Китайската медицина в помощ при хранителните разстройства

16.08.2023 14:37 Радио Китай
За традиционната китайска медицина наличието на здравословен проблем е знак, че някъде в тялото се е появил дисбаланс.

Може ли традиционната китайска медицина да помогне в лечението на хранителни разстройства, като анорексия, булимия или прекален апетит? Също като при другите здравословни неразположения и тук няма универсална рецепта, защото лечителите от Изтока използват индивидуален подход за всеки един пациент, разказва Радио Китай.

За традиционната китайска медицина наличието на здравословен проблем е знак, че някъде в тялото се е появил дисбаланс. Що се отнася до хранителните разстройства, независимо дали това е анорексия, булимия, преяждане, патологично ограничаване на храната или нощни похапвания, вероятно причината за тях е в нарушен поток на енергията в сърцето, черния дроб, далака или бъбреците.

Сърцето: Съвременната наука ни учи, че сърцето е орган, чиято основна задача е да изпомпва кръвта. За китайската медицина то също е и дом на „шън“, или духа, и се свързва с мислите, паметта, съзнанието, неща, които обикновено западната медицина приписва на мозъка. Не бива да забравяме обаче, че в западната култура сърцето е орган на чувствата.

Като орган на емоциите и духа, при хората с хранителни разстройства много често на лице са смущения на „шън“. Подходът към храненето е като огледало на начина на живот. Ако преяждате, повръщате, не се храните или нездравословно се ограничавате от приема на храна, то сърцето и духът ви, както и физическото тяло, вероятно не са в равновесие.

Черният дроб: Според китайската медицина черният дроб също е свързан с емоциите. Той отговаря за безпроблемното протичане на всичко в тялото, включително и емоциите. Когато желанията ви са много различни от реалностите в живота, това може да предизвика силно чувство на гняв, безсилие и ниско самочувствие. Когато тези чувства се потискат постоянно, енергията на черния дроб е блокирана и не се движи свободно. Това се проявява в раздразнителност, изблици на гняв и разбира се разстройства в храненето.

При някои хора, особено тези с хранителни разстройства, тези емоции остават несподелени и водят до депресия и тревожност.

Далакът : Според традиционната китайска медицина далакът е органната система, която най-често страда от хранителните разстройства. Заедно със стомаха той отговаря за обработването и усвояването на храната и превръщането ѝ в енергия и хранителни вещества, от които се нуждае организмът. Далакът има и задачата да „държи нещата“ в тялото. Хранителните разстройства могат да го увредят по няколко начина. Първо, храносмилателният процес може да бъде нарушен, дори години след разстройствата в храненето да отмината. Това се отразява в симптоми като болки в стомаха, газове, киселини, запек или диария, както и недостиг на сили или умора. Друг признак за увреждането на далака са лесните натъртвания, тъй като кръвта не „се задържа“ в съдовете. Дисбаланса в тази органна система е възможно да е и една от причините за проблеми със забременяването и склонността към спонтанен аборт.

Бъбреците: В китайската медицина бъбреците са дом на всички жизненоважни вещества в тялото – ци, кръвта, есенцията дзин, т.е. всичко от което зависи конституцията на тялото (типа организъм).

Конституцията на тялото е показател за това колко здрав е човек, а начинът на живот оказва силно влияние върху нея. Например ако сте голям и здрав физически, но често ходите на партита, не обръщате внимание на хранителния си режим и не спите достатъчно, всичко това може да изчерпа силите ви и да промени конституцията на тялото. От друга страна ако сте от хората с по-слабо здраве, но се грижите добре за себе си, храните се правилно, спите достатъчно, е много вероятно да укрепите организма и да доживеете до дълбоки старини.

Според д-р Лин Джефи, автор на книгата „Лесни стъпки: Китайският начин за по-добър живот“, хранителните разстройства увреждат конституцията на тялото и здравето на бъбреците. Добрата новина обаче е, че ако страдате от хранителни разстройства или сте имали такива, не всичко е загубено. За да се справите с тях, първо потърсете професионална помощ, за да решите психологическите проблеми. В същото време китайската медицина може да ви помогне да възстановите баланса в тялото и да поправите щетите чрез акупунктура и билки, да успокоите духа (шън) и черния дроб, както и да укрепите далака и бъбреците.

Други от Докторе кажи

Тревожно! Всеки седми младеж в България е с високо кръвно

Младите пренебрегват профилактиката, казва водещият кардиолог и ангиолог доц. Светлин Цонев Всеки седми младеж у нас е с високо кръвно налягане. Данните са от наскоро проведено скринингово проучване

Проф. Кантарджиев: Случаите на грип ще нарастват до февруари

Ръст на заболелите от грип ще има през февруари, засега епидемичната обстановка се развива нормално, заяви в "Денят започва" проф. Тодор Кантарджиев. Той прогнозира

Сериозно увеличение на случаите на грип във Видин

През последните дни във Видин се отчита сериозно увеличение на повикванията на телефон 112 от пациенти със симптоми на грип. Повече са и чакащите пред кабинетите на общопрактикуващите лекари

Проф. Сотир Марчев: Пия по 3 кафета на ден, полезно е за сърцето

Пия по три кафета на ден. Средно с 30% по-ниска е сърдечносъдовата смъртност на хората, които пият кафе спрямо тези, които не пият кафе. Доскоро това не беше ясно и уверявам ви, нямам бизнес с кафе

Област Благоевград също е на прага на грипна епидемия

Трета област у нас е на прага на грипна епидемия - Благоевград. Болните от грип и респираторни заболявания са нараснали значително.  За щастие, засега училищата и болниците там не усещат натиска на

>