Ардино се сбогува с тютюна, но му посвети музей

18.08.2023 15:20 Ненко Станев
Експозицията в Ардино е разположена на 340 кв. м и представя целия процес на тютюнопроизводство.
Танер Чобанов е уредник на първия и единствен в България музей на тютюна, който се намира в Ардино.
В музея в Ардино могат да се видят кутии от цигари, произвеждани в първата половина на XX в.

“Ако преди четвърт век някой беше казал, че в района няма да има ниви с тютюн, а предметите, свързани с отглеждането му, ще бъдат музейни експонати, никой нямаше да му повярва. Тютюнопроизводството е основен поминък в населените места тук още от XIX в.”, твърди Танер Чобанов, уредник на първия в България музей на тютюна у нас, който се намира в Ардино.

Волю-неволю обаче родопското градче се раздели с тютюна в по-ново време, но пък му посвети експозиция, в която проследява пътя му от нивата до фабриката.

За първи път селището, наричано тогава Егри дере, се споменава писмено през 1847 г. от френския пътешественик Огюст Викенел. Той прави и първото подробно описание на Родопите в пътепис, завършващ с

доклад до главния директор на тютюнитe в Париж,

в който се описват производството, експортът и местната консумация на техническата култура.

Французинът споменава Ардино като точка от пътуването си в няколко реда. “Егри дере. Това мюсюлманско село се състои от махали, разположени в долината на доста големи разстояния една от друга и върху склоновете на планината. Стаята за пътуващите (мусафир одасъ) и големите бояджийски работилници се намират близо до джамията и рекичката на височина 500 метра над морското равнище”, пише пътешественикът.

В Ардинско отглеждането на тютюн започва в селата Ахрянско, Родопско и Бял извор. Местни жители са

работили в тютюневи складове в Ксанти и тайно пренасят семената

в родния край. Правят го тайно, защото в началото на XIX в. в Османската империя било забранено на мюсюлманите да отглеждат тютюн. С тази дейност се занимавали предимно гърци.

Век по-късно Ардинската околия вече е важна територия за производство на тютюн в Ксантийския район на Османската тютюнева режия (държавен монопол). През 1910 г. в околията влизат 59 села, в които има 1897 тютюнопроизводители, произвеждащи 348 700 кг тютюн годишно

за експорт, главно за Австро-Унгария и Германия

До края на миналия век отглеждането на техническата култура е основен поминък за местните земеделци. Заради планинския терен и малките ниви в отглеждането на тютюн почти не се използва механизация. Продуктът, добиван в Ардинско, е особено ценен и 80 процента от него са били предназначени за износ.

“Отглеждането на тютюна беше робски труд.

Ставахме по тъмно, за да берем

Когато напечеше, се прибирахме, но не за да почиваме, а да нижем. Пръстите ни ставаха черни от катран, който не можеше да се измие. Хлябът ни горчеше и в буквален, и в преносен смисъл. Дойдоха промените, а с тях и тютюневите фирми. Плащаха жалки суми за продукцията и постепенно хората намериха други начини да изкарват прехраната си”, спомня си 75-годишният Али Хасан.

“Всяко семейство в района е свързано по някакъв начин с тютюна и така се роди идеята да направим музей. Тя е от доста време, а реализирането ѝ стана по настояване на кмета на общината Изет Шабан. Първоначално искахме да създадем малко кътче в градския музей, където да разкажем за тютюна като един от основните поминъци на местното население. В процеса на работа стигнахме до извода, че тютюнът заслужава по-голямо внимание. Така решихме да се създаде постоянна експозиция на тема “Тютюнопроизводство и манипулация на тютюн в Ардинско”, разказа Танер Чобанов.

За създаването на общинския музей идеи са взети от подобни музеи в гръцкия град Кавала и турските градове Бафра и Самсун.

Особено ценен при набирането на информация се оказал наследник на изселник от Ардино в Турция. Той помогнал да се осъществи контакта с турските музеи. Баща му се изселил през 1950 г. На границата турските власти го попитали какъв занаят упражнява, а той отговорил, че е тютюнджия. Това станало причина да бъде заселен в Самсун, където се отглеждат най-добрите турски тютюни.  

Експозицията в Ардино е разположена на втория етаж на общинския музей на площ от 340 кв. м и представя пътя на тютюна от нивата до фабриката.

Чрез фотоси и автентични предмети се показва последователността на процеса по отглеждането на тютюна - оран, торене, засаждане, подготовка на разсад, разсаждане, отглеждане, бране, сушене, пасталиране и балиране.

“Тук посетителите ще видят използваните в миналото дървено рало и други ръчни инструменти като мотики, копачи, садила, кошове за пренасяне, игли за низане и много други. И най-вече истински тютюн, изсушен в саръци (рамки) и балиран.

Втората част от експозицията показва друг етап от тютюнопроизводството - изкупуване, съхранение, манипулация, ферментация и подготовката на тютюни за износ.

Интерес предизвиква

колекцията от стари кутии за цигари,

произвеждани в България през първата половина на XX в. Тук могат да се видят легендарните цигари “Томасян”, “Пловдивъ”, “Арапче”, “Талисман”, “Пашоолу” и други.

В музея може да се научи повече и за сортовете тютюн, отглеждани в района.

Освен популярните басми тук има информация за стария сорт “Мюмюново семе”, който е в основата на много от ориенталските тютюни. Любопитен е сортът “Секирка”, който бил селектиран в Ардинско.

“Колекцията включва и архивни фотографии, документи, научна, художествена и справочна литература, свързана с производството на тютюн по тези места. За тази част съдействие ни оказаха Регионалният исторически музей в Кърджали, Държавният архив и регионалната библиотека “Никола Вапцаров”. Има и много хора, които

дариха предмети и документи,

които със сигурност са били скъпи и със сантиментална стойност за тях”, казва Чобанов. Според него особено ценно е последното дарение, направено от тютюнопреработвателна фирма. Тя предоставила дървена истиф-преса, използвана за пресоване на тютюна след ферментацията.

“Това е само началото. Има място и възможности за по-нататъшното обогатяване на колекцията в процеса на продължаващата изследователска работа”, убеден е уредникът на музея. Местни и туристи проявявали голям интерес.

“Младите не знаят много, дори почти нищо, освен от спомени и разкази на дядовците и бабите си. Нашата експозиция разказва нагледно за тютюна. Тези, които са участвали в отглеждането на тютюн, изкарвали са прехраната си, ще си спомнят може би с умиление и носталгия за онези времена, други ще си кажат “отървахме се от този изнурителен труд”. Но всички ще имат памет за историята на тютюна в този край”, казва Танер Чобанов.

Други от Регион

Условна присъда за водач на камион, убил клиент от Раковски при движение назад

Шофьорът се извинил на близките на загиналия в съдебната зала и помолил за снизхождение състава 22-годишният водач на камион, който на 27 ноември 2023 г

Мъж си търси 9000 лв. от ВМЗ, пожар на полигона в Анево унищожил лозето му

Делото е заведено 7 г. след инцидента                                                                                                                                                             

Паднала скална маса затруднява движението по републикански път Средногорци - Рудозем

Паднала скална маса затруднява движението по републикански път II-86 в района на град Рудозем, съобщи дежурният в Областно пътно управление (ОПУ) - Смолян

Осъдиха жена от Христо Даново, не плащала издръжка на детето си над 4 години

Натрупала дълг от 8400 лв.  Жена от карловското село Христо Даново се сдоби с условна присъда от 4 месеца за неплатена издръжка на детето си. Тя се развела със съпруга си през 2018 г

Дядото на Росен Желязков - бай Георги Баругата, бил републикански шампион и в леката, и в тежката атлетика

Дядото на премиера Росен Желязков е бил виден атлет, републикански шампион в леката и тежката атлетика на младини. Георги Савов, известен в Чепеларе като бай Георги Баругата

>