С филмчета и приказки от детската градина ще бори агресията кабинетът (Обзор)

10.08.2023 21:45 Румина Димитрова
Премиерът Николай Денков, министърът на образованието проф. Галин Цоков и зам.-министрите на правосъдието Емил Дечев, на социалната политика Мая Василева и на вътрешните работи Ивелина Дундакова представиха мерките вчера. СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

Психолози и медиатори да работят за превенция на агресията още докато децата са в детската градина. А за целта да бъдат подготвени специални филмчета и приказки с образователни цели. Това е една от мерките срещу насилието, която ще задейства в следващия месец Министерството на образованието.

Мерки са подготвили и още 3 министерства - на вътрешните работи, на правосъдието и на социалната политика. Те бяха разработени в рамките на седмица и представени вчера по настояване на премиера Николай Денков. Повод стана случаят от Стара Загора, в който мъж наряза 18-годишно момиче с макетно ножче и острига косата ѝ.

Мерките умишлено са изготвени на ниво изпълнителна власт, за да може работата по тях да започне до месец, обясни Денков. Много малка част предвиждат и законодателни промени, но те тепърва ще се обсъждат. Като нужна законова промяна Денков посочи текстовете за брак между непълнолетни.

“През последните дни и седмици в медиите се появи информация за нови, някои от които изключително тежки случаи на насилие. Станахме свидетели на епидемия от нови случаи. Моята оценка е, че това е била една скрита епидемия през последните години. И сега, окуражени от подкрепата на обществото, много повече хора решиха да разкажат за техните проблеми,

Насилието няма да изчезне само”,

категоричен бе премиерът.

Министерствата са готови с повече от 15 конкретни мерки. Проблем засега остава темата какво да се прави с насилниците.

“Има един интересен аспект - как работим с насилниците. Това също се оказа въпрос, който изисква внимание, и остана като отворена тема, която ще обсъждаме”, каза Денков.

“В рамките на образователните институции има различни прояви на агресия, както по отношение на децата - така и към учителите. Това са белези и за насилие в самото семейство, затова трябва да се работи и с родителите. Амбицията ни е да се въведе такава програма и в детските градини и предучилищните групи, в по-горните класове вече има”, каза министърът на образованието проф. Галин Цоков.

С децата и родителите ще работят специални екипи от учители, психолози и юристи. Още от тази година по национална програма в 30 училища ще влязат медиатори за справяне с агресията. Идеята е от догодина те да бъдат разпределени по области и да се обхване цялата страна.

Отделно ще се търси и начин

да се назначат повече психолози в училищата,

особено там, където има зачестили случаи на агресия. Те ще оказват безплатна помощ на децата.

В училищата ще се въведат и програми за развитие на социалната и емоционалната интелигентност на учениците. “Наред с тях ще търсим начини да разширим доброволчеството и просоциалното поведение. Тук е важно ученическото самоучастие - ученици да подкрепят ученици”, обясни министърът. Цоков разказа и че вече има готови образователни филми за деца, подготвени от студенти в НАТФИЗ.

“Всичко това може да се приложи още в началото на следващата година. Много от мерките ще дадат средно- и дългосрочен ефект”, допълни министърът.

Национална програма за превенция на насилието ще разработи пък социалното министерство. Нейната идея е

психолози да започват работа с жертвите още след като подадат първия си сигнал

до институциите.

Ще се създаде и мрежа от специализирани услуги за деца и възрастни, жертви на насилие - по една във всяка област. Тези услуги могат да включват различни пакети за превенция и за подкрепа на жертвите на домашно насилие - медицински, юридически, социални и психотерапевтични дейности.

“Предлагаме да се създадат 6 експертни високоспециализирани екипи в страната, които да работят в координация, за да се приложат по-бързо мерките. Искаме и да има по-голяма информираност на обществото. Важно е и жертвите на насилие да имат достъп до ясна и точна информация за това къде и каква помощ могат да получат”, каза зам.-министърът на социалната политика Мая Василева.

Специална система, в която да се въвеждат, обработват и съхраняват всички случаи на насилие, ще подготви МВР. Идеята е вътре да се впишат жалбите на жертвите, случаите на насилие, но ще се отчитат и мерките, които са предприети по тях. Това бе една от промените, които депутатите одобриха по предложение на правосъдното министерство в Закона за защита от домашно насилие.

“На 16 март Бюрото за правна помощ към Министерството на правосъдието, МВР и адвокатските колегии подписаха меморандум за по-добра координация. Съгласно него всеки полицай, които е разбрал за домашно насилие, трябва да информира жертвата, че тя може да ползва безплатна правна помощ. Адвокатите са длъжни да отидат на мястото, където е жертвата - в полицейския участък, болница, защитено жилище или др., и да ѝ окажат правна помощ”, обясни пък зам.-министърът на правосъдието Емил Дечев.

“340 хил. лв. е разпределило министерството на 13 НПО, които работят по този въпрос. Някои имат телефонни линии, които работят по 24 ч, други са се специализирали в социално, психологическо и правно подпомагане на жертвите и т.н.”, допълни той.

Денков обеща, че кабинетът ще отчете какво е свършил след месец.

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>