Радев отказа да освободи главния секретар на МВР, видя в искането чистката от оня запис на ПП (Обзор)

24.08.2023 21:46 Димитър Мартинов
ПЕТЪР ТОДОРОВ, главен секретар на МВР

Петър Тодоров съгласен с мотивите на президента

Мотивите към предложението за отстраняване на Петър Тодоров от поста главен секретар на МВР са изцяло политически и са продължение на пълномащабната чистка в тази институция. С този мотив президентът Румен Радев отказа да освободи Тодоров от най-високия пост в МВР. Искането бе инициирано от правителството и вътрешния министър Калин Стоянов.

“Посочените аргументи за липсата на организация и контрол върху дейностите на МВР са в остро противоречие с докладите за дейността на МВР за 2022 г. и първото полугодие на 2023 г. на самото МВР. В собствените си доклади МВР отчита по-добри резултати и по отношение на регистрираните и при разкритите престъпления”, пише в позицията си Радев.

Така той коментира мотивите за смяната на Тодоров. Там бяха посочени смъртта на шестима полицаи през последните две години, убийството на психолога Иван Владимиров, неяснотите около влизането в страната на починалия Ангел Христов, известен като един от Братята Галеви, както и изпускането на извършителя на убийството в село Цалапица.

Държавният глава коментира коя според него е истинската причина за поисканата рокада: “То напълно се препокрива със записа на партийното събрание на “Продължаваме промяната” от месец май т.г., в което уволненията в системата за сигурност са мотивирани с целта “местните избори ще са с наше МВР”.

Радев посочва още, че всеки може да се запознае с докладите за дейността на МВР за 2022 г. и първото полугодие на тази. Държавният глава счита, че освобождаването на главния секретар в този момент ще обслужи единствено интереси, различни от обществените, допълват от “Дондуков” 2.

От политическото ръководство на МВР не коментираха отказа. Тодоров обаче каза няколко думи: “Съгласен съм с изразената от президентството позиция, защото това е истината. За мен тя е правилна и истинска”.

На въпрос как ще коментира искането за неговото освобождаване, той заяви: “На този етап не желая да коментирам мотивите, макар че по всеки един от тях имам какво да кажа. Истината е в докладите за дейността на МВР за 2022 г. и за първото полугодие на 2023 г. Те показват много ясно дали МВР се справя добре. Там, видно от изнесения доклад, престъпността за изтеклото полугодие е намаляла с 4,1%, а разкриваемостта се е увеличила с 5%. Защо е това разминаване, няма да коментирам. Официалният доклад на МВР може да се изиска и да се провери”, уточни Тодоров пред Нова тв.

Главният секретар обясни, че са сменени 14 директори на областни дирекции на полицията. С него като професионален ръководител това не било съгласувано. “Между тях има изключително добри като резултати дирекции. За кадровата политика отговаря министърът. За мен част от директорите, които бяха сменени, са с изключително добри резултати”, посочи още Тодоров.

Други от От страната и света

Как коалиция стана конфузна дума, а Доган - вечният (не)удобен партньор

Общо 11 правителства в различни комбинации имат зад гърба си новите партньори Мнозинство на една партия не е имало от времето на Костов Борисов и ГЕРБ в 5 правителства "Златният пръст" свали премиера

Четвърти ден издирват мъж след взрива в Банкя

Четвърти ден издирват мъж след взрива в Банкя. Къщата е на брат и сестра - Тодор и Антоанета. В събота беше открито тялото на жената, но издирването на брат й продължава

15 години се точи дело за фалшив документ за кола, накрая го прекратяват

15 години продължава дело за съзнателно ползване на фалшиво свидетелство за регистрация на автомобил и измама в големи размери, водено срещу трима души

От днес са по-високи цените на билетите в Зоологическата градина в София, 10 лв. за възрастни

От днес са в сила нови, по-високи цени на билетите в Зоологическата градина в София, съобщиха в профила си във фейсбук от зоолическата градина, предава БТА

От север румънци, от юг гърци на пазар в България за евтини горива, цигари и храни

Шенген вече носи ползи за малкия бизнес у нас Ползите за България от влизането по суша в Шенген се оценяват от на над 1,6 млрд. лв. годишно. Най-голямата е за производителите и износителите

>