В Бургас пишат стратегия за нови форми на обучение на децата и учениците
Вие сте тези, на които се пада нелеката задача да създават, провокират и насърчават умните ни подрастващи, каза на учителите кметът Димитър Николов
Общински експерти ще внесат за гласуване в местния парламент цялостна стратегия за развитие на децата и учениците на територията на община Бургас.
Това се разбра от отговор на зам.-кмета по образование Йорданка Ананиева на запитване от общинските съветници Красимир Калудов и Росен Топкаров дали вече има такава и къде може да се намери.
Въпросът им бил провокиран от запитване на директори, които искали да съобразят плановете си за развитие на поверените им училища и забавачници със стратегията на общината.
С решение на общинския съвет в Бургас беше приета стратегия за личностното развитие на децата и учениците за периода 2019-2021 г. Бурното навлизане на технологиите и динамично променящият се пазар на работната сила обаче наложиха актуализиране.
То се отложи във времето заради пандемията,
която наложи спиране на учебни занятия. След отпадане на ограниченията обаче общината подновила процеса по пренаписване на стратегията и вече работи по нея.
“Тази учебна година проведохме срещи с директорите, за да чуем предложенията и да анализираме потребностите им за подкрепа от общината. Те обаче поискаха по-дълъг срок да ги изготвят, за да кандидатстват по националната програма “Изграждане на училищна STEM среда”, и имат намерение да включат тези дейности в общинската стратегия за децата и учениците”, обясни зам.-кметът Ананиева.
И добави, че след обобщение и анализ на постъпилите предложения общината ще внесе за гласуване в местния парламент актуализиран вариант на общинската стратегия за периода 2023-2025 г.”, обясни Ананиева.
Бургас минава за един от градовете с много добре развито образование, който иска постоянно да е в крак с времето с въвеждането на нови форми на обучение според потребностите на живота и трудовия пазар.
Неслучайно наскоро беше и домакин на мащабен
национален форум за STEM обучение
и иновациите в образованието “EduBurgas - Вдъхновители на образователни трансформации”, който се проведе по инициатива на общината и регионалния просветен инспекторат.
Идеята беше да се представят иновациите в българските училища и да се помогне за повишаване качеството на образованието. Основната тема бе изграждането на STEM пространства на принципите на технологичното оборудване и пространство, педагогическите подходи и практическите аспекти за прилагането им в класната стая.
“Вие сте хора, на които се пада нелеката задача да създават, провокират и насърчават нашите умни деца. Технологиите по света се развиват много бързо и за да не изостанем от силното им развитие и все по-конкурентния свят, нашите деца трябва да бъдат подготвени за него.
Ако ние успеем да събудим креативността и таланта им за новия технологичен свят, ще постигнем това. В последните години община Бургас успя да развие няколко нови инициативи в сферата на STEM образованието с нови, по-добри условия и учебни програми.
Тази стъпка е в правилната посока, но не е достатъчна.
Нека направим българските деца успешни в европейски и световен мащаб”,
с тези думи се обърна кметът на Бургас Димитър Николов към директорите на училища и детски градини, участващи във форума.
В Бургас вече има открити STEM центрове за модерно обучение, но желанието на местните власти е въведенията да обхванат всички учебни заведения на територията на общината. Всяка година се откриват и паралелки с нови професии, които са станали актуални през последните години.
В бургаските училища се прилагат и други модерни форми на обучение, разработени от общината и гласувани от местния парламент. Една от тях е Scratch програмата, при която най-големите ученици на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации обучават през ваканциите други ученици от града на езика за програмиране.
168 вече преминаха през нея и получиха сертификати.
По друга общинска програма за иновативно обучение пък големи деца четат приказки на малките. По нея се записаха 340 ученици доброволци, които вече обикалят детските градини.
“В актуализираната ни стратегия ще залегнат всички форми на извънкласно обучение и програми, които сме разработили. Възнамеряваме да актуализираме и “Първокласно начало” за равен старт на първолаците, която тръгна преди години”, каза Ананиева.