Проф. Христо Пимпирев представи своята книга „Антарктическият стопаджия“ във Варна

05.08.2023 20:56
Проф. Христо Пимпирев

Проф. Христо Пимпирев представи премиерно във Варна своята книга „Антарктическият стопаджия“, издадена в съавторство с Иглика Трифонова, както и на книгата „На юг от разума“ на Изабела Шопова.

„Антарктическият стопаджия“ разказва за 30-те години проучвания на Ледения континент, в които ни возеха безплатно „на стоп“, но сега сме в нова ера, в други измерения на изследването му, посочи Пимпирев.

Купихме си кола, макар и „на старо", с която вече ние решаваме къде отиваме и гледаме в бъдещето, допълни той и сподели надежда, че след 5-6 години ще може да си позволим и нова кола.

Книгата се е родила от интервютата с проф. Пимпирев на Иглика Трифонова, която посетила пет пъти Антарктида. Освен тях, има и разкази за учения, споделени от 80 души, сред които всички български президенти, както и много чужденци, посочи авторката. Изданието съдържа и неин пътепис за пътуването до Ледения континент.

Това е колективен труд за живота на проф. Пимпирев не само като учен, а и като човек, който ми показа, че няма невъзможни мечти, посочи Трифонова и съобщи, че предстои да напише специална книга за осъществяването на идеята за български научноизследователски кораб.

Оказа се, че Антарктида е творческо място, където са пребивавали писатели, художници и музиканти. Една от тях е англичанката Роузи Томас, която описва българската база в своя роман „Слънце в полунощ“. Сред тях е и Изабела Шопова, която създава своята книга „На юг от разума“ на самия континент. Тя сподели, че Антарктида е първата ни стъпка към Космоса и като варненка се гордее, че градът е станал първото антарктическо пристанище. Най-важното там са хората, защото не можеш да покориш този континент сам, трябва да бъдеш част от общност, смята писателката. Мястото вади най-извисеното от човечеството и показва, че има смисъл заедно да строим бъдещето, допълни тя. Думите ѝ потвърди и професорът, който изтъкна, че там парите не важат, важно е човешкото отношение.

Тримата разказаха още за трудното пристигане в българската база на остров Ливингстън, за предходниците в изследването на континента, които са прекарвали там по две години и половина, за жените в експедициите, които в началото са били изключение, но сега често са половината от състава. Според Пимпирев без тях не може, защото имат морална сила и облагородяват мъжете.

Срещата предизвика голям интерес и гостите отговориха на въпроси за животните, които са срещнали на Ледения континент, лекували са ги и дори са хранили, без да искат.

Пимпирев, за когото бе казано, че много добре разпознава правилните хора за мисиите на Ледения континент, изтъкна, че е нужно те да бъдат с лек характер, желязно здраве и екипен дух.

Други от Възход и падение

Роби Уилямс: Не ме е срам да си призная, че съм употребявал хероин

Изпълнителят Роби Уилямс отвори темата за наркотиците, които е взимал в разцвета на своята кариера. В скорошно тв интервю 50-годишният певец призна, че много отдавна е употребявал хероин и кокаин

Бившият зет на Стоичков е новото гадже на Бесте Сабри

Бившият зет на Христо Стоичков е новата любов на Бесте Сабри. Преди години Айкут Рамадан бе женен за една от дъщерите на Камата - Мика. Двамата имат и дете - Миа

Съседите на принц Хари и Меган: Те са най-лицемерните хора на планетата

Принц Хари и Меган Маркъл не са познати в Монтесито. Двойката се е установила в Калифорния, след като напусна британското кралско семейство, и се опитва да изгради професионална империя

Джъстин Бийбър опроверга слуховете, че със съпругата му Хейли се развеждат

Джъстин Бийбър опроверга слуховете, че със съпругата му Хейли се развеждат. Изпълнителят публикува серия от снимки от почивката им в Аспън, Колорадо, на която двамата изглеждат по-влюбени от всякога

Внукът на Стефан Сърчаджиев с режисьорски дебют в “Сълза и смях”

Самотник, изпаднал в безизходица, търси спасение през поредица от абсурдни ситуации. За това разказва черната комедия “Балконът” на “Сълза и смях” по пиесата “Загадъчен мъж” от Олег Ерньов

>