Разследват смъртта на жена от дом за хора с деменция, тялото й било покрито с огромни рани

12.09.2023 19:22
СНИМКА: pixabay

94-годишна жена почина в частен дом за хора с деменция в плевенското село Изгрев. Тялото й било покрито с големи рани, твърди синът й. Случаят се разследва от Окръжната прокуратура в Плевен. 

 Случаят е от средата на април. Няколко дни след смъртта на жената синът ѝ подава сигнал в полицията, а след това входира жалба и в прокуратурата. Проверка на Агенцията за качество на социалните услуги установява, че дружеството работи без лиценз за социална дейност от 2020 година.

Страдащата от деменция жена е настанена в центъра през ноември миналата година. Пет месеца по-късно синът взема тялото на майка си, покрито с рани с диаметър 20-30 сантиметра, видимо от снимките, които ѝ е направил.

„Това, което видях не става за седмица, не става за две. И оттам разбрах, че са ме лъгали през цялото време как са я гледали“, казва синът на покойната пред bTV. 

В село Изгрев указателни табели към дома няма. Открива се с питане. Той представлява частен имот, който по нищо не подсказва, че в него се извършват социални и здравни услуги.

По документи Росица Павлова е управителят на фирмата. 

„Точно за 3-4 дни се получава охлузването и вече до една седмица, 10 дни всичко е в рани. Аз съм я въртяла тази жена, за да може поне малко да се облекчи“, казва тя.

Окръжната следствена служба в Плевен разследва смъртта на жената. Прокуратурата е сезирала социалното министерство. От държавната агенция за качеството на социалните услуги са констатирали, че дружеството не притежава лиценз за предоставяне на социални услуги, заявиха от прокуратурата.

По думите на Росица Павлова центърът е спрял дейност. Час по-рано обаче подставено лице се срещна с нея с искане да настани баба си.

„Нямам нито едно местенце. Всичко ми е пълно. Няма къде да сложа друго легло. Три стаи, три легла в едната и три в другата. Имам един мъж, който не е добре, но не мога да го натисна. Гледам всичко възможно, жал ме е. Най-младото попълнение е от 2-3 дни. Ако се бяхте обадили преди 3-4 дни, щях да я взема“, казва Росица Павлова.

В къщата медицинско лице няма. Потребителите са под наблюдението на общопрактикуващ лекар, който идва в кабинета си в селото веднъж седмично. Според сина на починалаа жена лекарят е издал съобщението за смърт без да посещава дома.

Центърът за хора с деменция съществува в Изгрев от 2019 година. Само от началото на тази година починалите там са 9, заявиха от кметството на село Изгрев.

„Когато дойде, съм се обърнал към институциите за социални грижи. Полицията идваха тук, проверяваха я. През 2019 г. по документи всичко е изрядно“, каза кметът на селото Маргарит Иларионов.

Росица Павлова се мести в Изгрев от Петревене, където през 2018 г. след сигнал домът ѝ за стари хора там бе затворен. В къщата на два етажа там имаше един санитарен възел. Медицински персонал нямаше. Тогава Павлова е гледала възрастните за 450 лева. Услугата ѝ сега струва 950 лева на месец.

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>