Стажанти се запознаха със специфични заболявания на семинар в УМБАЛ "Свети Георги"-Пловдив

18.08.2023 10:17 24 часа Пловдив онлайн
Проф. Ангел Учиков по време на семинара с младите стажанти. Снимка: УМБАЛ "Свети Георги".

Стажант-лекари на семинар в хирургиите на
университетска болница “Свети Георги”

Проф. д-р Ангел Учиков даде примери от своята дългогодишна практика за различни специфични случаи

Специализиран семинар с участието на стажант-лекари от Медицински университет - Пловдив се проведе в заседателната зала на Втора клиника по хирургия към УМБАЛ “Свети Георги”. Темите, които бяха представени, засягаха симптомите на медиастинит, клиничната картина на заболяването, диагностицирането и лечението на острото или хроничното възпаление на тъканите в средностението.

Обучителният курс на младите медици включва поредица от лекции и практическа част край леглото на болния, при която извършват лекарски манипулации и наблюдават общото му състояние.
Семинарът бе воден от гл.ас. Неджат Али в присъствието на ръководителя на катедра „Специална хирургия“ проф. д-р Ангел Учиков, дмн.
В разработената по темата презентация гл. ас. Али припомни, че медиастинумът е пространството между двата бели дроба и че в средостението се разполагат хранопроводът, трахеята, големите бронхи, сърцето, плеврата и лимфните възли. И тъй като са свързани помежду си от рехава съединителна тъкан, това благоприятства развитието и разпространението на възпалителните процеси.
„Ако не се диагностицира навреме и не започне незабавно лечение, може да се стигне до летален изход. При остър медиастинит смъртността е 35%, а в хирургията при над 4% вече говорим за висока смъртност“, поясни проф. Учиков и още веднъж отчете, че факторът време е изключително важен. Какви са причините за заболяването, колко бързо може да се стигне до сепсис и кое е адекватното лечение бяха част от въпросите, които поставиха стажант-лекарите.
Проф. Учиков посочи, че най-честите причини за развитие на остър медиастинит са нараняване на хранопровода, на трахеята или големите бронхи, при възпалителни процеси на органите в средностението и в областта на главата и шията. Той сподели със стажант-лекарите разнообразни и интересни случаи, които е срещал в дългогодишната си практика.

Други от Докторе кажи

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

Издадоха визата за проектиране за националната детска болница в София

Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова връчи на изпълнителния директор на „Здравна инвестиционна компания за детска болница" ЕАД д-р Влатко Глигоров визата за

>