Академията за изкуства готви извънреден Международен фестивал на камерната музика

06.09.2023 11:10 Ваня Драганова
Ректорите на АМТИИ проф. Тони Шекерджиева-Новак и на музикалната академия „Станислав Монюшко“ в Гданск проф. д-р Ришард Минкиевич подписаха меморандум за сътрудничество.
Участието на Ил-Се Лий (виолончело) и Джи-Еун Парк (пиано) на Международния фестивал на камерната музика.

Догодина и висшето училище, и този висок концертен форум стават на 60 години, припомня ректорът на АМТИИ

Извънредно издание на Международния фестивал на камерната музика планира Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство “Проф. Асен Диамандиев” (АМТИИ) в Пловдив, която вече организира този най-стар концертен форум на Балканите и в Европа. Очаква се то да бъде в края на ноември и така през 2023 г. почитателите на камерната музика ще чуят изявени музиканти два пъти. 

''Ковид ни отхапа една година и през 2020-а нямаше камерни концерти. Но трябва да наваксаме, защото догодина и академията, и фестивалът стават на 60 години. Връстници сме, фестивалът и висшето училище са създадени в една и съща година и от едни и същи хора," обяснява ректорът на АМТИИ проф. Тони Шекерджиева-Новак. За това издание няма осигурена субсидия, но академията ще го организира със собствени средства и затова вероятно концертите ще бъдат не 10, както е по традиция, а 7 или 8.

“Ще се справим и без специален бюджет, ще осигурим заплащане на участниците, концертните изяви ще бъдат основно в залата на академията, но откриването и закриването трябва да са в Етнографския музей, както винаги е било”, допълва проф. Шекерджиева-Новак.

Ноемврийският фестивал ще бъде 59-и, а 58-ият се проведе от 26 май до 16 юни.

“Смело мога да кажа, че това, което тази година чуха нашите почитатели, беше на още по-високо ниво. Поддържаме ниската цена на билетите от 7 лв. и ще го правим, докато можем, защото искаме повече хора да се докоснат до това високо изкуство. Имаше и много млади хора. Дори идваха семейства с бебета, стояха на вратата на залите, но не се наложи да си тръгват - дори най-малките деца бяха очаровани”, разказва ректорът. Тя е убедена, че вкусът към класическата музика се създава от най-ранна възраст.

Камерният фестивал дава шанс за изява и на таланти в началото на творческия им път. В програмата му един от концертите е на възпитаниците на музикалното училище “Добрин Петков”. Стимул за прохождащите в творчеството е и организираният съвместно с академията Международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство “Орфееви таланти”. За първи път през тази година Министерството на културата отпуска стипендии и еднократни награди и за изявени ученици в тази област, досега финансирането е било насочено основно към изучаващите фолклор. От предстоящата учебна година АМТИИ стартира магистърска програма съвместно с НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов” - “Театрално изкуство в образователна среда”.

Сред новите инициативи на висшето училище е връчването на титлата “Почетен професор на академията”. Първите носители са предишните ректори на вуза – професорите Недялчо Тодоров, Анастас Славчев и Милчо Василев.

“Това е жест към хората, работили в АМТИИ преди нас, с който искаме да покажем, че ценим техния принос и знаем, че нищо не започва от днес. Академията нямаше да е уважавана културна и образователна институция без техните и нашите усилия”, подчертава сегашният ректор. Важно събитие през 2023 г. за АМТИИ е подписването на меморандум за сътрудничество с музикалната академия “Станислав Монюшко” в полския град Гданск. С този акт възстановихме отношения, датиращи почти от създаването на нашата академия”, казва проф. Шекерджиева. Сред новите международни партньори на АМТИИ са и университети в Северна Македония, в Босна и Херцеговина, в Хърватска и Грузия.

От 2023 г. АМТИИ е член и на университетската мрежа на градовете, удостоени с титлата “Европейска столица на културата”, а от октомври 2022 г. е официален партньор и на инициативата на ЕС “Нов европейски Баухаус” и все още е единственото висше училище, което представя България в това специално начинание. Академията поддържа активни над 50 партньорски договора по програмата “Еразъм плюс”.

Други от От страната и света

Росен Карадимов предаде иновациите на Томислав Дончев

Заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев прие поста от служебния Росен Карадимов по време на церемония в министерството

Предадоха на съд във Видин четирима, помагали на чужденци да влязат в страната

Районната прокуратура (РП) – Видин внесе в съда обвинителен акт по дело за незаконно подпомагане на чужденци да преминават в страната в нарушение на закона

Двама от заложниците в Газа, които се очаква да бъдат освободени, са държани там от години

Израелски медии съобщиха днес, че двама от заложниците, които се очаква да бъдат освободени през първата фаза на споразумението за прекратяване на огъня между Израел и „Хамас"

Манфред Вебер към Желязков: Успех в изграждането на добро бъдеще

Председателят на ЕНП Манфред Вебер поздрави Росен Желязков с избирането му за премиер. С пост в социалните мрежи той пожела успех на новия кабинет. Ето какво написа Вебер:  Поздравявам Росен Желязков

Изправят четирима пред пред съда за строителни измами за над 120 хил. лева във Варна

Четирима мъже ще бъдат изправени пред Окръжния съд във Варна за участие в организирана престъпна група, занимавала се със строителни измами и изнудване, чрез които са получавали имотни облаги

>