Катастрофа след алкохол и наркотици - умишлено убийство и без условни присъди (Обзор)

04.09.2023 21:45 Румина Димитрова
Премиерът Николай Денков, министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, шефът на СОС Георги Георгиев, кметът на София Йорданка Фандъкова проведоха среща с родителите на загинали в катастрофи деца. СНИМКА: “24 ЧАСА”

Тестовете ще излизат бързо, за да не бавят делата

След мерките за отнемане на коли пияните и дрогираните на пътя намалели осезаемо

На катастрофи, извършени след употреба на алкохол и наркотици, вече ще се гледа като на умишлено убийство и няма да има условни присъди. А взетите проби от пияни и дрогирани шофьори, които са направили катастрофа, ще трябва да са готови до 10 дни и така делата няма да се бавят.

Това стана ясно след среща при премиера Николай Денков заради зачестилите тежки инциденти на пътя. Законовите промени тепърва ще се подготвят.

“Трябва да се преборим с чувството на безнаказаност сред тези, които управляват автомобили. Това чувство е прояло цялата ни система”, заяви премиерът след срещата. Там бяха и роднини на загинали при катастрофи.

“Има много хора, които смятат, че всичко им се полага, защото са видели, че могат да останат безнаказани, да не получат глобите. Ако са направили тежък инцидент - да минат с условна присъда. Пробите и техническите експертизи да се бавят с месеци, а делата - с години”, каза премиерът. Той и вътрешният министър Калин Стоянов отчетоха, че промените в закона, свързани с отнемането на автомобили, дават сериозни резултати - осезаемо са намалели и пияните, и дрогираните шофьори. “Трябва да търсим мерки, от които нарушителите да ги заболи. Да знаят, че ако направят нарушение, след 5 мин ще получат съобщение за глоба”, каза Денков. Той напомни, че общините отдавна предлагат да работят с МВР, да се използват техните камери.

“Мерките не биха решили проблемите, ако не се обърнем към обществото. Това, че в нашата култура се смята за нормално да пиеш и да се качиш в автомобила, е неприемливо. Ние сме болни да смятаме за нормално това, което поставя под риск живота на нашите близки”, каза премиерът.

“Недопустимото е, че такива инциденти се повтарят. За да се сложи край, трябва да е ясно, че наказанието е неизбежно”, каза шефът на СОС Георги Георгиев. По негова идея ще се сформира и група от съдии, прокурори и университетски преподаватели, която да направи преглед на законодателството.

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>