Болести от 19 век се завръщат, ще устоим ли?

07.08.2023 20:05 Богомила Костадинова
СНИМКА: Pixabay

Актуалната картина на западния свят през 2023 г. е, меко казано, стряскаща. Ендемична проказа във Флорида, заплаха от десетки хиляди случаи на морбили в Лондон и сифилис увеличаващ се с над 50% в Ирландия и Португалия. Има ли риск някои отдавна забравени болести да се завърнат с нова сила през XXI век?

Намаляващите нива на ваксинация в детска възраст, промените в поведението и хранителните навици. Разбира се и изменението на климата допринасят за перфектна атмосфера, при която страшните болести, смятани за отдавна останали в отминала епоха, се завръщат в страни, които не сме вярвали, че могат да се появят пак, пише "Политико". 

Като прибавим и факта, че бактериите стават все по-устойчиви на антибиотиците. Това пък означава, че едно от най-революционните лекарства за последните 100 години е застрашено.

Докато по-добре финансово осигурените страни са съумели да елиминират много от епидемиите през предходните векове чрез кампании за ваксинация, информиране на обществеността за здравето и въвеждане на ефективни съвременни лекарства, през 21-ви век се наблюдава обрат в събитията. С пандемията COVID-19 и "ерата на глобалното кипене", здравните системи се оказват на заден план в борбата с някои от най-старите и опасни заболявания.

Ето пет древни болести, които се завръщат през XXI век:

Морбили

Морбили е една от най-заразните болести при хората. В миналото се е появявала като епидемия на всеки две-три години, и е причинявала смъртта на повече от 2 милиона души. Това се променя, когато бащата на съвременните ваксини Джон Франклин Ендърс създава ваксината. Първата е разрешена за употреба през 1963 г. След това ваксинацията става широко разпространена. Но болестта е толкова заразна, че имунитетът в населението трябва да е 95 %, за да се спре разпространението ѝ.

В днешно време тези стойности не са достигнати, което води до избухване на епидемии в Стария континент. През последните години Обединеното кралство, Гърция, Чешката република и Албания губият статута си на държави без морбили. Само два месеца след началото на 2023 г. в европейския регион вече има 900 случая на морбили - надхвърляйки общия брой за цялата 2022 година.

Холандия че е вероятно морбили да се завърне отново. В Лондон през юли Агенцията за здравна сигурност съобщи, че се очаква в столицата да се появят десетки хиляди случаи поради по-ниското ниво на ваксинация в течение на няколко години, което се е задълбочило от пандемията насам.

"Данните от Лондон оформят ужасяваща картина. Не трябва да подценяваме сериозността на това предупреждение", казва Андрю Полард, директор на Оксфордската изследователска организация за ваксини.

Сифилис

Сифилисът е бактериално заболяване, което се предава по полов път. Лекува се се пеницилин, ако се хване навреме. Ако обаче не се улови навреме, се развива на етапи, като първият е безболезнена рана, вторият е обрив с други симптоми, като температура или умора, а третият е латентен стадий, при който бактериите остават в организма, но не причиняват проблеми. Последният етап може да настъпи десетилетия след първата инфекция и може да увреди органите и да доведе до фатален край

В края на XVIII в. се смята, че над един на всеки пет лондончани е имал сифилис до средата на 30-те си години. Агенцията за здравна сигурност на страната отново наблюдава огромни скокове, като броят на случаите през 2022 г. - 8 692 - е най-големият годишен брой от 1948 г. насам.

Последното годишно епидемиологично проучване на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията сочи, че случаите в целия ЕС и в Европейското икономическо пространство се увеличават. Най-високият процент през 2019 г. е бил в Малта, следвана от Ирландия.

Неангажиращите сексуални контакти са по-лесни от всякога, благодарение на широко разпространените приложения за запознанства. Но не само това е причина за увеличението на случаиъе. Смята се, че за това нарастване са допринесли и съкращенията на услугите за сексуално здраве. Например 1 милиард паунда са били орязани в Англия.

Подагра

Болестта на кралете се завръща и този път от нея страдат не само кралските персони, които пируват с червено месо и алкохол.

Подаграта е болезнен вид артрит, при който малки кристали се образуват около ставите. Това често се случва на големия пръст на крака. Случаите се увеличават в цял свят, като в САЩ и Канада има най-голямо увеличение на прогнозите за степента на разпространение на подаграта между 1990 и 2017 г.

Рисковите фактори за подагра включват: да сте от мъжки пол, да сте затлъстяли, да имате здравословни проблеми като високо кръвно налягане и диабет. Фактор може да бъде и употребата на храни с високо съдържание на фруктоза. Влияние може да окаже и консумацията на алкохол.

Предвид факта, че процентът на затлъстяване в европейския регион не показва признаци на забавяне, изглежда, че болестта на кралете може да не си отиде скоро.

Проказа

Проказата е тежко кожно заболяване, причинено от бактерия, което води до увреждане на нервите и загуба на чувствителност в кожата, очите и носа. Това е нещо, което малко хора, живеещи в западните страни, някога са виждали.

Но, за съжаление това не се очертава да остане дълго така. Нов доклад за клинични случаи показва, че проказата може да е станала ендемична за Флорида в САЩ. През последното десетилетие броят на регистрираните случаи се е увеличил повече от два пъти в югоизточните щати на САЩ. Въпреки че за увеличаването на случаите се вини именно нездравословният начин на живот, изследователите посочват и неправилното лечение на заболяването като причина за това.

В древността хората с това заболяване са били изпращани на отдалечени острови под карантина, известни като колонии за прокажени. В днешно време болестта може да бъде излекувана с месеци терапия с няколко лекарства, а ранното й откриване може да предотврати инвалидизацията.

Малария

Маларията далеч не се смята за болест, която се среща само в тропическите райони на Африка, Азия и Латинска Америка. Болестта се е срещала в блатистите райони на Париж и покрай Темза в Лондон, а в края на XIX в. в Сардиния в Италия са регистрирани 300 смъртни случая на 100 000 жители. В Европа болестта успява да изкорени чрез мащабна следвоенна програма за пръскане с инсектициди, пресушаване на блатата и медикаментозна терапия.

Независимо от това, че маларията все още не се е завърнала напълно в региона, като изключим няколко локални случая, нарастването на други болести, пренасяни от комари, като например денга и вируса на Западен Нил, трябва да се разглежда като мигащ предупредителен знак. От другата страна на Атлантическия океан, през юни, Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ предупредиха за няколко локални случая на малария.

Що се отнася до съдбата на Европа, ръководителят на Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария Питър Сандс заяви, че с увеличаването на екстремните метеорологични явления в региона Европа "можем да станем свидетели на завръщането на маларията". 

Други от Докторе кажи

Лекарският съюз: Не може да има амбулаторни практики без общопрактикуващ лекар

Българският лекарски съюз (БЛС) категорично не е съгласен лекарската дейност в амбулаторните практики да се извършва от медицински персонал с по-ниски професионални умения

Увеличават се отсъстващите по болест ученици в област Хасково

Увеличават се отсъстващите по болест от занятия ученици в област Хасково, съобщиха от Регионалното управление на образованието към Министерството на образованието и науката

Пострадалият при влаковата катастрофа, настанен в ИСУЛ, е с опасност за живота

59-годишният мъж, който пострада при сблъсъка между два товарни влака вчера и беше докаран от екип на СМП в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", остава в много тежко състояние, с опасност за живота

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

>