Николай Димитров: Благодаря на екипа ми, вече пишем план за развитие на Несебър до 2037 г.
- Поставяме си амбициозни, но достижими цели, което е гаранция за успех, казва кметът на града
- Тази година празникът е посветен на 40 г. от вписването на Несебър в листата на световното културно наследство - 8 декември 1983 г. бележи нов етап от развитието
- Г-н Димитров, с какво настроение посрещате празника на града?
- Празникът на Несебър е най-значимото и посещавано събитие в нашия град - 15 август е ден, който всички очакваме с вълнение и подготвяме с много внимание. Този празник оставя тръпка и спомен у всеки, който е станал част от него.
Били сме свидетели на предложения за брак на крепостните стени, ставали сме част от емоцията на хиляди хора, които празнуват с нас за първи път и се завръщат всяка следваща година, за да изживеят тук отново вълнуваща лятна нощ.
Нашият празник не е просто събитие в културния календар, той е резултат от дълга и прецизна подготовка. Всяка година наши гост-изпълнители са личности с огромен принос в културния живот на България - звезди на певческото и танцовото изкуство, изявени актьори и творци с огромна популярност.
Затова посрещам 15 август с чувство на удовлетвореност
от извършената огромна организационна дейност и с вълнение и очакване отново да се срещна с гостите и гражданите на Несебър в нощта на празника.
- Тази година Несебър чества 40 години от приемането му в ЮНЕСКО. С какво по-особено ще отбележите юбилея?
- Тази година празникът на Несебър е посветен на 40-годишнината от вписването в листата на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Датата 8 декември 1983 г. бележи нов етап от развитието на града и периодът от тогава до днес е най-славният, динамичен и благодатен за Несебър.
Членството ни в различни международни организации на градове с културно наследство допринесе изключително много за популяризиране на целия регион и за разцвета на местната икономика.
За съжаление, бурното развитие на частната инициатива и предприемачеството разкри и някои слабости и пропуски в регулацията на определени обществено-икономически дейности и доведе до налагане на мониторинг на културната ценност Старинен Несебър.
В момента Министерството на културата изработва нов план за опазване и управление на града. Към общината също имаше предписания, в резултат на които
изработихме проект на стратегия за културното наследство
на Несебър, включващ и Обзор - селище с древна история и богата археология, датираща от Античността.
Стратегията е документ, който разкрива нашата визия за опазване на историческите паметници по населените места и разработва перспективите за съхранение на всяка ценност, която е или ще бъде открита на територията на общината.
Важно е да се знае, че мисията за опазване на културното наследство на Несебър е поделена отговорност между държавата, общината и гражданите.
Всички трябва да работим, за да популяризираме и запазим това, което предците са изградили и оставили в наследство на града ни и на България.
- Управлявате общината от 2007 г., но винаги сте оценявали постигнатото от предшествениците ви. Какво надградихте в Несебър, за да държи 16 г. короната на най-привлекателния град по Българското Черноморие?
- Аз и колегите от администрацията работим за Несебър от 16 г. Всичко, което градим и надграждаме, има начало назад във времето. Всеки управник е допринесъл за развитието на населените места в общината. Но най-важни са хората!
Уважавам труда и усилията на всеки мой съгражданин,
защото истината е, че просперитетът на Несебър е резултат от работата на гражданите. Нашата задача е да регулираме процесите на развитие и да определяме приоритетите, след като плановете ни за града и общината са получили общественото одобрение, но хората са тези, които задават посоката.
Управлението е отговорност, ние служим на гражданите!
- Трудно ли се управлява община като Несебър?
- Управлението на всяка община е трудно. Най-трудно е да се балансират интересите на общността с тези на отделната личност. Никой не трябва да живее с
илюзията, че работата с хора е лесна,
че решенията, които се вземат, са прости.
Административната дейност е сложен процес от процедури, срокове, комуникация с държавни органи, агенции, министерства. Защото работата на общините е в пряка връзка с работата на държавните институции, но хората много често не правят разлика между държава и община.
През годините сме изградили отношения на взаимодействие и тясно сътрудничество с всички държавни институции и имаме тяхната подкрепа.
- Налага ли се да балансирате между икономическите интереси и запазването на автентичния облик на Стария град?
- Автентичният облик на Стария Несебър е причината за икономическите интереси към него. Затова той не трябва да се нарушава. Нашата основна цел е да се запази културното наследство в оригиналния му вид.
На тази задача са посветени много мероприятия, най-важните от които са свързани с образователните и разяснителни инициативи сред децата. Те са наследници на богатствата на Несебър и затова цялата ни общност трябва да е пряко ангажирана с възпитанието на най-малките в опазване на историческото наследство.
В активния сезон Старият Несебър се посещава от 30 хил. туристи дневно, длъжни сме да съблюдаваме за опазване на паметниците.
За целта работим заедно с Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство по програми за реставрация и влагаме значителен обем средства в дейностите по поддръжка и опазване на Стария Несебър в автентичния му вид.
И това датира от 1956 г., когато държавата е обявила Несебър за архитектурен и градоустройствен резерват с национално значение.
От друга страна, Несебър е жив град и за да продължава да живее, трябва да се развива икономически. Точно това ще трябва да урегулира планът за опазване и управление на старинния град Несебър.
- През последните години сме свидетели на много кризи, но по нищо в Несебър не личи, че се живее в трудни времена. Градът и селата се облагородяват, инфраструктурата е на ниво и все повече хора се заселват. На какво се дължи това?
- Кризите се отразиха. От март 2020 г. се отчете забавяне на текущата реализация на редица обекти и нарушение на предвидените срокове за изграждането им.
Причина за това бе резкият спад на приходи от местни данъци и такси, свързан с пандемията.
Такова бе положението във всички общини. На практика започнатите обекти бяха замразени.
Последваха събитията в Украйна, довели до криза в световната икономика. Ревизирани бяха сключени вече договори поради отказ на изпълнителите.
Наложи се повторение на процедури по възлагане, за някои обекти - многократно, което доведе до допълнително забавяне. За да наваксаме,
приложихме гъвкав подход и преразглеждане на сроковете и темповете на работа
Ние развиваме дейност по благоустрояване във всички съставни селища и работим за облагородяването им, за да създадем привлекателна и модерна жизнена среда в общината.
За това помагат и кметовете на съставните селища, заедно с които набелязваме приоритетите. От тях получаваме и съдействие за организацията на дейностите по поддръжка на стари и строителство на нови обекти.
- Какво казвате, като чуете за Несебър като “другата България” или “град държава”?
- Ние сме български граждани и законите на държавата са за всички. Разбирам, че подобни определения визират материалното благосъстояние на нашите съграждани, но дали хората, които ги употребяват, са наясно, че всеки просперитет е плод на усилен труд, на предприемчивост, на пресметнат риск и инвестиции?
Ние имаме мениджърски подход и следваме стратегията за развитие на общината, като се стремим да наложим баланс в икономическите и социалните отношения в общността.
Ако имате предвид специалния статут на града и изискванията на Закона за Черноморското крайбрежие, то би трябвало да се подчертае, че те са по-скоро регулиращи по отношение на възможностите за развитие на бизнеса.
- Казват, че Слънчев бряг не може без Несебър и обратното. Споделяте ли това схващане и как се допълват двата световноизвестни курорта?
- Съгласен съм с това твърдение. Слънчев бряг е най-големият от курортните комплекси в България и туристопотокът, който генерира, е пряко свързан с посещаемостта в Стария Несебър. От друга страна,
Старият Несебър привлича туристи от цял свят
Ако се вгледаме в хронологията, Несебър е обявен за ценност от национално значение преди началото на строителството на комплекса през 1958 г.
Така че социалистическата държава в лицето на отговорните за развитието на туризма институции от онова време правилно е преценила перспективите и локацията и давайки начало на изграждането на Слънчев бряг, е поставила основите на съвременната българска туристическа индустрия.
- Приятелите или враговете ви се увеличиха през тези години?
- Ние, гражданите на Несебър, сме общност. Разбира се, че в нея съществуват недоволство и претенции, но това ни мотивира да работим повече.
Ако всички бяха удовлетворени, нямаше да има прогрес чрез стремеж към по-добър живот. Нашата общност е сплотена, единна и решителна.
Споделяме еднакви ценности и мечти – по-хубав живот за нашите деца, спокойствие за възрастните хора и сигурност за семействата и отделните граждани. Стремим се към по-добра жизнена среда, образование, по-хубави паркове и детски площадки.
Ние сме общност, която откликва на всеки вик за помощ
Чрез структурите си общината е организатор на множество благотворителни инициативи, посветени на хуманни каузи, но гражданите са тези, които се включват, участват и правят чудесата на добротворството възможни.
И всички тези мои съграждани са ми приятели! А въпросът за враговете? Той е излишен!
- Съжалявате ли за нещо, което не сте постигнали?
- Съвременната динамика на живот поставя все повече задачи пред всеки. Винаги има нещо несвършено, недовършено, отложено или нещо, на което още не му е времето.
Много от задачите, които си поставяме, са комплексни и изпълнението им не зависи само от един човек или една институция. А от съжаление полза няма - по-добре е да се работи и да се посрещат предизвикателствата.
Най-сладко е удовлетворението от постигнатото. Община Несебър е реализирала проекти, по които е действала години методично, упорито и настоятелно е чукала по вратите на министерства и агенции до завършека на работата.
За това благодаря на всички колеги от администрацията и ресорните звена в нея. Те са причината Несебър да е в листата на най-успешните български общини.
- С кое най-много се гордеете от управлението си?
- Гордостта не е добър съветник. Вече съм се научил, че за човек е добре да може да се смирява, защото животът, хлябът, вярата, надеждата, здравето са по-големи от всички нас.
И все пак удовлетворение от добре свършената работа има, но и съзнанието, че работим в екип. Аз представлявам местната общност и всяко постижение, всяка победа са общи.
Гордея се с нашата сплотеност, която е в основата на напредъка на община Несебър. Разбира се, че в деня, в който приключваме поредния успешно изпълнен проект, има радост, но най-вече облекчение и удовлетворение.
А на въпроса с кое най-много се гордея, не мога да отговоря с няколко думи, защото свършеното през годините е много - и като размер на инвестициите, и като полезен ефект върху живота на общността.
- Какво още искате да се промени в Несебър?
- Работата никога не свършва - винаги има какво да се подобри, изгради и надгради. Моите идеи са подчинени на желанията на гражданите, на нуждите на населените места в общината и на възможностите за промяна – финансови и законови.
Много важни са целесъобразността и средносрочният и дългосрочен ефект от предприемането на определени действия. Трябва да се мисли в перспектива и да се анализират фактори като демография, състояние на местната икономика и др.
Винаги трябва да можем да отговорим на въпроса – какво целим?
Защото за успеха са важни целите. И да се аргументираме. Оказва се, че навременните действия, които предприемаме за разширение на детските градини в Несебър, са изключително важни, защото при нас няма недостиг на места въпреки прираста на населението.
Така стои и въпросът с училищата.
Ние не сме затворили нито едно от селските училища, дори напротив – ежегодно влагаме средства за подобряване на учебно-материалната база и издържаме маломерните паралелки с пари от общинския бюджет.
Краткосрочната и средносрочна цел е нито едно дете да не отпадне от образователната система. В дългосрочен план тези деца ще се превърнат в образовани и квалифицирани хора, които ще се реализират на трудовия пазар и ще започнат да допринасят за развитието и просперитета на общността - с експертиза, с труд, с предприемчивост и амбиция.
- За какво най-често си говорите с местните жители, когато ги срещнете?
- Аз слушам много внимателно гласа на моите съграждани. Опитът ме е научил, че
най-добрите идеи и предложения идват от гражданите
Приемам всеки съвет, критика или молба и се старая да работя така, че разумните и осъществими желания да намерят реализация. Разбира се, често нещата не могат да се случат веднага.
Хората представят предложения, свързани с инфраструктурни промени и подобрения, с препоръки за строителство на нови общински обекти и др. Искам да уверя всички, че работим, че имаме визия и планове за развитието на всяко населено място.
В много от случаите изчакваме пълната реализация на частни проекти, за да започнем строителството на общинската инфраструктура. В други за реализация на вече одобрени за строителство обекти работим за привличане на средства по национални или европейски програми, по които общината е допустима.
Всичко се случва с постоянство и упоритост.
- Ще се кандидатирате ли за пети мандат и какво бихте казали на конкурентите си?
- Изборите са част от пътя на всяко демократично общество. В момента аз и моите колеги работим по важни инфраструктурни обекти. Но по-важно е, че работим по Плана за интегрирано развитие на община Несебър и разработваме нов 10-годишен План за развитие на общината до 2037 г.
Концентрирани сме върху градското развитие, социалната политика и др. важни за отделните граждани и общността въпроси. Това са непосредствените задачи, които разработваме.
Очаква се дългосрочният им ефект да доведе до нови перспективи за развитие на общината.
Ние се стремим да си поставяме амбициозни, но същевременно достижими цели и знаем, че това е гаранция за успех.