Пловдив е градът с най-добре развита мрежа от социални услуги

06.09.2023 09:55
Еврокомисарят по социалните въпроси Никола Шмид със зам. -кмета Георги Титюков (вдясно). До него са шефката на Социалното предприятие Ванина Костадинова и началникът на дирекция „Социални дейности” Веселина Ботева.
Ателието към Социалното предприятие за хора с увреждания, в което се създават красиви украшения от стъкло.
Очаква се първите нуждаещи се да бъдат настанени в блока със 74 социални жилища в началото на декември.

Високата оценка е на Агенцията за социално подпомагане

“Няма социална услуга, която да е разписана в българското законодателство, и община Пловдив да не я предоставя на нуждаещите се. От 1 октомври тази година стават 62 услугите, осигурени с държавно финансиране. Имаме и други 8 по европейски проекти. Затова се зарадвах много, когато в една презентация на Агенцията за социално подпомагане Пловдив беше определен като града с най-добре развита мрежа от социални услуги у нас”.

Така зам.-кметът на Пловдив по социалните дейности Георги Титюков обобщава постигнатото по различни програми и проекти в помощ на хората, които по една или друга причина не могат да се справят сами.

И дава пример с пловдивчаните с тежки здравословни проблеми или възрастни и самотни.

“Всички те са обхванати от нашите услуги. Асистенти имат не само хората с решения на ТЕЛК, а и тези, които са подали документи, но все още чакат произнасянето на комисиите, защото това отнема време”, казва Титюков. Необходимите средства за тази подкрепа са не от бюджета на общината, а основно по европейските програми – най-често по “Развитие на човешките ресурси”.

По Закона за личната помощ с пари от републиканския бюджет са назначени над 2500 лични асистенти. Те са на 4, 6 или 8 часа в зависимост от преценката на състоянието на човека, имащ нужда от помощ.

“Често асистенти са близки на болните хора, заплатите и осигуровките им са над 2,8 млн. лв. месечно. Затова казвам колко е важно, че идват от държавния бюджет”, подчертава Титюков.

Тази помощ е осигурена в дългосрочен план, защото се полага по закон. Със сериозен хоризонт са и социалните услуги, предлагани с европейско финансиране, защото в общината вече имат опит в писането на проекти. Когато изтече даден програмен период, успешно кандидатстват по следващата европейска програма.

“Работихме по програма “Патронажна грижа”. Когато тя свърши, разкриха “Патронажна грижа+” и ние продължихме. Когато и тя приключи, на следващия ден бяхме спечелили нов проект – “Грижа в дома”, на стойност 5,5 млн. лева. По него вече имаме около 250 служители, а потребителите са 1100. Сред назначените има по 15 медицински сестри, рехабилитатори и психолози, другите са социални сътрудници, които помагат на нуждаещите се хора – водят ги на разходка, грижат се за хигиената, пазаруват и т.н. Взехме и един човек за поддръжка – да оправи някоя излязла от строя лампа или ако се появи малък теч, да го ликвидира. Защото става дума за трудноподвижни хора и за тях и този тип дребни неща са сериозен проблем”, изброява Титюков.

По същия начин – със защитаването на проект след проект, се работи и по осигуряването на топъл обяд. Тази програма функционира от 2015 г. Последният договор за безвъзмездна финансова помощ е за 4,185 млн. лв. и е със срок до юли 2025 година. Така във всеки работен ден 2000 души получават храна.

Обядът включва супа, основно ястие с месо и хляб в 11 трапезарии, разположени във всички части на града.

В Пловдив беше разкрит първият приют за бездомници като държавно делегирана дейност – още преди 10 години. След това по европроект е създаден и център за временно настаняване, в който подслон до 6 месеца намират всякакви хора, изпаднали в тежка ситуация – след пожар в жилището, при продажба на апартамента от частен съдебен изпълнител или други несгоди.

Сред най-големите социални проекти на Пловдив е изграждането на блок със 74 апартамента, в които ще бъдат настанявани изпаднали в беда хора – бездомни или обитаващи жилища без ток и вода, в риск от бедност, самотни майки и други. И в този случай става дума за европейско финансиране, а стойността е 7 165 650 лева. Сградата на практика е готова, предстоят издаването на акт 16, купуването на обзавеждането и оборудването – чак до одеялата и спалното бельо. Очаква се първите нуждаещи се да бъдат настанени там на 1 декември.

През последните години бяха разкрити и иновативни услуги - центрове за обществена подкрепа, за социална рехабилитация и интеграция и дневните центрове за деца със специални потребности, като тази подкрепа е напълно безплатна и достъпна за семействата. В тях работят високо квалифицирани специалисти – терапевти, рехабилитатори, медицински лица, психолози, логопеди, социални работници.

Община Пловдив изгради по проект Социално предприятие за хора с увреждания и вече 5 години го финансира от собствения си бюджет. Основната му цел е устойчивост на създадените работни места за хора с различни видове заболявания.

Наетите работници със специални потребности се обучават да изпълняват дейности в следните направления: керамика, стъклообработване, стъклодухане, рисуване и шивачество. Работещите срещат подкрепа в процеса на социалната и професионалната си интеграция. Подобряват се тяхната мотивация, психологическо състояние и социалните им умения.

Социалното предприятие вече освен онлайн магазин има и два физически търговски обекта – в подлез “Тримонциум” и в кв. “Капана”.

В последните 4 години (от 2020 до 2023 г.) спечелените европроекти в социалната сфера са на стойност над 38 милиона лева. По тях, както и в останалите социални услуги и дейности с държавно и местно финансиране са получавали заплата над 4000 души, а помощ и подкрепа е осигурена за над 9000 пловдивчани.

“Искат се много работа, усилия и компетенции, за да се надгражда непрекъснато всичко постигнато. Водим последователна политика да помагаме на хората, изпаднали в житейски затруднения, за да знаят, че обществото е солидарно с тях”, обяснява философията на работещите в социалните отдели на община Пловдив Георги Титюков.

Други от От Пловдив

6,5 млн. лв. превръщат гимназия в Пловдив от руина в училище на бъдещето

Чудехме се как изобщо са учили деца в 88-годишната сграда, казва строителят Класните стаи са просторни, с окачени тавани, PVC настилка и нова дограма Емблематичният стих на Яворов “Две хубави очи -

За месец четири пъти потрошили стъкла на автобуси в Пловдив

Само за месец четири пъти ванадали са строшили стъкла на автобуси в Пловдив. При един от инцидентите ученици атакували със снежни топки автобус. Назад в годините пък инцидентите са 20, съобщи bTV

Дива горила едва не погуби шефа на пловдивския природонаучен музей (Снимки)

В Пловдив пристигат от Австралия ехидна, птицечовка, вомбад, тасманийски дявол, коала и казуар Огромна горила за малко да убие директора на пловдивския природонаучен музей главен асистент Огнян

Пловдивчанин, горил кабели, към полицаите: Какви сте вие да ми вземате бакъра

Глобен е с 200 лв. за дребно хулиганство Мъж, горил медни кабели край р. Марица, заплаши полицаите, отзовали се на мястото заради гъстия черен дим, че от следващия ден няма да са на работа

63-годишна пешеходка е в болница след катастрофа в "Кючук Париж"

63-годишна жена е в пострадала в катастрофа в пловдивския квартал "Кючук Париж". Инцидентът е станал на пешеходна пътека, а ранената е в болница, съобщиха от МВР. Около 7,30 ч

>