България и САЩ отбелязват 120 г. дипломатически отношения с юбилейна марка

05.09.2023 14:42 Румина Димитрова
Мария Габриел, Кенет Мертен и Георги Гвоздейков СНИМКА: Велислав Николов

Пощенска марка по повод 120 г. дипломатически отношения между България и САЩ валидира днес вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел заедно с американския посланик Кенет Мертен и министъра на транспорта Георги Гвоздейков.

В композицията на пощенската марка е използвано акредитивното писмо, което е представено през 1903 г. на Цар Фердинанд от първия пълномощен министър на САЩ в България Джон Джаксън. Акредитивното писмо е подписано от американския президент Теодор Рузвелт.

Марката запечатва забележителен момент от нашата споделена история. Тази красива марка е ярък символ за отношенията между нашите две страни. Достигайки останалите страни по света, тя ще носи въздействащото послание за нашето приятелство и партньорство. Въпреки многобройните исторически поврати в миналия век, България и САЩ преодоляват проблемите, за да работят заедно за един по-сигурен и проспериращ свят, каза Габриел.

120 г. дипломатически отношения, изградени на партньорство доверие и нещо повече - днес вече сме приятели със САЩ, отбеляза и министърът на транспорта Георги Гвоздейков.

Това е специален ден за нас в посолството на САЩ. Развълнувани сме за отбелязването на 120 г. дипломатически отношения. Тази марка ще покаже на света, че ние празнуваме това наше приятелство и партньорство. До днес сме много горди и благодарни, че имаме България за наш приятел и партньор, каза посланикът на САЩ Кенет Мертен.

Дипломатическите отношения между България и САЩ са установени на 19 септември 1903 г. На тази дата Джон Джаксън връчва акредитивните писма на княз Фердинанд I като пръв държавен представител на САЩ в София. На 24 март 1910 г. САЩ признават независимостта на България. Българската легация във Вашингтон е открита през 1914 г., а Стефан Панаретов е назначен за първи български пълномощен министър. До 1918 г. седалището на американския дипломатически представител в България е било последователно в Истанбул, Атина и Букурещ.

САЩ откриват своя легация в София през 1918 г. По време на Първата световна война (1914-1918) легациите на двете страни временно преустановяват дейността си, без да са прекъсвани дипломатическите отношения. По време на Втората световна война (1939-1945) дипломатическите отношения са прекъснати на 12 декември 1941 г., когато България, обвързана с Тристранния пакт, обявява война на САЩ. На 28 октомври 1944 г. е подписано примирие между България и съюзниците, което е последвано от откриване на американско политическо представителство в София на 5 декември 1944 г. и съгласие на САЩ да приемат български политически представител във Вашингтон.

Защитник на българските интереси в САЩ остава швейцарската легация. На 15 септември 1947 г. влиза в сила мирният договор между България и съюзните държави от антихитлеристката коалиция, след което САЩ признават българското правителство и дипломатическите отношения са възстановени на 1 октомври 1947 г. на ниво легации. На 20 февруари 1950 г. американската легация в София връчва нота на МВнР, в която се съобщава, че е „дадено нареждане американският пълномощен министър Доналд Рийт Хийт и мисията да напуснат страната“. Причината е отказът на България да оттегли нотата си от 19 януари 1950 г., с която пълномощният министър на САЩ в София Доналд Рийт Хийт е обявен за "персона нон грата". Нота със същото съдържание е връчена и на управляващия българската легация във Вашингтон Петър Вутов.

Дипломатическите отношения между двете страни отново са прекъснати. Швейцарската легация в София поема интересите на САЩ, а полската легация във Вашингтон поема интересите на България. На 24 март 1959 г. дипломатическите отношения са възстановени на ниво легации, а в началото на 1960 г. легациите в София и Вашингтон отново са открити. На 29 ноември 1966 г. дипломатическите отношения между двете страни са издигнати в ранг на посолства.

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>