Сердика, Улпия Сердика, Средец, Триадица, София - как градът получава името си

17.09.2023 11:17 Георги Милков
Базиликата "Света София" е свързана с името и с историята на града.

Едиктът, с който се слага крайна гоненията на християните, се приема тук - на Сердикийския събор. А пет века преди покръстването на българите бъдещата столица е сред първите градове в света с официална християнска власт

Сердика, Улпия Сердика, Средец, Триадица, София... През хилядолетната си история днешната българска столица е имала различни имена. Всяко със своето значение. Селище, наречено на първооснователите си. Град, взел името на римски император - благодетел. Средище между река и три морета.

Място, наложило учението за Светата Троица

Апотеоз на Божията премъдрост! Най-ранното име на античното селище Сердика вероятно идва от първите му обитатели - тракийското племе серди.

През I век градът е включен в обхвата на Римската империя и заради стратегическото си положение се превръща в един от важните центрове на Балканския полуостров. Името му е променено на Улпия Сердика в чест на император Марк Улпий Траян. На него градът дължи правото си на автономно управление.

Разрастването и укрепването продължава по време на императорите Марк Аврелий и Комод, а при Диоклециан в Сердика е построен

амфитеатър, който е сред най-внушителните за времето си след римския Колизеум

В началото на IV век от обикновен главен град на римска провинция в периферията Сердика придобива статута на любимо място на владетеля на света - Константин Велики.

“Сердика е моят Рим”, обича да казва императорът, който властва над най-голямата, най-могъщата и най-дълго просъществувалата империя в историята на класическата западна цивилизация. Макар покръстването на българите да се отбелязва на по-късна дата, бъдещата столица на България е един от първите градове в света с официална християнска власт.

На Сердикийския събор през 311 г. е издаден едикт, с който се слага край на гоненията на християните. Този документ е известен като едикт на толерантността. След още три десетилетия Сердика отново ще е духовен и културен център на целия християнски свят!

Годината е 343-а и ще остане записана в историята. 318 епископи идват от всички краища на Стария свят, за да възстановят мира в църквата след разкола от Никея. Това невиждано никога повече по нашите земи стълпотворение на хора с патриаршески мантии остава в историята под името Сердикийски събор. Разделението не е преборено и остава до ден днешен, но съборът утвърждава православното учение за Светата троица и Символа на вярата. Седем от епископите, присъствали на този форум, по-късно ще бъдат обявени за светци.

Сердика ще има ново име през Средновековието. През IX век наричат града Средец, защото се намира по средата между Дунав и Бяло море и между Черноморието и Адриатика. С това име е познат и когато за първи път става столица на България, след като Византия завладява Преслав.

Константинополските хроникьори от XI век обаче споменават града с друго име - Триадица. Казват, че това било в памет на тържеството на православното учение за Светата Троица. Или Агиа Триада, както звучи на гръцки. За да не бъде забравено за Сердикийския събор от 343 г. и утвърдено тогава православното учение за Светата Троица. От там и името Триадица.

Но името на днешната българска столица е свързано и с храма “Света София”, който придобива внушителен вид по времето на император Юстиниан Велики.

Мнозина погрешно смятат, че градът, както и храмът носят името на една вярваща християнка - светата мъченица София,

която през 126 г. умряла за вярата заедно с трите си дъщери.

Истината за името и на града, и на църквата обаче и до днес може да се види на иконостаса на “Света София”.

Според канона вдясно от царските двери винаги е иконата на Исус Христос. Вляво е на Богородица, а до нея трябва да бъде изографисан този светец, на когото е посветен храмът.

И точно там, на това място не е иконата на мъченицата София, убита от римляните, а е ликът на младия Исус Христос - превъплъщението на Словото Божие.

Или София - на гръцки - Светата премъдрост божия.

София е град Христов. Вероятно затова и турците не променят името, 

защото в исляма Исус е почитан също като божествен вестител.

Името на храма и името на града се запазват по време на цялото петвековно османско владичество. Стремежът към закрилата на стария величествен храм, благословен от Божията премъдрост, остава все така силен в напрегнатите времена на чужда власт и религия.

Хората на София със сигурност са имали нужда от тази мъдрост и вяра, за да оцелеят.

Много са градовете, пожелали да бъдат озарени от Божията премъдрост. Някои като Константинопол са останали в историята със спомена за отминалото си имперско величие. Други отдавна са забравени напълно под пепелта на времето. Но само един е градът, запазил се чрез името си чак до съвременността - Божията премъдрост. София!

Други от От страната и света

Ако общината мълчи и не дава зелена светлина за солар на покрива, значи е съгласна

Големи термопомпи се присъединяват към мрежата до три месеца, а ако ползват геотермална енергия, срокът е един месец Месец е срокът за издаване на разрешение за строеж

Атанас Атанасов: Борисов събра разделеното ДПС с тази коалиция

Борисов, създавайки тази коалиция, на практика събра разделеното ДПС - "Новото начало" гласува против правителството, но има министри, а АПС гласува за правителството, но няма министри

Транспортират болни деца от Перник до София заради временен недостиг на лекари

Болни деца от Перник, които се нуждаят от хоспитализация или от спешна консултация с цел додиагностициране, ще бъдат транспортирани с линейки до най-близките здравни заведения в София, разпореди РЗИ

"Гартнър": Автомобилни заводи в Европа и Северна Америка са застрашени от затваряне през 2025 г.

Няколко европейски и северноамерикански автомобилни завода са изложени на риск да преустановят дейност или да бъдат продадени през 2025 година, след като автомобилните компании изпитват трудности от

Хванаха пиян румънски шофьор и крадци при спецакция край Добрич

Пиян румънски шофьор, дрога и крадци от домове за задържани в Добричко, съобщават от Областната дирекция на МВР. Съгласно заповед на главния секретар на МВР на територията на Областната дирекция на

>