Плащаш с левове, рестото – в евро, но само едрият бизнес е готов още сега

07.08.2023 21:30
При паралелно плащане в две валути ще бъде възможно да се плаща примерно в левове, а рестото да се връща в евро. Но това ще затрудни възрастните хора. СНИМКА: “24 ЧАСА”

Фирми и физически лица да извършват сделки в левове или в евро по избор, без държавата да ги ограничава. Идеята за това лансира финансовият министър Асен Василев още при първата си публична изява в рамките на сегашното правителство.

 България обаче трябва да вземе позволение от ЕЦБ и ЕК, защото едностранно въвеждане на европейската валута, без държавата да е станала член на еврозоната, се счита за нарушение на европейското законодателство.

От ЕЦБ почти веднага ясно посочиха, че въвеждането на еврото е крайната точка на процеса на конвергенция при влизане на дадена държава в еврозоната. Посочените в договорите за присъединяване към ЕС етапи по пътя към въвеждане на еврото

не може да бъдат заобиколени

с едностранна евроизация, смятат от централната банка на Европа.

“Паралелното плащане с левове и евро в магазините преди официалното приемане на европейската валута ще създаде повече проблеми, отколкото ще реши. БНБ и банковият сектор до голяма степен вече са интегрирани в еврозоната, няма нищо по-логично от това да продължим и да приемем еврото”, контрира малко по-късно преизбраният за втори мандат управител на централната банка Димитър Радев.

“И сега няма ограничение да се плаща с карта, вързана към еврото. След въвеждането на европейската валута може да има паралелно разплащане, но за кратък период от време. Идеята да е възможно това преди официалното ни влизане в еврозоната е проблематична заради европейски правила, би означавало и по-високи разходи за бизнеса, както и объркване на населението. Освен че методът няма аналог в друга държава, едва ли ще бъде одобрен и от ЕЦБ”, обясни мотивите си тогава Радев.

Паралелен живот на лев и евро означава

и двете валути да се използват в ежедневните плащания

в магазини, заведения за хранене и други търговски обекти. Пазарът на имоти отдавна работи в евро, а все повече българи, работещи в чужди компании, базирани у нас, получават заплатите си в европейската валута. БНБ пък разрешава откриването на банкови сметки в евро, през които да се правят различни операции, да се нареждат плащания и да се получават пари. Не е напълно забранено и плащането на заплатите да става в европейската валута, макар да е рядкост.

Но не е въведена употребата на евро в търговската мрежа, както и за плащането на задълженията към държавата или общините. За тези операции може да се използват само левове.

Според привържениците на паралелното функциониране на двете валути това има няколко предимства. Основното  е, че

ще направи въвеждането на еврото по-лесно

и безпроблемно, защото при по-честата употреба на европейската валута в ежедневието хората ще свикнат с нея, а левът постепенно ще бъде изместен. Освен това планираното обявяване едновременно на цените в двете парични единици няма да стряска потребителите, защото вече ще са свикнали.

Конкретните начини за паралелното въвеждане предвиждат: стартиране на обмяна от банките и валутните бюра само по официалния курс   - 1,95583 лв. за евро, без ограничения в обемите. Недостатък на това е, че трябват достатъчни количества банкноти, както и банките и обменните бюра да се откажат от печалбата си през обменните курсове.

Вторият начин това да се случи е да се запише в закон, че левът и еврото са равностойни в разплащанията, курсът е официалният и всеки може да плаща с каквото избере. Така няма да има опити за спекулации, при които търговци да приемат евро, но при курс, който те сами изберат.

Едрият бизнес подкрепя идеята, защото готовността при него е много по-висока, а доста големи компании и сега се разплащат във валута. Малките фирми и търговците обаче са против, защото трябва да инвестират спешно в нов софтуер, а и

това означава по-чести проверки, на които ще бъдат подлагани от контролните органи

За търговските вериги у нас няма никакви проблеми да въведат еврото, нито да минат през преходния период, в който ще може да се плаща и в двете валути, както и цените да се обявяват по този начин. Създадени са вече планове за преминаване през този период, но търговците държат да знаят датата на приемането на еврото достатъчно рано, за да задействат тези планове, казаха от Сдружението за модерна търговия, в което членуват големите търговски вериги.

За самите търговци, повечето от които работят и в останалите страни от еврозоната и имат доставчици оттам, да работят с единната европейска валута, е дори по-лесно.

Проблемът обаче е за малките търговци, тъй като те също като големите ще трябва сами да поемат разходите по пренастройване на фискалните си устройства.

Засега обаче не е ясно какво ще се изписва на фискалния бон в преходния период. Системата за отчитане на продажбите в реално време пред НАП е направена така, че да работи само с една валута, тя не може да работи с две валути едновременно. Остава възможността на фискалния бон стойността в евро да е посочена в скоби след стойността в левове.

Зам.-председателят на Българската стопанска камара Станислав Попдончев посочи пред “24 часа” още един проблем, който е бил разискван няколко пъти на сбирките на  Координационния съвет за подготовка на България за членство в еврозоната, но и до момента не е изяснен.

“Идеята първоначално беше в периода, в който еврото и левът ще се използват като паралелни валути, да има възможност човек да плаща с левове, а да му връщат рестото в евровалута. Реално този период не бива да е много дълъг, а да трае

само докато левовете се изтеглят изцяло от обращение

Но ако продължи дълго и търговците имат право да връщат както евро, така и левове, това ще създаде объркване и нищо чудно недобросъвестни търговци да се възползват от това”, каза той.

Причината е, че нашите монети от 1 и от 2 лева нарочно са направени така, че много да приличат на външен вид на монетите от 1 или 2 евро и е много лесно, особено възрастни хора, да бъдат излъгани.

“Представете си, че на някой възрастен човек търговец върне ресто от две евро вместо като монета от 2 евро -  като монета от 2 лева. Това веднага ще влезе в новините и партиите, които са против еврото, само това и ще чакат”, каза Попдончев. Според него именно затова периодът с възможността за плащане с две валути трябва да е максимално кратък.

Друг проблем възниква от фиксирането на глобите и другите видове парични наказания в левове в сегашното ни законодателство. “Има не стотици, а направо хиляди закони, наредби и други актове, в които

всички подобни плащания са написани в левове

Най-проблемни ще са заварените положения – например започнато е някакво наказателно производство по член от закона, който предвижда парична глоба в левове, а се довършва и реалното плащане трябва да се направи, след като сме влезли в еврозоната. Но наказаният вече няма откъде да намери левове”, посочи Попдончев. Преработването на всички тези нормативни актове ще трае с години.

Политиците: Паралелното използване ще действа успокояващо, ще ни подготви плавно

Шефът на бюджетната комисия на парламента  Йордан Цонев не вижда проблем за прилагане на идеята за предварително въвеждане на плащането в левове и в евро. Проблем според него би имало в разрешението, което трябва да получим от Европейската централна банка. До момента в никоя от страните, независимо дали са в чакалнята на Еврозоната, или преди нея, нямало практика за едновременно плащане в две валути.

“От техническа гледна точка ЕЦБ трябва да разреши, а от финансова гледна точка това е по-скоро успокояващ момент за българските граждани и бизнеса, доколкото в тях са събудени страхове от употребата на еврото. И в момента голяма част от сделките и плащанията се извършват в евро - например всички имоти и коли са обявени в евро като цени”, посочи Цонев.

    Според него и при по-дребни покупки няма да има проблем, особено ако с евро ще може да се плаща само картово, каквато възможност има и сега. 

    Според Румен Гечев от БСП  проблемът също се крие в разрешението от ЕЦБ. “Исторически това е правено по отношение на Косово и на Черна Гора. В България мотивът на Асен Василев най-вероятно е политически, тъй като те искат да направят процеса колкото се може по-необратим, и ако е възможно - в най-кратки срокове, тъй като това е политическа поръчка. Нашата позиция е, че ние не трябва да бързаме. Въвеждането на паралелното плащане при нас е безсмислено”, каза Гечев. 

 Петър Кънев от БСП  се усъмни, че  идеята е възможно да създаде повече проблеми, отколкото да разреши.

“Ако се прави с цел да свикне обществото да плаща в евро, вие си представете организацията на няколкостотин хиляди търговски обекта, чиито касови апарати трябва да бъдат с преработен софтуер. Това ще трябва да го плати работодателят, а не финансовото министерство. Отделно трябва да има и огромно количество монети и банкноти за връщане”, каза Кънев. 

    “Всяко ново нещо е проблемно и предизвиква съпротива, интересна е идеята, но не виждам доколко е работеща и доколко ще помогне за влизането в еврозоната. ЕЦБ не подкрепя тази инициатива.  За първи път тази идея я обсъждахме през 2007 г., когато Пламен Орешарски беше министър на финансите в присъствието на премиера тогава Сергей Станишев. Тогава самият финансов министър се уплаши да предприеме такава крачка, но се реши, че междуфирмените договори могат да се разплащат паралелно в левове и евро. България отдавна е в еврозоната, тъй като всичко е вързано с фиксинга към еврото. Друг е въпросът доколко това предложение на Асен Василев ще реши проблема и няма да създаде много повече. Притеснявам се, че едно такова решение ще направи объркване в двойните счетоводства, които трябва да се водят. Как ще реагират на това банките, НАП, гражданите? За мен по-реално е бързането, което те показват за влизането в еврозоната, тъй като отсега мога да кажа, че това е политически въпрос, не толкова технологичен или логистичен”, каза Кънев. 

    Привърженик на идеята за паралелното разплащане в двете валути е Искрен Митев от ПП-ДБ.  Според него са неоснователни голяма част от страховете от повишение на цените.

“Ако паралелно въведем двете валути, ще покажем, че няма нищо страшно, хората ще свикнат и ще започнат да приемат еврото. Ще се убедят, няма да се повишат цените”, каза Митев.

    По думите му цените ще бъдат обявени и в двете валути, но предложението е в евро да може да се плаща само картово. 

    Целта по-скоро е ние да свикнем с валутата и да се увеличи преходният период. От друга страна, това ще гарантира и че когато приемем еврото, ще можем да минем по-плавно през промяната, обясни още той.  

    Според Георги Ганев от ПП-ДБ  няма голям проблем с идеята, по-важно е обаче паралелното изписване на цените.  Той допусна, че  паралелното разплащане преди влизането в еврозоната би създало касов проблем на продавачите заради нуждата от левова и еврова каса. Ако плащането е само картово, то за  картовите трансакции не би имало никакви проблеми, това и в момента се случва - всички чужденци, които са в България, плащат така”, каза Ганев. 

    “Би имало проблем само ако самият магазин предлага някакъв си негов курс, но смятам, че повечето български бизнеси няма да си причинят това и просто ще минат по стандартните банкови курсове. Хубаво е дълго време да седят паралелно двете цени, за да могат хората чисто потребителски да следят да не би едната да нараства по-бързо от другата”, каза Ганев. 

“Да не забравяме, че преди 24 години го играхме този мач с превалутирането на лева тогава с махането на нулите и се справихме достатъчно добре, сега икономиката ни е много по-голяма, но мисля, че няма да има проблем”, каза Ганев. 

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>