Първото, което Бесте Сабри научава в журналистиката, е да не използва думата “лица”

02.09.2023 13:41 Калина Костова
Бесте Сабри Снимка: Георги Кюрпанов-Генк
Журналистката отрази опустошителното заметресение в Турция. Снимка: Би Ти Ви
Многократно Сабри посещаваше отделенията с хоспитализирани от COVID, за да отрази пандемичната ситуация. Снимка: Би Ти Ви
Митьо Маринов и Бесте Сабри са новите водещи на "Тази събота и неделя" по Би Ти Ви. Снимка: Георги Кюрпанов-Генк

“24 часа” я избира за Достоен българин заради репортажите ѝ от страшното земетресение в Турция

“Музикална композиция”, а с наставка към него - “съчинявам, творя”. Това значи името на Бесте Сабри - младата журналистка на Би Ти Ви, която за кратък период от време пожъна забележителен успех. Само за 3 г. Сабри получи високата оценка на колегите си от телевизията, както и признанието “Репортер на годината 2021” за професионалното и задълбочено разработване на темата за COVID пандемията във всичките ѝ социални аспекти - медицински, образователен и човешки. А в началото на февруари тази година тя бе удостоена с отличието “Достойните българи” на вестник “24 часа” за отразяването със съпричастност на опустошителното земетресение в Турция. Репортерката печели и наградата на Дарик радио “Мис телевизионен чар”. А от съвсем скоро сред успехите на Бесте се нарежда и още един. От 9 септември тя ще бъде новата водеща на предаването по Би Ти Ви “Тази събота и неделя” заедно с колегата си Митьо Маринов, с когото ще отразяват и дискутират най-актуалните новини. 

Журналистиката намира място в сърцето на Сабри още от малка, когато, макар и по детски, иска да се развива именно в тази сфера. Това очертава пътя ѝ да учи в езиковата гимназия “Никола Вапцаров” в Шумен. Тогава момичето има насоченост към хуманитарните науки и езиците, а желанието ѝ е след 12-и клас да следва журналистика в чужбина. Да натрупа знания там, а после да ги приложи в България. След като се

дипломира в специалност “Журналистика” в Шотландия,

Бесте се връща в родния си град и започва работа в БНР - Шумен. Там успява да изгради базовите умения, необходими в професията, като да взема интервюта и да води новини, както и какво не трябва да прави като журналист. В радиото дори имат списък с изрази и думи, които не бива да употребяват в новините, а и не само. Сред тях е и думата “лица”. “Главният редактор тогава все ми казваше: “За мен е обидно, когато някой ми каже, че съм лице. Аз не съм просто лице, аз съм човек, сред хората съм и съм част от тълпата”, разказва Сабри. Овладява и правилния изказ, защото “печатът е основата за добра журналистика” и също присъства до голяма степен в радиото. От БНР - Шумен, се научава да не говори “помпозно и институционално”, а чрез начина, по който се изразява, да бъде по-близко до хората. “Начин, по който да ни разберат всички и да не ни се смеят.” (Смее се.) 

Вятърът на живота обаче отново отнася Сабри извън границите на родината - за втори път в Шотландия, за да завърши там магистърска степен по международни отношения. Междувременно придобива опит в писането на статии в регионалния вестник на Абърдийн Evening Express. Но пак се връща и влиза в стажантската програма на Би Ти Ви като репортер.Случайно или не, още като малка тя позира до телевизора, докато със семейството ѝ гледат Би Ти Ви.

Днес Бесте прекарва

часове в телевизията, а

след като се прибере у дома,

работата продължава

- непрекъснато следи какво се случва у нас, а и по света. Макар професията да отнема от личното ѝ време, тя все пак ѝ дава много. “Осъзнаваш, че не си сам и има много по-важни хора от теб и по-важни истории от твоите. Това те развива като човек и си даваш вътрешна самооценка и спокойствие, но и се приземяваш”, казва Сабри. Затова и обича професията си. 

Така, без да се замисли, заминава за Турция по време на опустошителните земетресения там. Все пак говори езика, а това ще направи контакта ѝ с хората по-лесен. Отлита със “Спартан” от летище Враждебна. Два часа след като каца - в 6,00 ч сутринта, репортерката вече предава на живо. “Губиш представа за това как се чувстваш в този момент, как ситуацията ти влияе емоционално, дали е тежко, или не”, допълва младата журналистка. А за да отразиш трагично събитие като това, единственият начин е да се абстрахираш, да го приемеш като работа и да разкажеш историята максимално обективно, без да даваш израз на личните си емоции. “Поставяш себе си на заден план и започваш да разговаряш с хората - казва още Бесте. И допълва: - Аз и операторът Огнян Кръстев успяхме да бъдем от тази страна и да се срещнем с хората някъде по средата, без да нарушаваме личното им пространство.” По думите ѝ идеята не е да бъркаш в раната на пострадалите, а да покажеш и разкажеш общата картина, за да може всички останали ясно да си представят мащаба на бедствието.  

Това е едно от най-тежките събития, което Бесте се налага да отрази. Наравно с COVID пандемията, когато многократно влиза в отделенията и

дори се заразява с

вируса два пъти

Сабри често взема дежурствата по празниците и на Бъдни вечер прекарва време с хоспитализираните в болницата “Св. Анна”. Тогава мъж на около 30 г. ѝ показва рисунка, подарена му от неговия син. Казва ѝ, че в момента не може да бъде с него, но се чуват по телефона от време на време. “Това е празник, на който всички искаме да бъдем заедно с близките си хора, с топлината и хармонията у дома. А този човек беше с непознати в една стая и гледаше снимката на малкото си момченце. Беше тъжно да го видя”, разказва Сабри.

Двете ужасяващи събития  сравнява като усещане, защото и в единия, и в другия случай става въпрос за раздяла с близки хора, често фатална. 

Помни обаче, че на всяко включване на живо от Турция разказва на зрителите видяното и чутото, без да има предварително подготвен или одобрен от продуцента текст. “Просто разказваш каквото виждаш.” Допълва и че трябва да го усетиш. “Като мине през теб, някак си се получават нещата.” В случая е от съществено значение да предаде коректно видяното в Турция, защото хората имат нужда от помощ, а чрез репортажите тя може да бъде намерена.

Връщайки се в детските си години, Бесте си спомня, че е голям фен на “Алф”, а като малка колекционира салфетки. Събраното решава да предаде на братовчедка си, но тя го губи. “Шарени, от рождени дни, с деца, с хвърчила, с приказни светове и герои на тях. Купувах си ги, като изляза в центъра на Шумен, събирах ги от най-различни събития”, разказва Сабри. Има може би цял шкаф със салфетки, които тогава разглежда и потъва в “своеобразни светове”, защото всички те разказват своите истории. “Беше шарено и щастливо време за мен и за салфетките”, казва Бесте. И допълва: “Може да е инфантилно, но си беше част от моето детство”. Както и играта с децата на село и карането на колело. Заедно с приятелите ѝ често играят с кал, а улицата в селото им е много разбита. Представят си, че са мастършефове, носят тенджерите на майките си навън, а с калта правят различни манджи. Дори ги посоляват с пепел, представяйки си, че ги сервират на някого. Сабри обожава да е на село и да хапва домашна лютеница с домашно приготвен хляб и сирене. Това е и един от най-топлите ѝ спомени. Любими са ѝ пълнени чушки със сирене и яйце, или както го наричат в нейния край - пълен пипер. Не ѝ остава обаче много време да готви, но когато го прави, залага на спагети и яйца. Няколко пъти прави лазаня и мусака, когато се е “захващала с ново гадже”. “Мусаката е ключът”, смее се Бесте. 

За тренировки също трудно ѝ достига време, но пък прави разходки в гората, а откакто е в София - и на Витоша. Обича да прекарва време с кучето си и да чете, както и да гледа филми. Истински фен е на комедийния сериал “Приятели”. А според настроението ѝ зависи и кои страници на книга ще разгърне. Предпочита истории като “Нощ в Лисабон”, която прочита на един дъх. Последно е чела “Наполеон Хил”, но се загубва в книгата. Решава, че авторът е по-изгубен и от нея и че този стил не ѝ е на сърце.

Колкото и плашещо да изглежда новото начинание на Бесте като водеща, то е и много вълнуващо. И повече от сигурно е, че на младата журналистка ѝ предстоят още успехи. 

Новите водещи на “Тази събота и неделя” ще бъдат и репортери

Може да са новите свежи лица на сутрешния съботно-неделен блок по Би Ти Ви, но Бесте Сабри и Митьо Маринов няма да спрат да снимат репортажи. За да не загубят журналистическия си усет, двамата ще продължат да разказват на зрителите поне по една история на седмица, и то по тяхна идея. Така ще им покажат, че те все още са там - сред хората, независимо дали са водещи, или не. Все пак именно като репортери, без значение от коя точка на света предават - от Турция по време на опустошителните земетресения, от COVID отделенията или от Народното събрание, успяват да спечелят доверието на всички пред екрана, както и на своите колеги. Може би емпатията, която провокират у зрителите, ще им помогне и да пожънат успех в “Тази събота и неделя”. 

Други от Възход и падение

Руслан Мъйнов като английски лорд в Пазарджишкия театър

Актьорът Руслан Мъйнов играе в първата премиерна постановка на Пазарджишкия театър за тази година - "Тиха луда нощ". Историята е за английски лорд от парламента

Криско събира попфолка в мегаконцерт в подкрепа на “Слънчеви деца”

Мегаконцерт със звезди от попфолка организира Кристиян Талев - Криско. Константин, Лидия, Анелия, Емилия, Теди Александрова и много други ще пеят на 10 февруари в известен столичен клуб

Прецедент! Всички харесват новата Мис България (Обзор)

19-годишната Симона Петрова от Димитровград учи за софтуерен инженер От години не се беше случвало да няма вълна от злобни коментари след конкурса “Мис България”. Сега обаче стана точно това

Швейцарски фолк метъл звучи в столицата

Швейцарската фолк метъл банда Еluveitie ще забие в София на 9 февруари. Концертът у нас е включен в турнето на групата, което стартира в края на януари

Сензационни кадри на Меркурий, който един ден може да е вторият ни дом

На полюсите вероятно има течна вода, а дъната на кратерите може би ще са обитаеми Изумителни кадри публикува Европейската космическа агенция след прелитането на сондата BepiColombo над Меркурий

>