Два пловдивски университета с нова съвместна магистърска програма „Диететика”

06.09.2023 09:35
проф. Галин Иванов

Обучението се въвежда за първи път в България, казва зам.- ректорът на Университета по хранителни технологии проф. Галин Иванов

През новата учебна година стартира нова магистърска програма „ Диететика”, която се организира от Университета по хранителни технологии - Пловдив, и Медицинския университет - Пловдив. Подобна програма се предлага за първи път в България. Тя е с мултидисциплинарен характер и отразява връзките между храните, храненето и здравето. Изучават се храните, техният състав, качество и хранителна стойност, хранителният прием, взаимодействията както помежду им, така и с биологичните и социални фактори на околната среда. Основната насока е превенция на болестите и поддържане на добро здраве.

- Проф. Иванов, какво свързва двата университета и какви ще са ангажиментите на всеки един от тях?

- Двата университета обединяват ресурсите си, за да организират обучение на световно ниво, обхващащо всички аспекти на науката за храните и храненето.

- Какво точно ще изучават студентите в тази магистърска програма?

- Обучението по специалността „ Диететика“ включва придобиването на базисни знания за храните и съвременните технологии, общи специализирани медицински познания за храненето като биологичен и социален феномен, за съвременните методи и подходи за оценка на хранителния прием и статус и за контрол на качеството на храните. Специално внимание ще бъде отделено на връзката между храненето и болестите, здравния риск и превенцията на болестите, диетотерапията, оценката на риска и безопасността на храните.

Още бащата на медицината Хипократ (460-370 г. пр. Хр.) е казал: “Нека храната ви бъде лекарство и лекарството — храна!”) Тези думи са актуални и днес и са определящи за качеството на съвременния живот.

Завършилите специалността ще придобият необходимите специфични професионални умения за организиране на здравословно и лечебно (диетично) хранене, съставяне и регулиране на хранителни режими, осъществяване на контрол върху качеството и безопасността на храните, разработване на препоръки за хранене според специфичните изисквания на отделни рискови групи от населението за превенция на болести.

- Какво е бъдещето на студентите, които ще завършат тази магистърска програма?

- Придобитата по време на обучението професионална компетентност дава възможност на завършилите магистри за успешна кариерна реализация като диетолози и консултанти по хранене в лечебни заведения и центрове за рехабилитация и продължаващо лечение. Изключително полезни ще са в учебни, производствени и болнични столове, детски градини и ясли, спортни школи, уелнес и фитнес центрове, старчески домове, санаториуми.

- Как тази специалност се позиционира в образователното и научно пространство на Университета по хранителни технологии?

- Науката за храните винаги е била и ще бъде актуална тема в обществото, тъй като е пряко свързана с качеството на живот и здравето на човека. В последните няколко години се изправихме пред сериозни предизвикателства, които категорично показаха важността на агрохранителната верига като елемент на националната и глобалната сигурност. Във връзка с това нараства ролята на Университета по хранителни технологии като научноизследователски център, предлагащ иновативни решения за проблемите пред хранителния сектор, свързани с устойчивостта на производството и неговата адаптация към климатичните промени, продоволствената сигурност и дигиталната трансформация.

Справянето със съвременните предизвикателства изисква обединяване на ресурсите на отделните научни и образователни центрове и прилагане на мултидисциплинарни подходи.

Новата магистратура по диететика е пример за подобно взаимодействие между две водещи в своята област образователни институции, което ще изведе на качествено ново равнище обучението в областта на храните и храненето в България.

Други от Просветни

Николай Вълканов: Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути!

Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути. Това каза зам.-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов, в чиято сграда NV Tower в София бе деветата церемония и "24

Оценка за дисциплината? От “връщате ни в комунизма” до “и в Италия е така”

Въвеждане на оценка за дисциплина в училище чрез промяна в Закона за предучилищното и училищното образование поиска синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа”

Академичните оскари усмихнаха еврокомисар, вице, министри, ректори и студенти (Галерия)

Българските университети са лидер на Балканите по чуждестранни студенти. За да продължим да развиваме висшето образование министерството ще направи нова програма за привличане на студенти от трети

Министър Вълчев свика съвещание на регионалните управления на образованието

Елиминиране на формализма, намаляване на административната тежест и промяната от заучаване към функционалност на знанията на учениците. Това са част от приоритетите

Екатерина Захариева: Европа е лидер в образованието, но изпълнението е на държавите-членки

Моята цел е опростяване на програма "Хоризонт", която събира научния свят, бизнеса и университетите в консорциуми - слабостта й е, че много тежка програма, докладване документи и апликации "Всички

>