствата и републиканските състезания в различни видове спорт - от шахмат до волейбол.

Събираме в едно наука, изкуства, спорт - във всяка сфера нашите деца се опитват да се докажат и по честния начин да покажат, че са най-добри, гордее се младият директор на емблематичното софийско училище.

Други от Просветни

Николай Вълканов: Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути!

Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути. Това каза зам.-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов, в чиято сграда NV Tower в София бе деветата церемония и "24

Оценка за дисциплината? От “връщате ни в комунизма” до “и в Италия е така”

Въвеждане на оценка за дисциплина в училище чрез промяна в Закона за предучилищното и училищното образование поиска синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа”

Академичните оскари усмихнаха еврокомисар, вице, министри, ректори и студенти (Галерия)

Българските университети са лидер на Балканите по чуждестранни студенти. За да продължим да развиваме висшето образование министерството ще направи нова програма за привличане на студенти от трети

Министър Вълчев свика съвещание на регионалните управления на образованието

Елиминиране на формализма, намаляване на административната тежест и промяната от заучаване към функционалност на знанията на учениците. Това са част от приоритетите

Екатерина Захариева: Европа е лидер в образованието, но изпълнението е на държавите-членки

Моята цел е опростяване на програма "Хоризонт", която събира научния свят, бизнеса и университетите в консорциуми - слабостта й е, че много тежка програма, докладване документи и апликации "Всички

>