Жегата ни изпива тока, но с водата сме добре

26.07.2023 18:23
Атомната централа продължава да държи най-голям дял в производството на ток. СНИМКИ: “24 ЧАСА”

Жегата през последните седмици наду климатиците, а повишената консумация изпива тока ни. Но с водата нямаме проблем - има достатъчно и не ни заплашва режим. 

Засега електроенергийната система на България се справя, електричество има достатъчно.

Потреблението се покачва ударно всеки

ден от 17 часа нататък, като максимумът е

между 19 и 20 ч

Тогава хората са си вкъщи и освен че готвят и се къпят, пускат климатици, за да се охладят от нетърпимата жега.

От Електроенергийния системен оператор (ЕСО) казват, че 30-годишният летен рекорд в потреблението е бил през юли 2016 г., когато е стигнал 5200 мегавата. Близо до тези стойности е било потреблението през 2021 г. На 29 юли тогава пикът е 5123 мегавата, а на 30 юли - 5145. В тези два дни средната температура е била 28,7 и 28,3 градуса.

Сега въпреки далеч по-топлото време дневното потребление не е минало над 5000 мегавата. На 24 юли пикът е бил в 20 часа, когато стига 4552 мегавата. Прогнозата за очаквания най-горещ ден досега - 26 юли, е за 4938 мегавата в 19 часа. (Колко сме харчили в горещите дни - виж графиката.)

Абсолютният рекорд при тока бе през зимата на 2017 г., когато мина 7000 мегавата. Тогава със заповед на министъра на енергетиката бе спрян износът за няколко дни.

Сега това няма да се случи. Имаме достатъчно ток, казва шефът на ЕСО Ангелин Цачев.

Тецовете не са натоварени, така

че са в запас

и могат да бъдат пуснати допълнителни блокове, ако потреблението рязко се усили. При недостиг няма да се правят търгове, на които държавата да изкупува енергията, защото се очаква голямото търсене на пазарен принцип да повиши цените и въглищните централи ще са мотивирани да продават на борсата. А и в региона имало достатъчно енергия, което означава, че може и да се внесе.

Ангелин Цачев казва, че в момента на ден от България излизат между 15 000 и 20 000 мегаватчаса електроенергия.

През сегашното лято при електричеството има една особеност -

за първа година фотоволтаичните

централи дават близо 30%

от тока в горещите часове между 11 до 17 часа. Така в 14,38 часа на 25 юли те даваха 28,16% от произведеното в държавата електричество, което прави 1552,44 мегавата - блок и половина на АЕЦ “Козлодуй”.

Основният производител все пак остава атомната централа с 35,71 на сто дял от производството, големите въглищни централи осигуряваха 22,54 на сто.

Големите вецове бяха почти

спрени, техният дял е само 0,18 на сто,

или 9,91 мегавата. Ток от вятър също почти няма, делът му е 5,84%.

Заради бума на фотоволтаичните централи у нас и сравнително ниските цени на тока за тецовете не е рентабилно да работят на пълна мощност. Поради това през по-голямата част от деня се оказва, че България разчита на атомен ток и такъв от слънцето. Към 11 часа на 24 юли например 72% от производството на ток идва от- там, а делът само на ВЕИ-тата е 37%.

В този час в Гърция пък работеха половината мощности на въглищните тецове и половината от газовите централи. В Турция въглищният ток беше 20,38 на сто от общото производство, 38,01 на сто идваше от газови централи.

След отслабването на слънцето в по-късните часове на деня пиковото производство от фотоволтаиците се замества от тецовете и големите вецове.

Но не се сбъдват прогнозите, че многото фотоволтаици ще осигуряват евтина енергия, особено през лятото. Защото въпреки зеления ток, у нас на борсата цената продължава да е около и над 200 лева за мегаватчас.

В последните 7 горещи дни котировките бяха между 211 и 265,76 лв. в работните дни. В събота и неделя въпреки силно редуцираното потребление заради неработещи тогава заводи токът струваше съответно 197,01 и 135,15 лв. за мегаватчас.

Редица експерти очакваха нулеви или малко над нулата цени. Други пък виждат постигнато равновесие на Балканите, където котировките са сравнително стабилни.

Търговци посочват, че няма как да се получат ниски цени при съседство с Гърция, с която сме в единен пазар на платформата “Ден напред”. На 24 юли към южната ни съседка се изнасяха между 500 и 700 мегаватчаса в различните часове. А в 17,25 ч количеството стигна 724 мегавата.

Има постоянен износ и към Северна Македония от между 200 и 300 мегавата. Български ток отива и към Сърбия и Турция. Единствено от Румъния влиза електроенергия, но не е ясно дали остава у нас или е напазарувана от съседите ни и ние само я транспортираме.

Разпределението на производството на ток между различните видове централи показва, че въпреки поетите ангажименти от България за затваряне на въглищни тецове не е ясно с какво ще ги заместим. Защото се вижда, че

дори и в слънчеви дни, когато соларите

работят на максимум, пак се включват тецовете

А от справка за останалата част от Европа става ясно, че в редица държави, включително и Германия, положението е същото като у нас.

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>