Турски учен разкрива нови хоризонти с технология за откриване на рак

04.08.2023 20:39
Снимка: Pixabay

Известен турски учен продължава да се представя по впечатляващ начин пред света чрез своите забележителни изобретения, най-новото от които е преносима ултразвуковата технология, която променя начина, по който се диагностицират различни видове рак. Това предаде Анадолската агенция (АА) за БТА съгласно споразумението за обмен на информация между двете агенции.

От години Джанан Дагдевирен разкрива нови хоризонти пред медицинските технологии, като някои от нейните най-известни изобретения са преносим пейсмейкър и машина, която може да открие рак на кожата за секунди.

Вдъхновението за последния й пробив идва от особено болезнено лично преживяване – смъртта на леля й, която била диагностицирана с рак на гърдата в последен стадий въпреки редовните прегледи.

Като постдокторант в престижния Масачузетски технологичен институт (MIT) по това време, Дагдевирен се заема с мисията „да помогне на възможно най-много жени“.

Идеята й е да създаде преносим ултразвуков скенер, който може без проблем да бъде вмъкнат в сутиен за по-чести „прегледи“ при жени с повишен риск от рак на гърдата.

„Тогава беше само мечта на лист хартия. Но сега е истинско“, каза Дагдевирен във видео интервю за Анадолската агенция.

Дагдевирен и нейният екип от Масачузетския технологичен институт наскоро демонстрираха устройството, което може да прави снимки с резолюция, подобна на ултразвуковата техника в медицинските заведения. Екипът тества устройството върху 71-годишна жена с анамнеза за кисти на гърдата и успя успешно да открие кисти с размер от 0,3 сантиметра в диаметър, каквато е големината на туморите в начален стадий.

Опитите също така показаха, че резолюцията на устройството е съпоставима с резолюцията на конвенционалната ултразвукова технология, като позволява скрининг на тъкани на дълбочина до 8 сантиметра. Устройството ще даде възможност на жените „да получават изображение и да виждат тъканта на гърдата си с еднократно изображение без каквото и да е сканиране, без лекар, без участие на радиолог, като данните се подават на вашия айфон и се обработват“, обясни Дагдевирен. Технологията и ранното откриване, които тя предлага, позволява „процентът на оцеляване да достигне до 98%", добавя турската изобретателка.

„Универсална технология“

Устройството може да бъде използвано отвъд откриването на рак на гърдата, каза Дагдевирен.

„Тази технология е универсална, не само за рак на гърдата, тя може да се използва и при изследване за други видове рак като рак на бъбреците“, каза тя.

Турският учен добави, че в момента работи и върху технология за специално бельо, така че да се наблюдава обема на пикочния мехур, което дава добра представа за здравето на бъбреците.

„Устройството може да се постави и върху корема на бременна жена“, каза Дагдевирен.

„Дори направих демонстрация в MIT как тази технология може да ми помогне да наблюдавам бебето си. Мога да видя чертите на бебето си и да наблюдавам как се движи."

Дагдевирен възнамерява да използва технологията, за да промени положително живота на милиони жени по света.

„Мисля, че приложенията са неограничени, така че можем да го използваме за [скрининг за рак на] различни видове органи, които са много трудни за достигане и визуализиране, като рак на панкреаса или рак на яйчниците“, обясни тя.

„Тези видове рак са много трудни за диагностициране в ранен стадий. А тук имаме изображение на дълбочина до 12 сантиметра... Чувствам, че има много неща, които можем да направим."

Спестяване на пари и спасяване на човешки живот

Тази технология има потенциала да „спаси до 11 милиона живота годишно в световен мащаб", каза Дагдевирен и добави, че това също ще намали „разходите за рак наполовина".

„Само през 2020 г. застрахователните компании са платили над 30 милиарда долара за изследвания и разходи за рак... и тази сума се увеличава с 20% всяка година“, обясни тя. „Тази технология не само ще увеличи процента на оцеляване до 98%, тя също ще намали много медицински разходи и ще има голямо въздействие върху обществото“.

Дагдевирен каза, че „се надява в края на тази година или началото на следващата година да бъде обявена кампания [за набиране на средства], за да се пусне технологията на пазара."

„В момента търсим инвеститори и партньори, които могат да бъдат част от тази компания, и сме много открити за всякакъв вид диалог и разговор.“

Други от Докторе кажи

Сериозно увеличение на случаите на грип във Видин

През последните дни във Видин се отчита сериозно увеличение на повикванията на телефон 112 от пациенти със симптоми на грип. Повече са и чакащите пред кабинетите на общопрактикуващите лекари

Проф. Сотир Марчев: Пия по 3 кафета на ден, полезно е за сърцето

Пия по три кафета на ден. Средно с 30% по-ниска е сърдечносъдовата смъртност на хората, които пият кафе спрямо тези, които не пият кафе. Доскоро това не беше ясно и уверявам ви, нямам бизнес с кафе

Област Благоевград също е на прага на грипна епидемия

Трета област у нас е на прага на грипна епидемия - Благоевград. Болните от грип и респираторни заболявания са нараснали значително.  За щастие, засега училищата и болниците там не усещат натиска на

Доц. Мангъров: 2/3 от пациентите в болниците са с грип А или грип Б

В момента в София специално "заведението" предлага основно грип. В болниците около две трети от пациентите са с грип А или грип Б. Това е основната диагноза

Френска пациентка с ХИВ е в ремисия след алогенна трансплантация на костен мозък

Пациентка с ХИВ е в ремисия след алогенна трансплантация на костен мозък, извършена през 2020 г. във Франция. Това е първият случай в страната и осмият в света, предаде АФП

>