Откриха микропластмаса в човешко сърце

18.08.2023 10:27 Мария Нишанджиева

Може да си мислите, че имате златно или може би каменно сърце, но за първи път е открита микропластмаса в човешко сърце. Проучването е публикувано в списание Environmental Science and Technology. 

Микропластмасата представлява много малки парченца пластмаса с дължина под 5 мм. Обикновено се съдържа в опаковките на храните. 

Тревожното откритие е направено от екип учени на китайската болница "Пекин Анжен", които са анализирали сърдечната тъкан на 15 пациенти, претърпели сърдечносъдова операция, пише "Ню Йорк Пост". 

Микропластмасата може да попадне в човешкото тяло през устата или носа. 

Лекарите са искали да проучат дали тези частици могат да попаднат в сърдечносъдовата система на хората.

Изследователите са събрали и анализирали сърдечна тъкан на пациентите, както и кръвни проби от половината от участниците.

Те "открили от десетки до хиляди отделни микропластмасови парчета в повечето тъканни проби" и открили пластмаса във всички кръвни проби.

В пет вида сърдечна тъкан са открити девет вида пластмаса. Проучването също така открива доказателства, които предполагат, че някои микропластмаси са попаднали в организма на участниците по невнимание по време на операциите.

Пластмасите, открити в три различни части на сърцето, включват поли(метилметакрилат) - пластмаса, която обикновено се използва като устойчива на счупване, алтернатива на стъклото. Според изследователите тези частици не могат да бъдат обявени като случайно попаднали. 

Открити са също полиетилен терефталат, който се използва в дрехите и контейнерите за храна, и поливинилхлорид (PVC), който е широко разпространен в производството на прозорци, дренажни тръби, бои и др.

"Откриването на микропластмаси е тревожно и са необходими повече проучвания, за да се разбере как те навлизат в сърдечните тъкани и потенциалните им дългосрочни ефекти", заключава изследователският екип.

Миналата година едно проучване показа, че хората консумират около 5 грама малки пластмасови частици всяка седмица, или приблизително теглото на кредитната ви карта.

Пластмасовите частици попадат в човешката хранителна верига от отпадъците от опаковки и навлизат в организма чрез морската сол, морските дарове и дори питейната вода, установиха учени от Медицинския университет във Виена.

Промените в стомашно-чревния тракт, причинени от микропластмасата, са свързани с метаболитни заболявания като затлъстяване, диабет и хронични чернодробни заболявания.

Други от Докторе кажи

Лекарският съюз: Не може да има амбулаторни практики без общопрактикуващ лекар

Българският лекарски съюз (БЛС) категорично не е съгласен лекарската дейност в амбулаторните практики да се извършва от медицински персонал с по-ниски професионални умения

Увеличават се отсъстващите по болест ученици в област Хасково

Увеличават се отсъстващите по болест от занятия ученици в област Хасково, съобщиха от Регионалното управление на образованието към Министерството на образованието и науката

Пострадалият при влаковата катастрофа, настанен в ИСУЛ, е с опасност за живота

59-годишният мъж, който пострада при сблъсъка между два товарни влака вчера и беше докаран от екип на СМП в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", остава в много тежко състояние, с опасност за живота

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

>