Над 57 000 първокласници влизат в обновени училища

11.09.2023 09:00
Всяка година първият учебен ден е най-емоционален за първокласниците и родителите им. СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА

Над 57 000 първокласници влизат в клас на 15 септември тази година, съобщиха от Министерството на образованието и науката.

В София се очаква първокласниците да са с около 300 повече в сравнение с миналата година и да са около 12 500. Като цяло обаче за държавата цифрата на най-малките ученици се запазва същата като през 2022-а.

Надявам се учебната 2023/2024 да бъде година, която да донесе много удовлетворение и вдъхновение, немалко училища обновиха материалната си база. И след 15 септември в 13 от столичните училища ремонтите ще продължат, но няма да попречат да провеждането на образователния процес.

Обезпечена е сигурността на децата и учителите,

обясни за “24 часа” шефката на Регионалното управление на образованието в София Ваня Кастрева. Взети били всичк мерки, за да могат те и техните родители да се чувстват спокойни.

Става дума за сериозно обновяване на сградите. В някои от училищата санирането ще продължи - във 2-о, 7-о, 44-о, Професионалната гимназия по дизайн (там учениците ще провеждат занятията в другата сграда на училището).

“Основните ремонти са в подкрепа на политиката, че материалната база е важен елемент за качество на образователния процес. А и възпитателен елемент - когато си в съвременна, добре оборудвана сграда комфортът на учениците и учителите е от значение за образователната среда”, коментира още Ваня Кастрева.

През следващата учебна година предстоят промени в учебните програми. “Работи се за концепции за създаване на по-голяма обобщеност, за

премахване на конкретни понятия,

а вероятно и на теми, които са важни за науката, но нямат толкова осезаемо практическо приложение за всеки ученик”, обясниха от Министерството на образованието и науката.

Хартиените учебници до 7-и клас ще бъдат дигитализирани до първия учебен ден и ще могат да се ползват от учениците в платформата “Дигитална раница”.

Тя е безплатна и осигурява достъп до електронни уроци за всички ученици от 1-и до 12-и клас и родителите им на адрес https://edu.mon.bg/. Достъпът се осъществява чрез националните образователни акаунти на ученика и учителя в @edu.mon.bg или регистрацията на родителя в Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование.

“Дигиталната раница” дава възможност на учителите да публикуват разработени от самите тях дигитални уроци. Те могат да бъдат споделени и да са на разположение и на други преподаватели и ученици.

Родителите имат достъп до конкретни данни за прогреса на децата си в ученето, както и свързаната с това информация за разписание, оценки, обратна връзка за ученика и др. Чрез платформата родителят може да комуникира и с учителите. Той има и

достъп до учебното съдържание, отнасящо се до неговото дете

“Дигиталната раница” филтрира съдържание и предлага на ученика това, което се отнася към неговата програма спрямо седмичното му разписание. Ключова функционалност е възможността да се направи персонализиран “пакет” от учебни материали за конкретен ученик от неговия преподавател.

Други от Просветни

Николай Вълканов: Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути!

Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути. Това каза зам.-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов, в чиято сграда NV Tower в София бе деветата церемония и "24

Оценка за дисциплината? От “връщате ни в комунизма” до “и в Италия е така”

Въвеждане на оценка за дисциплина в училище чрез промяна в Закона за предучилищното и училищното образование поиска синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа”

Академичните оскари усмихнаха еврокомисар, вице, министри, ректори и студенти (Галерия)

Българските университети са лидер на Балканите по чуждестранни студенти. За да продължим да развиваме висшето образование министерството ще направи нова програма за привличане на студенти от трети

Министър Вълчев свика съвещание на регионалните управления на образованието

Елиминиране на формализма, намаляване на административната тежест и промяната от заучаване към функционалност на знанията на учениците. Това са част от приоритетите

Екатерина Захариева: Европа е лидер в образованието, но изпълнението е на държавите-членки

Моята цел е опростяване на програма "Хоризонт", която събира научния свят, бизнеса и университетите в консорциуми - слабостта й е, че много тежка програма, докладване документи и апликации "Всички

>