Законопроект предвижда затягане на изискванията за магистратури за проектанти

13.09.2023 18:24
МЛАДЕН ШИШКОВ

Порочната практика хора с музикално висше образование да имат право да кандидатстват за проектантска магистратура трябва да се прекрати. Това каза Младен Шишков от парламентарната група ГЕРБ - СДС при представянето на законопроекта за изменение на Закона за устройство на територията по време на публичното обсъждане на Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление към Народното събрание днес. 

"Не ме разбирайте погрешно, респект към всички професии, но се оказва, че лица, които са завършили музикално или юридическо образование след магистратура претендират да станат проектанти и в момента законът не може да не уважи желанието им", обясни още Шишков.

На въпрос на Йордан Иванов от ПП-ДБ ще се застраши ли строителството след промените, предвиждащи по-строги изисквания за записване на магистратура за проектанти, Шишков отговори, че висшистите, завършили строителни дисциплини, ще обслужват нишата в индустрията и промените няма да засегнат общите инженери. 

"Колегите с проектантски магистратури, които не отговарят на тези изисквания, ще се занимават с друг тип дейности, защото математика, физика, химия са част от инженерните дисциплини, учат се първите три години и са задължителни знания за проектанти", обясни инж. Васил Василев от Камара на архитектите в България. Той подкрепи промените и обясни, че дисциплините като "Механика" и "Съпротивление на материалите" са необходими за изпълнение на дейността на проектанта и без тези знания се застрашават обществената сигурност и безопасност. "Този проблем трябва да се реши, няма да се ограничават права на тези хора, които не са учили инженерни дисциплини, те ще могат да се занимават с организация на строителството", обясни още инж. Василев и допълни, че Камарата на архитектите в България изисква задължителен стаж за придобиване на необходимата правоспособност, предаде БТА.

"Поставили сме си за цел да решим и проблема с терминологията относно разрешението за строеж, защото в общините се появи порочна практика при тълкуванието и затова предложихме изменения за подмяна на терминологията, за да постигнем по-добра комуникация между гражданите, бизнеса и държавната администрация", разказа Шишков и допълни: "Терминът "становище"  е  сменен с ясната и точна дефиниция "проекторешение", но не претендираме за изчерпателност и приемаме предложения за корекции по време на днешния дебат". Проектозаконът бе гласуван и приет по време на днешното заседание на комисията.

Други от Просветни

Николай Вълканов: Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути!

Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути. Това каза зам.-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов, в чиято сграда NV Tower в София бе деветата церемония и "24

Оценка за дисциплината? От “връщате ни в комунизма” до “и в Италия е така”

Въвеждане на оценка за дисциплина в училище чрез промяна в Закона за предучилищното и училищното образование поиска синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа”

Академичните оскари усмихнаха еврокомисар, вице, министри, ректори и студенти (Галерия)

Българските университети са лидер на Балканите по чуждестранни студенти. За да продължим да развиваме висшето образование министерството ще направи нова програма за привличане на студенти от трети

Министър Вълчев свика съвещание на регионалните управления на образованието

Елиминиране на формализма, намаляване на административната тежест и промяната от заучаване към функционалност на знанията на учениците. Това са част от приоритетите

Екатерина Захариева: Европа е лидер в образованието, но изпълнението е на държавите-членки

Моята цел е опростяване на програма "Хоризонт", която събира научния свят, бизнеса и университетите в консорциуми - слабостта й е, че много тежка програма, докладване документи и апликации "Всички

>