Здравко Димитров: В трудни моменти сме длъжни да сме заедно

06.09.2023 20:58 24 часа Пловдив онлайн
В началото на словото си кметът на Пловдив Здравко Димитров спомена трагедията по Южното ни Черноморие.
Официалните лица пред паметника на Съединението.

Времето и обстоятелствата ни подложиха на поредното изпитание, отбеляза в словото си кметът на Пловдив

Тази вечер няма да започна така, както подобаваше да е в кулминацията на празника на Съединението. Но днешният ден ни показа, че в трудни моменти, когато дори един наш съгражданин страда, сме длъжни да бъдем заедно. Времето и обстоятелствата ни подложиха на поредното изпитание, което можем да преодолеем само ако бъдем единни и солидарни.

Тази вечер, застанал пред паметника, който символизира един от най-великите исторически моменти, отправям апел – в мислите си да застанем пред онези герои, които преди 138 години извършват святото дело на Съединението.

Без него днес България нямаше да бъде в тези териториални граници. Днес е денят, когато с развълнувани сърца искаме отново да припомним, че 6 септември 1885 година е не просто актът на пловдивския преврат, а делото, в което се пресичат националната идея, българската решителност и европейското бъдеще. Няма да се връщам хронологично към случилото се преди 138 години, но има факти, които трябва да бъдат припомняни.

Камбанният звън от черквата Света Богородица е онзи така очакван сигнал, който по думите на Иван Андонов – очевидец и деец на паметните събития, „... събра за минути едно множество около хиляда души съзаклятници и граждани, съчувстващи на съединението“. Същият Иван Андонов, заедно със Захари Стоянов отиват при генерал-губернатора Гаврил Кръстевич, който уведомен за случващото се, заявява: „Аз съм българин, имам заслуги и аз съм за съединението“. Действията на Кръстевич правят преврата безкръвен, а думите му успокояват народа.

Без Съединението на Княжество България с Източна Румелия Освобождението щеше да бъде грандиозен военен успех, триумф на мечтите, но именно днешният ден показва идеята за единност и общност. Ако свободата не бъде осмислена от колективното съзнание, ако не се усети целостта на народа, то тя няма да има своята истинска стойност. И точно днес, когато народът ни преживява поредната морална криза, когато сме разединени в идеите за правилния път, трябва да погледнем назад към миналото и да осъзнаем, че можем да надскочим себе си само ако гледаме заедно в общия път напред. Нашият народ е показвал, че в тежки моменти на изпитания е съумявал да преодолее личното, да победи индивидуалните стремежи, защото разумът вижда смисъла, че съединението наистина прави силата.

След първата решителна крачка на Освобождението следва крачката на обединението. Съединението на 6 септември 1885 година не е само момент на териториално обединение, не е само акт на съпротива срещу решенията на Берлинския конгрес, а е план за икономическо и културно развитие, вик към европейската дипломация, че тук, на Балканите, се ражда сила, с която трябва другите страни да се съобразяват. Съединението е актът, с който българите категорично заявяват себе си, волята си, целите си, но и бъдещето си. Именно на тази дата трябва да отбелязваме не само териториалното обединение, но и святата идея за етническата цялост, която се реализира в духовния и културния подем на тогавашните българи. Още тогава нашите предци приемат Съединението като акт на себепостигането, защото израстването на един народ минава през идеята за обединеност.

И днес Пловдив продължава да бъде център на мултикултурно общуване, продължава да бъде европейска сцена, от която се говори за духовност и се показват образци на световни достижения, но по-важното е, че Пловдив е мяра за толерантност, единност и разбирателство.

6 септември е денят, който заличава целия спектър от различия; денят, в който ние осмисляме ценността, че сме българи; денят, в който поглеждаме назад, но и уверено прекрачваме в бъдещето. Съединението е онази мяра, която регулира истинските ценности, която ни припомня кои сме, която ни разкрива защо сме тук.

Съединението е сила, която започва от пловдивския акт, преминава в европейския мироглед и се проектира в световния ред, а точно единството е онази невидима частица, която придава живот на материята. Именно в Пловдив намират пряк израз идеите на Левски за всеобщо обединение, защото силата наистина е в това да бъдем заедно и да постигаме мечтите си не чрез индивидуалните битки, а чрез предадения свят завет на Съединението.

Честит празник, българи! Бог да пази България!

Други от От Пловдив

72-годишен е в тежко състояние след пожар в жилището му в "Тракия"

72-годишен мъж е изведен от жилището си в пловдивския район "Тракия", в което е избухнал пожар. Сигналът за огъня е подаден  малко преди 14 часа. Пожарникарите са овладели пламъците

Задържаха за 72 часа пловдивчанин, трошил с прът стъкло на градски рейс

За 72 часа в ареста е задържан 34-годишн пловдивчанин, който строши с прът стъкло на градски рейс, потвърдиха от прокуратурата. Деянието стана вчера в "Столипиново"

Пловдив отбеляза 147 г. от освобождението на града от османско владичество (Снимки)

"В ранната утрин на 16 януари 1878 г. над Пловдив изгрява свободата , а пътят на руските войски към Одрин е открит. Но в своята злоба, оттеглящите се турски войски

Шофьор на бус заби токат на колега до Централна гара в Пловдив, засякъл го

На бой с юмрук са станали свидетели пловдивчани на кръстовището на Централна гара, където шофьор на бус удари водач на автомобил. Това е станало вчера около 12 часа, уточниха от полицията

6,5 млн. лв. превръщат гимназия в Пловдив от руина в училище на бъдещето

Чудехме се как изобщо са учили деца в 88-годишната сграда, казва строителят Класните стаи са просторни, с окачени тавани, PVC настилка и нова дограма Емблематичният стих на Яворов “Две хубави очи -

>