Идея: Паметникът на Съветската армия да е носеща колона на бъдещ музей на модерното изкуство

27.08.2023 14:14
Паметникът на Съветската армия като носеща колона на бъдещ музей на модерното изкуство. СНИМКА: Движение "Гергьовден"

Паметникът на Съветската армия да е носеща колона на бъдещ музей на модерното изкуство. Тази идея лансират от движение "Гергьовден" на Любен Дилов - син, в момента част от голямата коалиция ГЕРБ-СДС. Темата занимава "Гергьовден“ още от 1994 година, съобщават от пресцентъра на движението.

Оттам припомнят, че два пъти представят идеята на  на публично обсъждане в общинския съвет на София по време на втория и третия мандат на Стефан Софиянски, когато СДС, ССД и Движение "Гергьовден“ – има внушително мнозинство. Още през 2010 година Любен Дилов-син публикува в уеб сайта си текст, с който отново връща темата с предложението за Паметника на Съветската армия. А именно - да е част от бъдещ музей на модерното изкуство.

Ето и самият текст: 

Музей на модерното изкуство в София – Червената армия и българската модерност

В много европейски градове има паметници на съветската армия. В много малко европейски градове няма музей на модерното изкуство. София е един от тези градове.

Защо имаме Паметник на Съветската армия се учи по история в училище и причините – общо взето – са известни. Най-накратко: коренят се в онази особеност на националния ни характер, благодарение на която за повече от 500 години столица на България е бил красивият град Истанбул.

Защо нямаме музей на модерното изкуство е по-сложна и по-нова тема. Вероятно това се дължи на обърканата, доста политизирана и провинциално плаха наша представа за модерността. Българската модерност е винаги нещо, което ни се случва отвън, а не нещо, което правим сами за себе си. Българската модерност е внос на артистични и политически модели, което честно навличаме с възторга на Алафрангата, без изобщо да ги осмислим или поставим в някаква естесвена традиционна среда.

От паметник – в носеща колона

През 1999-а предложението ни беше Паметникът на червената армия да не се разрушава, да не се демонтира, да не се мести в някакъв резерват за социзкуство.

Предложихме от символ на победоносното съветско оръжие да го превърнем в носеща колона на един, много нужен на София - Музей на модерното изкуство.

Целият паметник се описва в една стъклена, полифункционална пирамида, с поставени на различни височини изложбени зали, закрити и открити пространства, в които да се помещават постоянни и специални експозиции, инсталации и нарочни спектакли на модерното изкуство.

Постройката е от метал и стъкло в надземната си част. Под земята слиза на два или три етажа, в които се помещава паркинг, археологическа част (ако на мястото бъдат разкрити артефакти) и не много административни помещения.

Булевардът предлага удобни влизания и излизания в комплекса.

Паркът наоколо запазва целостта си. Сградата е „въздушна“, вписана единствено в контурите на сегашния плочник около паметника, не затиска града, приятна е за окото – в една хармонична линия със стадиона и университета.

Символът – закритият паметник

Закриването на паметника, превръщането му от екстериорен символ в артистично и същевременно практично интериорно решение решава следните въпроси:

- Сваля от дневен ред проблематизирането на историческото наследство;

- Не накърнява ничии чувства, подчертава монументалността и слепия ни възторг от един инцидент в българската история, превръщайки го в музеен експонат;

- От исторически символ той се превъплъщава в образец на монументалното пластично изкуство – просто един експонат – огромен, редом с другите, но в никакъв случай не по-значим;

- Това ще бъде „закритият паметник на България“. Без да се накърнява паметта, тя ще бъде прибрана там, където и е мястото – в музея.

Човекът, градът и мечтите

Човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му. Тъжно и тъпо е Паметникът на Червената армия да е по-висок от мечтите ни за града, в който живеем.

Като не броим хотелите, последната голяма модерна сграда в София е НДК.

Ние заслужаваме да помечтаем за един софийски артцентър, по подобие на символните сгради – например в Париж и Лондон, които са едновременно практични и красиви, извадени от комерсиална функционалност, символи на стремежа на обитателите на един град към хармония, приемственост и модерност.

Всъщност ние заслужаваме това, което имаме. Няма как да станем такива, каквито искаме, без да престанем да бъдем това, което сме. Превръщането на Паметника на червената армия в музей на модерното изкуство е една смела крачка, която бихме били щастливи да направим заедно със столичани.

Други от От страната и света

Курсът на еврото е под прага от 1,03 долара

Курсът на еврото днес е под прага от 1,03 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“ за 2025 г.

Община Русе обявява конкурс за финансиране на проектни предложения в областта на изкуствата и културата по Програма „Култура" за настоящата 2025 г. Крайният срок за кандидатстване е 17 февруари

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района тази сутрин.  Целият район около сградата на ВСС е блокиран и има засилено полицейско присъствие. От 10 ч

>