И интимната връзка влиза в закона за борба с домашното насилие

07.08.2023 12:30

Парламентът прие на първо четене интимната връзка да влезе в закона за защита от домашното насилие. За гласуваха 144 -ма народни представители.  

"Интимна връзка" ли е "сглобката" между ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, опорочени ли са били протестите срещу насилието, има ли опит да се наложи Истанбулската конвенция. Около тези въпроси мина дебатът за промени в Закона за борба срещу домашното насилие.

Депутатите се събраха извънредно, за да приемат на първо четене поправка, която включва и защита на хората, които са в интимна връзка. Проблемът е, че дефиницията на "интимна връзка" е неясен. 

Активни в дебата бяха предимно представителите на ИТН, "Възраждане" и БСП. От управляващите думата взеха Искрен Митев, Кирил Петков, Тома Биков и Надежда Йорданова. 

Проблемът е много по-голям, обществото ни е болно от липса на справедливост. Още по-голямо внимание заслужава насилието между деца, между шофьори, между съседи. В резултат на този проблем избухнаха протестите. Хората искаха справедливост, а не човек с предишни прояви да се разхожда на свобода. Но протестът беше овладян, поне в София, каза лидерката на БСП Корнелия Нинова.

"Политически лица се появиха на протеста и протестът спря, защо ли? Защото гражданското общество се събуди и разбра, че повече няма да употребите гнева му и днес сте в интимна връзка или сглобка", каза Нинова. Според нея определението за интимна връзка не вършело работа. Тя определи текста като юридическо недоносче. 

За да накажеш насилника, първо трябва да докажеш интимна връзка, създавате два процеса, каза Нинова. Тя даде пример с прането на пари, където първо трябва да се доказва другото престъпление, а след това прането на пари.

 И тя попита какви лица - юридически лица, двама мъже, три жени. Според нея това било първи опит да се заобиколи конституцията и семейния кодекс, където е казано, че бракът е между мъж и жена. И Нинова се изненада, че още не е гласуван на първо четене и вече се прави поправка между първо и второ четене.

Искрен Митев от ПП-ДБ пък поиска да предложи текст. Той попита и Петър Петров как ще докажат, че тези взаимоотношения ще прераснат в семейни. "И само джендъри са ви в главата", завърши Митев. 

"Не си бил и помислял да влизаш в парламент, когато БСП е водила тази битка", отговори Нинова. 

Според Цончо Ганев "интимна връзка" прокарана по този начин обслужвала хомосексуалните връзки. "Това е безумие - смесвате някакъв изверг, нарязъл едно момиче, с хомосексуални връзки", обяви Ганев. 

Изказването на Гроздан Караджов от ИТН пък било заради "няколко нагли изказвания".  Управляващите трябвало да се извинят за закона недоносче. Проблемът бил в това, че цялата система не работи. Все повече жертви започнали да говорят пи какъв начин техните казуси са били чадъросани, че не са получили и най-малка закрила.    

Тома Биков от ГЕРБ пък попита как прокуратурата успя да задържи Емиили Тротинетката и Чеченеца, а не и този човек от Стара Загора. Той обърна внимание, че никой не знае имената на прокурорите и съдиите. Завишаваме наказанията и срещу това виждаме неизпълнение на закона. Дебатът трябва да се проведе и в съдебната и изпълнителната власт. Домашното насилие е културен феномен. Никой, когато посяга на най-близките си не мисли какво наказание ще получи, той посяга, защото е примитивен човек, каза Биков. Има изключително образовани хора, които са на същото примитивно ниво, добави Биков. 

 Според него смисълът на днешното заседание е да се отвори дебатът, а "не другите институции да си мият ръцете с Народното събрание". Той призова хората, които протестират, да протестират и пред други сгради. "С радост видях, че те протестират и пред Съдебната палата, там е големият проблем", обяви Биков.

  Кристиян Вигенин се върна към Дебора от Стара Загора и обясни, че проблемът там не е законът за защита от домашното насилие. Той призова законът да не се приема днес на второ четене. "Дайте достатъчно време да обмислим какво точно правим", призова Вигенин.

Според Любен Дилов разширяването на този закон извън семейството, създава допълнително объркване. Той даде като пример предложението на Надежда Йорданова за 60-те дни. Създаваме повече неяснота, каза Дилов. 

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>