Коя поза за сън какви проблеми решава

23.08.2023 01:00 Павлина Трифонова
Проучвания са показали, че по-голямата част от нощта прекарваме на една страна и така си почиваме по-добре. СНИМКА: ПИКСАБЕЙ

Спането на една страна се смята за най-полезно, но не и ако искате да забавите сбръчкването на лицето си

Всички знаем, че пълноценният сън е изключително важен. А колко трудно нещо може да се окаже дори през отпускарския сезон, защото е прекалено горещо или пък някой в съседство е решил да купонясва до зори. Редица проучвания обаче показват, че дори да спим дълго, ако не го правим удобно за своето тяло, сутрин пак ще сме с натежала от умора глава, подобна на тази при безсъние.

Това е така, защото заеманата от нас поза в леглото също има голямо значение. Повечето хора въобще не разсъждават как спят. А някои от тези, които все пак го правят, се събуждат в напълно различно положение от заетото при заспиване, което смятат за удобно.

Наскоро специализираната програма на Би Би Си за съвременните предизвикателства, пред които се изправя човечеството, обобщи най-интересните изследвания по въпроса как е добре да се спи.

В някои от тях са използвани инфрачервени камери,

специални одеяла със сензори и датчици,

прикрепвани за различни части от тялото, за да се разбере коя поза е най-популярна и подходяща през нощта за различните възрасти.

Изследователи в Дания например са открили, че хората прекарват повече от половината от времето си в леглото, спейки на една страна.

38% лежат по гръб и седем на сто по очи

Установили са също, че колкото повече възрастта напредва, толкова позата настрани става по-предпочитана. Само малките деца прекарват приблизително еднакво време на всяка от четирите си страни.

Друго проучване пък е показало, че спящите наляво или дясно си почиват по-добре в сравнение с нощуващите по гръб. Причината е, че тези пози помагат за прочистване на горните дихателни пътища. Предотвратяват запушването на мъжеца или увулата, както се нарича месестото парченце, което виси в задната част на гърлото и води до по-малко хъркане.

Някои тестове дори са успели да докажат, че преминаването от спане предимно по гръб към предпочитана страна може да реши напълно проблема със сънната апнея. Тя представлява многократно повтарящи се спирания на дишането по време на сън, като последствията от тях са ниско ниво на кислород в кръвта и нарушено качество на съня. Дългогодишно боледуване от нея увеличава риска от сърдечносъдови и метаболитни проблеми. Подобно на хипертонията и диабета сънната апнея е болест, която се развива с години и често

протича със симптоми, които страдащият не усеща

Спането на любима страна може да има и други предимства. Направено изследване сред заварчици на контейнерни кораби в Нигерия е установило, че спящите на гръб са по-склонни да страдат от болки в него в сравнение с тези, които прекарват нощта настрани. Също така при тях дихателните смущения като хъркане са по-чести.

Но това не означава, че спането на любима страна е панацея за всички болки, отбелязва Би Би Си. Много зависи какво заболяване имате и каква е точната позиция, която заемате по време на сън. Австралийски изследователи например са разбрали, че събуждащите се често със схванат врат прекарват повече време в положение, което те наричат “провокативна странична позиция за сън”. При нея тялото е усукано, като горната част на бедрото достига пред другото, извивайки гръбнака. Докато спящите в правилна странична поза изпитват по-малко болки във врата.

В Португалия възрастни хора, които имат подобни болежки, са били помолени да опитат промяна. Тези с проблеми в гърба са били инструктирани да спят настрани, а другите с болки във врата - по гръб. Четири седмици по-късно 90% от участвалите в експеримента са съобщили, че са получили облекчение на страданието си.

Нощните киселини са друг проблем, който може да намери решение с нова поза в леглото. При киселинен рефлукс стомашните сокове излизат от стомаха, причинявайки силно парене в гърдите. Някои лекари съветват да се спи на подпрени възглавници в опит да се облекчи този много неприятен вид болка или пък на лявата страна, тъй като при завъртане на дясната се отпуска долният езофагеален сфинктер - мускулна клапа, която се отваря по време на преглъщане и по този начин се позволява на киселината да излезе.

Макар сравнително малко възрастни да прекарват по корем нощите си, е добре да се знае, че тази поза може да доведе до влошаване на бръчките по лицето. Пластични хирурзи твърдят, че продължителното натискане на кожата дори в мека възглавница също я смачква. Така че, ако искате да я запазите по-дълго гладка, е добре да се спи единствено по гръб. Разбира се, ако нямате болежки в него или пък силно хъркане, от което цялата къща да се тресе. Тогава

спането по гръб няма да е удачно,

защото при него и двата проблема се засилват.

Учените съветват, когато изпробвате нови пози за сън, да си водите дневник за настъпващите промени. Също така не забравяйте, че прекаленото вманиачаване в търсене на най-доброто положение на тялото също може да ви държи будни, тревожейки се дали през цялата нощ ще останете в него.

Други от Сила за живот

Една цигара може да съкрати живота на дългогодишен пушач с 20 минути

Ако на 1 януари човек се откаже да пуши, до 5 февруари ще е "спечелил" една седмица, а до 5 август вече ще има един месец повече Само една цигара може да намали продължителността на живота с

Тайната за вечна младост на Хелън Мирън е 12 минути военна тренировка всеки ден

Програмата от упражнения е създадена в Канада, но днес се радва на голяма популярност дори в британското кралско семейство Макар тази година да се готви за 80-годишен юбилей

Морковът - вкусният зеленчук, който се грижи за здравето ни

Морковите са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години, а днес този кореноплоден зеленчук с дълбока история е намерил своето място в нашата кухня

Разкриха връзката между тимуса, витамин D и дълголетието

Той създава Т-клетките убийци - нашия страж срещу автоимунни болести, тумори и вируси Приемът на витамин D най-вероятно ще се окаже ключов за правилното функциониране на тимуса - единствения орган

Ако пиете сладко кафе, се заспива по-трудно и с времето от чучулиги може да станете сови

Чистите напитки имат и друго предимство: намалят излишните "празни" калории в храненето ви, които с времето водят до напълняване, без да допринасят за здравето Болестта

>